طرح توطئه کودتا در ونزوئلا خنثی شد

دولت ونزوئلا از کشف و خنثی سازی طرح توطئه کودتا در این کشور خبر داد.
به گزارش پایگاه رسانی شبکه خبر، دولت ونزوئلا دیروز با دعوت از سفرا و دیپلمات های خارجی مقیم این کشور به محل وزارت خارجه، با بیان خنثی سازی این توطئه، ابعاد این کودتا را افشا کرد.
مقامات کاراکاس در این مراسم از برنامه کودتاچیان برای کشتار گسترده خبر دادند و اظهار داشتند: شماری از کودتاچیان بازداشت و مقادیری سلاح از آنها ضبط شده است.
هفته گذشته کارکاس عرصه تظاهرات گسترده موافقان و مخالفان نیکلاس مادرو رئیس جمهور این کشور بود. مخالفان، رئیس جمهور را به ناتوانی برای حل مشکلات اقتصادی کشور متهم می کنند
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

برزیل، کودتا ادامه دارد

تاگس سایتونگ – برگردان: قباد بخشی

کودتا ادامه دارد. مسئله مخالفان دیلما روسووف، رئیس جمهور برکنار شده، مسئله نجات برزیل نیست، بلکه موضوع پولهای بادآورده خودشان است.

جابجایی قدرت در برزیل یک نمایش تبه کارانه بود. ٨۱ سناتور؛ که اکثریت آنها به عنوان متهم در اختلاس، درگیر بازپرسی و تحقیق هستند؛ رئیس جمهوری را به محاکمه کشیدند که دستگاه قضایی کشور هیچ اتهامی را متوجه او نمی توانست بکند. همه میدانند که اتهام دستکاری در بودجه از طرف دیلما روسوف فقط بهانه ای برای سرنگون کردن دولتش بود.
مسئله مخالفان روسووف، مسئله اعلام شده نجات برزیل نیست بلکه تغییر سیاستی در کشور است که بارها در سایه آن سیاست در انتخابات شکست خورده بودند.
خیلی از سناتورها هم به این فکر کرده اند که با برکناری روسوف از تعقیف قضایی اتهام پرونده اختلاس خواهند گریخت. ولی مهمتراز همه مسئله نفرت به دولت و زنی است که همچون رئیس جمهور پیشین، لولا دِ سیلوا، جسارت این را داشت که نقش رهبری وهدایت مادام العمری گروه الیته و نخبگان در سیستم سیاسی برزیل را به زیر سوال ببرد و به سیاست دیگری در تقسیم و توزیع ثروت در میان مردم روی بیاورد.

رئیس جمهور جدید، میشِل تِمِر، در این نمایش فقط یک بازیچه محسوب می شود. او در قدرت است زیرا به قدرت رسیدن موقتی او تنها راه ممکن برای سناریو خلع ید از رئیس جمهور قانونی، دیلما روسوف، بود. کارخانه داران و شرکتهای بزرگ، رسانه ها و سیاستمداران دست راستی به این مسئله دقیقا آگاه هستند که حزب میشل تِمِر، فقط با قدرتمندان، صرفنظر از محتوای برنامه هایشان، ائتلاف می کند. این کودتاچیان واقعی همچنین با خبر هستند که تِمِر و همه اعوان و انصارش عمیقا در گرداب رشوه و اختلاس فرو رفته اند و هر لحظه امکان تسلیم شدنشان وجود دارد.
به همین دلیل باید گفت که کودتا هنوزکاملا اجرا نشده است زیرا اگرچه روسوف از سر راه برداشته شده ولی خطر و تهدید بزرگ برای دست راستیها هنوز هم از طرف کسی است بنام لولا دِ سیلوا.
او کاندید شدن خود را در انتخابات سال ۲۰۱٨ را منتفی نمیداند و نظرسنجی ها هم نشان از پیشتازیش در رقابتها را دارند.
رسانه ها و دستگاه قضایی برزیل به جای اینکه به پرونده اختلاسهای میلیونی سیاستمداران حزب میشل تِمِر بپردازند، روی مسئله ظاهرا غیرقانونی بودن هزینه تعمیر آپارتمانی متمرکز شدند که گفته می شود متعلق به لولاست. لولا دِ سیلوا باید به زندان برود. و تا آنزمان، یک رویارویی در جامعه شکاف برداشته برزیل، اجتناب ناپذیر خواهد بود

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط.

دیلما روسف برکنار شد

1432798971840_20140709_111843_4165

دیلما روسف امروز (چهارشنبه) با رأی موافق ۶۱ سناتور در دادگاه استیضاح از مقام ریاست‌جمهوری برزیل عزل شد و معاون او، میشل تامر تا پایان دوره ریاست‌جمهوری‌ روسف در سال ۲۰۱۸ جای او را می‌گیرد.

به گزارش  سایت همایون بنقل ازایسنا، در دادگاه استیضاح دیلما روسف، ۶۱ سناتور رأی به برکناری وی دادند و ۲۰ سناتور دیگر از باقی ماندن او در سمت ریاست‌جمهوری برزیل حمایت کردند و بدین ترتیب روسف از کار برکنار شد. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، عزل روسف در دادگاه استیضاح مستلزم رأی موافق دست‌کم دو سوم از ۸۱ سناتور برزیلی یعنی ۵۴ رأی بود که مخالفان وی توانستند با هفت رأی بیشتر از حد نصاب مورد نیاز، او را برکنار کنند

brazil-map

روسف متولد ۱۴ دسامبر ۱۹۴۷، اقتصاددان و سیاستمداری است که سی و ششمین رئیس‌جمهوری برزیل شد و اولین زنی بود که این سمت را در دست گرفت. او پیشتر بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰ رئیس دفتر لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس‌جمهوری وقت برزیل بود و با حمایت‌های داسیلوا توانست در ژانویه ۲۰۰۱ به مقام ریاست جمهوری برسد و بار دیگر در انتخابات دسامبر ۲۰۱۴ هم پیروز شد و برای یک دوره چهار ساله دیگر روی کار آمد.

پارلمان برزیل در ۱۷ آوریل ۲۰۱۶ به آغاز روند استیضاح علیه دیلما روسف رای داد. اتهامات او از جمله درباره دستکاری حساب‌های دولتی بود. متحدان روسف توانستند ۱۳۷ رای علیه استیضاح به دست آورند اما مخالفان او با ۳۶۷ رای در پارلمان، توانستند استیضاح را به جریان بیندازند. در واقع تنها ۳۴۲ رای برای ارسال طرح استیضاح به سنا کافی بود اما مخالفان آرای بیشتری کسب کردند.

در ۱۲ مه ۲۰۱۶، سنای برزیل به برگزاری دادگاه استیضاح برای روسف رای مثبت داد. طبق آن رای، اختیارات ریاست جمهموری روسف ملعق شد و بازگشت او به این پست به نتیجه دادگاه منوط شد که ظرف ۱۸۰ روز برگزار می‌شد. میشل تامر، معاون رئیس‌جمهوری برزیل (معاون روسف) هم که از متحدان مخالفان روسف بود، در این مدت سمت ریاست جمهوری موقت را در دست گرفت. چنین تحرکاتی از جانب روسف و متحدانش به عنوان کودتا محکوم شد.

اتهام روسف تخلف از قوانین در برداشت از منابع مالی شرکت‌های دولتی جهت تامین کمبود بودجه دولت پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ۲۰۱۴ بود. برزیل از زمان دومین سوگند ریاست جمهوری روسف در ژانویه گذشته دستخوش رسوایی‌های متعددی شده است؛ از میلیاردها دلار دزدی شرکت‌های خصوصی و سیاستمداران از شرکت ملی نفت برزیل موسوم به پتروبراس گرفته تا تلاش یکی از سناتورهای پرنفوذ برای آزادی یک شاهد کلیدی از زندان، این کشور شاهد افشاگری‌های تعجب‌برانگیز بوده است.

با این حال در بحبوحه تحقیقات بر سر فساد، فردی تلاش کرد تا سابقه پاکی از خود بر جای بگذارد و آن دیلما روسف بود که هرگز مستقیما به فساد متهم نشد. به بیان واضح‌تر او کسی است که بالاترین بها را برای فسادهای گسترده‌ای که برزیل با آن روبروست پرداخت کرد. با این حال نحوه عملکرد اقتصادی روسف به شدت مورد بحث و جدل است و این جزو دلایل اساسی مخالفان برای استیضاح روسف محسوب می‌شود. مشکلات اقتصادی برزیل سال ۲۰۱۱ و زمانی آغاز شد که چین به سرعت رشد کرد و کالاهای برزیلی ارزش خود را در بازارهای بین‌المللی از دست دادند.

این روند همچنان ادامه داشت و تا آستانه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۴ ادامه داشت و نهایتا روسف مجبور شد تا برای لاپوشانی کسری بودجه شدید وام‌های دولتی دریافت کند. دولت‌های برزیل مجبور هستند تا به اهداف مازاد بودجه‌ای که کنگره تعیین کرده، دست یابند. روسف هم متهم است که با روش‌های حساب‌سازی و دریافت وام از بانک‌های دولتی به صورت مصنوعی مازاد بودجه ایجاد کرده است.

همین امر موجب می‌شود تا حساب‌های دولتی در وضعیتی بهتر از آنچه هستند، نشان داده شوند. مازاد بودجه یکی از عواملی است که سرمایه‌گذاران برای سنجش یک اقتصاد پویا در نظر می‌گیرند. رئیس‌جمهوری معلق برزیل همواره تاکید داشت که در زمینه بودجه مرتکب عملی مجرمانه نشده و بسیاری از روسای جمهوری پیشین و فرمانداران برزیل هم از همین روش برای اصلاح بودجه استفاده کرده و هرگز هم مجازات نشدند.

با رای امروز سنای برزیل که با گذشت ۹ ماه از روند استیضاح صار شد، حکومت ۱۳ ساله حزب چپگرای کارگران پایان یافت و سیاست این کشور به سمت گروه‌های راستگرا متمایل می‌شود. حتی با برکناری روسف و روی کار آمدن میشل تامر محافظه‌کار هم نشانه‌های واضحی در کنگره برزیل نسبت به برنامه‌های او برای کاهش هزینه‌های دولتی و اصلاح سیستم بازنشستگی دیده می‌شود. دولت او همچنین با خطر تحقیقات گسترده در رابطه با دریافت رشوه مربوط به شرکت ملی نفت برزیل مواجه است.

Advertisements