139309031555324424150303

آمریکا و پاکستان در حال حاضر به خاطر منافع خود جنگ در افغانستان را دوام دار می کنند. تا اهداف دراز مدت آمریکا در این منطقه تامین نشود و تا این منافع تامین نشود این جنگ را دوام خواهند داد
مدت ها است که سیاستمداران و مقام های آمریکایی از فشار بر پاکستان و کم کردن کمک ها بر این کشور سخن می زنند تا دهشت افکنی و تروریست پروری در این کشور کاهش یابد اما هیچ اتفاق عملی مبنی بر این موضوع نیفتاده است. نه حمایت های سیاسی از این کشور کم شده است و نه حمایت های اقتصادی کاهش یافته است. چرا آمریکا بر خلاف گفته های خود و بر خلاف ادعای خود برای مبارزه با تروریست همچنان از پاکستان حمایت می کند؟

احمد سعیدی، آگاه مسایل سیاسی در برنامه «خبرتودی» گفت: باور ندارم که تعزیرات و کم کردن کمک های اقتصادی بر پاکستان تا به آخر برسد. گوهر ایوب وزیر خارجه پاکستان در خاطرات خود می نویسد که ما از سه دهه به این طرف، از دوره جهاد به این طرف هرساله لابی گری هایی در کنگرس آمریکا داریم. یعنی طرفدارانی در کنگرس آمریکا داریم و سالانه بیشتر از صد لک دالر در کنگرس آمریکا به آنها می دهیم. هر موضوعی که در آنجا مطرح می شود به نحوی از ما حمایت می شود. همانطور که می دانیم تا زمانیکه کنگرس آمریکا فیصله نکند هیچکس نمی تواند کمک ها را قطع کند یا بدهد. تا سال 2011 آمریکا بیشتر از سیصد و پنجاه میلیون دالر به پاکستان کمک می کرد. حالا گفته است که ما در سال 2016 آن را به یک میلیارد دالر می رسانیم.

وی، معتقد است ادعای آمریکا از کم کردن کمک ها به پاکستان واقعی نیست و افزود: کارتر وزیر دفاع آمریکا گفته است ما سیصد میلیون دالر از سهم طیارات پاکستان کم می کنیم اما تابحال چنین اتفاقی نیفتاده است. آمریکا بعد از یک دهه که در اینجا حضور دارد ادعا می کند حالا فهمیده است که پاکستان شرارت پیشه است و در امور افغانستان مداخله می کند. در صورتیکه آمریکا از ابتدا می دانسته پاکستان ماجراجو است. تا این زمان سیاست ها و کارهای پاکستان به نفع آمریکا بوده است. اما آمریکا حالا که احساس می کند پاکستان به جایی رسیده که دیگر کنترلش دشوار خواهد بود این حرف ها را می زند تا پاکستان کاری فراتر از کاری که از وی خواسته می شود انجام ندهد.

سعیدی، با بیان اینکه پاکستان برای آمریکا و انگلیس ژاندارم منطقه است، افزود: اگر نگاهی به تاریخ پاکستان اندازیم از سال 1947 الی 1962 رییس آی اس آی پاکستان انگلیس بود و سیاست های انگلیس ها تطبیق می شد. خدمتی را که در طول تاریخ پاکستان به آمریکا کرده است هیچ کشوری دیگر انجام نداده و نمی تواند. آمریکا در دوران جهاد افغانستان، روسیه را با کمک پاکستان شکست داد. آمریکا تصمیم گرفت که طالبان را تولید کند پاکستان کمک کرد و آمریکا این کار را انجام داد. پس آمریکا به هیچ عنوان حمایت های خود را از این کشور قطع نخواهد کرد. همچنان به این کشور نیاز دارد.

وی، ادامه داد: اگر آمریکا صادقانه در افغانستان علیه تروریست در طی این چهارده سال می جنگید ما حالا در این بدبختی ها نبودیم. پاکستانی ها هیچوقت سیاست ضدآمریکایی را به کار نبرده اند. پس آمریکا هم منافع خود را دوست دارد و سیاست ضد پاکستانی را به کار نخواهد برد.

این آگاه سیاسی، معتقد است آمریکا همچنان سرسختانه از پاکستان حمایت می کند و می گوید: در حادثه دانشگاه آمریکایی ها، سه نفر از تروریست ها و حمله کنندگان تلفن پاکستانی داشتند و با پاکستان تماس داشتند. رییس جمهور شخصا می خواست این موضوع را با شورای امنیت مطرح کند. آمریکایی ها گفتند که باید آن را راحیل شریف مطرح کند اما راحیل شریف این موضوع را رد کرد. در حالیکه اسناد برای این موضوع وجود داشت. همین آمریکایی ها که ادعای حمایت از افغانستان می کنند هیچ کدام از حرف های ارگ را تایید نکردند. در جلسات بین المللی که افغانستان و پاکستان در آن شرکت می کنندتابحال هیچ کدام از آمریکایی هانگفته اند که پاکستان تروریست پروری می کند. از مسوولان درجه اول حکومت افغانستان سوال شد که چرا شکایات خود را از پاکستان در شورای امنیت مطرح نمی کنید جواب دادند که آمریکایی ها این اجازه را نمی دهند و می گویند اگر مطرح کنید ما حمایت نمی کنیم.

وی، در پایان گفت: آمریکا و پاکستان در حال حاضر به خاطر منافع خود جنگ در افغانستان را دوام دار می کنند. تا اهداف دراز مدت آمریکا در این منطقه تامین نشود و تا این منافع تامین نشود این جنگ را دوام خواهند داد

مطالب مرتبط.

بازیگر اصلی جنگ در افغانستان آمریکا است

yjc-e43ad818-59b2-4320-a6f4-5b354a841a03

آمریکا از جمله کشورهایی است که تقابل قدرت ها را در اینجا بوجود آورده است و به هیچ عنوان هم استراتژی ختم جنگ در اینجا را ندارد

جنگ و ناامنی چنان در افغانستان افزایش یافته است که مردم را به یاد سال های اشغال و جنگ با روسیه می اندازد. سال هایی که مردم با رشادت های خود این جنگ راتمام کردند اما حالا نمی دانند چگونه و با چه کسی بجنگند تا این جنگ نفرین شده پایان یابد. آمریکا با شعار «با تروریست مبارزه می کنیم» سال ها است که حضور نظامی دارد اما جنگ ها به اوج رسیده، کشتارها فراتر حد شده و ناامنی بیداد می کند. با حضور ابرقدرتی چون آمریکا و برخی کشورهای قدرتمند در افغانستان آن هم برای دفاع از افغانستان چرا باید جنگ وجود داشته باشد؟ و چرا گروه های ضعیفی چون طالبان پیروز میدان های جنگ افغانستان باشد؟

جمشیدپایمرد، آگاه مسایل سیاسی در برنامه «پس از خبر» گفت: هر انسان به عنوان یک انسان حق دفاع از خود رادارد و هر کشور و هر ملت و هر قوم هم حق دفاع از خود را دارد. دفاع از تمامیت ارضی، حاکمیت ملی و منافع ملی یک کشور ضرورت به یک قوای مسلح مدرن، مجهز، با انظباط و آگاه دارد تا بتواند از استقلال و تمامیت ارضی یک کشور دفاع کند.

وی، در خصوص علت ضعف ما در جنگ از منظر داخلی اظهار کرد: ضعف اساسی ما از نظر بعد داخلی در این است که ما قبل ها یک قوای مسلح نیرومند در آسیا داشتیم اما در نتیجه تقابل قدرت ها و بنابر دسایس خارجی از هم فروپاشید. تکنیک محاربه ای ما به قیمت آهن پاره ها در بازارهای پاکستان به فروش رسید. افسران تحصیل کرده ما با تعلیمات مدرن محاربه ای امروز در خانه بیکار هستند و تعداد انگشت شماری از این افسران در قوای مسلح ما هستند. ما هم اکنون تکنیک محاربه ای مجهز و مدرن نداریم. از این جهت است که آگاهی و علم محاربه از ما دور شده است و در جنگ ها ضعیف ظاهر می شویم.

وی ادامه داد: افسرانی که اکنون در نظام هستند نمی توانند پسته های قوی و حلقه های قوی دفاعی به وجود آورند. کار تبلیغ ضد دشمن نمی کنند و کار تبلیغات بخاطر بالا بردن انگیزه مردم انجام نمی دهند. تبلیغات برای سرباز گیری انجام نمی دهند و سربازان ما انگیزه های ضعیفی در جنگ دارد.

پایمرد، در ارتباط با دلیل شکست در جنگ ها از منظر خارجی بیان داشت: دلیل چهل سال جنگ و ویرانی در افغانستان تقابل قدرت ها در اینجا می باشد اما گوش شنوایی در اینجا وجود ندارد و این مساله دقیق درک نمی شود. آمریکا از جمله کشورهایی است که تقابل قدرت ها را در اینجا بوجود آورده است و به هیچ عنوان هم استراتژی ختم جنگ در اینجا را ندارد. چرا که اگر اینطور بود در طی چهارده سالی که در اینجا حضور داشته و با تمام مصارف مالی ونظامی که کرده است اوضاع بهتر می شد. حالا می بینیم که بازی های جنگی در افغانستان به اشکال مختلف تغییر می کند و در حالیکه جنگ را خود تمویل می کنند آن را به گردن دیگران می اندازند. در واقع بازیگر اصلی جنگ در افغانستان آمریکا و قدرت های بین المللی می باشند. چرا که اگر استراتژی آمریکا صلح می بود جنگ در افغانستان ادامه پیدا نمی کرد.

این آگاه سیاسی، ادامه داد: در جغرافیای افغانستان امروز بازیهای بزرگ نظامی و سیاسی بین قدرت های بزرگ جریان دارد. همچنین قضایا و بازی ها در ترکیه، عراق، سوریه و اوکراین نیز به دست قدرت های بزرگ است. در این میان مردم این کشورها هستند که زیر پا و کشته می شوند. بدون مداخله کشورهای بزرگ در این کشورها این جنگ ها سازمان نمی یابد. افغانستان هم به عنوان یک وسیله و تخته خیز در آسیای میانه مطرح است. اگر قدرتهای بزرگ بخواهند که در افغانستان ثبات را بیاورند می توانند گروه های تروریستی را در ظرف چند روز از بین ببرند اما چهارده سال می گذرد و جنگ ها روز بروز شدیدتر می شود و از ساحه ای به ساحه دیگر انتقال می یابد و گروه های تروریستی جدیدتری چون داعش بوجود می آید اما جنگ تمام نمی شود

.

Advertisements