حبیب‌الله کلکانی و یارانش در تپۀ شهرآرای کابل به خاک سپرده شدند

سرانجام امیر حبیب‌الله کلکانی با 16 تن از یارانش در تپۀ شهرآرای کابل به خاک سپرده شد.

صدها تن از شهروندان کشور امروز (پنج‌شنبه) قصد داشتند کلکانی و یاران او را در این تپه به خاک بسپارند، اما افراد وابسته به معاون نخست رییس جمهور مانع این کار شدند و میان آنان و هواداران حبیب‌الله کلکانی درگیری رخ داد.

براساس گزارش‌ها 5 تن در این درگیری‌ زخمی شده اند. برخی منابع از کشته‌شدن سه تن به شمول یک سرباز پولیس نیز خبر می‌دهد. اما هنوز منبع معتبری این خبر را تأیید و یا رد نکرده است.

داوود کلکانی، عضو مجلس نماینده‌گان و از شرکت‌کننده‌گان این مراسم می‌گوید، هدف از تجمع آنان صرفاً به خاک‌سپاری حبیب‌الله کلکانی و یارانش بود و آن‌ها در پی دشمنی با هیچ جهتی نیستند.

اما حسیب معترف، عضو «کمیسیون به خاک‌سپاری و اعزاز امیر حبیب‌الله کلکانی» می‌گوید که شماری از چهره‌های نزدیک به معاونیت نخست ریاست جمهوری به دنبال تنش‌افگنی در میان اقوام اند و می‌خواهند «از مسألۀ دفن امیر شهید با یارانش سوء استفاده کنند.»

خواستیم نظر هواداران معاون نخست ریاست جمهوری را نیز در پیوند به این رویداد داشته باشیم، اما با تماس‌های پی‌هم موفق نشدیم.

«کمیسیون به خاک‌سپاری و اعزاز امیر حبیب‌الله کلکانی» حدود هفت ماه پیش آغاز به کار کرد و در این مدت توانست حمایت شماری از شهروندان کشور را جذب کند.

این کمیسیون برای شناسایی اجساد تیم متخصصی را گماشته بود و بر اساس نتایج این تیم، اجساد شناسایی شدند.

حبیب‌الله کلکانی در سال 1890 میلادی در ولسوالی کلکانِ کابل به دنیا آمد. کلکانی در 7 جنوری سال 1929 میلادی به کابل حمله کرد و پس از زدوخورد با نیروهای امان‌الله خان، کابل را تصرف کرد و در 18 جنوری 1929 خود را رسماً امیر افغانستان اعلام کرد. اما نه ماهی از حکومتش نگذشته بود که نادرخان او را از پایتخت فراری داد و به وعدۀ بخشیدنش با مهر روی قرآن حبیب‌الله کلکانی را با یارانش فریب داد و همه را اعدام کرد.

از حبیب‌الله کلکانی می‌توان به عنوان یکی از چهره‌های جنجالی تاریخ افغانستان یاد کرد؛ تاریخ‌نگاران پنداشت‌های مختلفی از شخصیت‌اش دارند. شماری او را دزد و رهزن می‌دانند و شماری هم قهرمان و عیار.وطن دار

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

جنجال بر سر محل دفن حبیب الله کلکانی “یک کشته و سه زخمی برجای گذاشت

کابل(پژواک، ۱۱سبنله۹۵): در جریان جنجال بر سر محل خاکسپاری حبیب الله کلکانی و همراهانش، “یک تن کشته و سه تن دیگر زخمی شده است” اما دو طرف تا اکنون بر سر حل این قضیه به توافق نرسیده اند.

بعد از ظهر امروز، بقایای اجساد حبیب الله کلکانی و ۱۶ تن از همراهانش بعد از ادای نماز جنازه در مسجد عیدگاه کابل، به سوی تپه شهرآرا انتقال گردید اما افراد جنرال عبدالرشید دوستم معاون رئیس جمهور، با دفن آنان در این تپه مخالفت کردند.

خبرنگار پژواک که به این محل رفته است گفت که انتقال دهندگان اجساد که در میان آنان افراد مسلح نیز دیده می شد، از این اقدام نظامیان وابسته به جنرال دوستم به شدت ناراحت بودند و تلاش می کردند که به بالای تپه بروند.

ظاهر اغبر، از اعضای کمیسیون خاکسپاری به خبرنگاران گفت که این کمیسیون فیصله کرده است تا محل دفن، تپه شهرآرا باشد و از این فیصله عقب نشینی نخواهد کرد.

وی حوالی عصر به پژواک گفت که نیروهای مربوط به جنرال دوستم تپه شهر آرا را ترک کرده اند و نیروهای ویژه امنیتی جایگزین آنان شده اند.

اغبر گفت که قرار است فردا جمعه جنازه ها به شفاخانه ۴۰۰ بستر انتقال یابد و سپس در مراسمی ویژه به تپه شهر آرا انتقال و دفن گردند.

اما بشیر احمد ته ینج، سخنگوی حزب جنبش اسلامی افغانستان به رهبری دوستم، گفت:” ما مخالف خاکسپاری کلکانی نیستیم، حتی آماده هستیم که در مراسم وی اشتراک کنیم.”

وی که در نشست خبری صحبت می کرد گفت که جایی که برای خاکسپاری حبیب الله کلکانی انتخاب شده است، خلاف توافق کمیسیون خاکسپاری و معاونت اول ریاست جمهوری می باشد.

ته ینج افزود:” تپه شهرآرا یکی از آبدات تاریخی کشور است  که بیش از ۵۰۰ سال قدامت تاریخی دارد و باید این آبده حفظ شود چون میراث های تاریخی تمام مردم افغانستان است و نباید نامش تغییر کند.”

سخنگوی جنبش ملی اسلامی افغانستان گفت بعد از تلاش معترضان برای حرکت به سوی تپه، درگیری رخ داد که بر اثر آن یک کارمند ریاست دهم امنیت ملی کشته شد و سه تن از اعضای کمیسیون نیز به صورت سطحی زخم برداشتند.

وی گفت:” ما نمی خواهیم تنش بوجود بیاید و اجازه هم نمی دهیم که در تپه شهر آرا دفن شود، هر جای دیگر را به خاطر دفن کردن اجساد انتخاب می کنند ما حاضر هستیم که همکاری کنیم.”

خبرنگار پژواک که تا ساعت ۸ شب در محل بوده است می گوید که معترضان اجساد را به بالای تپه انتقال داده اند و قبرهای آنان نیز آماده شده است اما نیروهای وابسته به جنرال دوستم هنوز در بخشی از قلعه که در بالای تپه قرار دارد، حضور دارند.

به گفته وی، نیروهای ویژه امنیتی تمام این محل را تحت پوشش گرفته اند و فعلا اوضاع آرام است.

++++++++++++++++++++++++++++++

 

160627074354_dostum_640x360_vpo_nocredit

جنرال صاحب دوستم، ازین بازی باخته شده بگذر

کلید حل یک درگیری خونبار فقط در دست جنرال صاحب دوستم است.

حدود ده هزار نفر برافروخته، در چهار دورِ تپه شهر آراء تجمع کرده اند. ارگ منتظر وقوع یک جنگ میان قومی است تا مداخلۀ منفی خود را به هدف سبوتاژ عروج برخاسته از بازگشت تاریخی حبیب الله، جنبۀ امنیتی و قانونی بدهد.

دیشب ساعت 12 جنرال دوستم شخصن یک صد فرد مسلح را به تپه شهر آراء مستقر کرد. این اقدام در پی مذاکره دو به دو بین وی و دکترغنی صورت گرفته است. اما نفس مسأله کمی عمیق تر می نماید و یک سایه خارجی را نشان میدهد که بالاتر از ارگ است. منابع موثق گزارش می دهند که ورود هزاران نفر مسلح از پنجشیر، بغلان وتخار و شمالی به سوی کابل آغاز شده است.

فرمانده گل حیدر و صالح محمد ریگستانی سعی دارند مردم را از هجوم فوری به مقر نفرات دوستم باز بدارند.

اگر این مناقشۀ کاملن رهبری شده از قبل، تا تاریک شدن هوا مهار نشود و نفرات دوستم دست از مقاومت برندارند؛ یک فاجعه انسانی روی خواهد داد. من از جنرال صاحب دوستم متوقع ام که هر چه سریع تر، به این رویارویی که صد درصد برای جنبش ملی باخت و شکست به بار می آورد؛ اقدام کرده و به قطعات خود دستور «آرام سی» دهد و منطقه را تخلیه کنند.گ.ا.

استدلال خنده آور بشیر احمد ته ینج

بشیر احمد «ته ینج» به نماینده گی از جنرال دوستم با تلویزیون «خورشید» از طریق تلفن صحبت کرد. وی گفت که ما در واقع از یک «تپۀ تاریخی» حراست می کنیم. چه اتقاق افتاد که جنبش ملی در طول حیات خویش، به طور اختصاصی، به فکر حراست از یک تپه تاریخی افتاده؟ آن هم درست زمانی که باید امیرحبیب الله و یارانش در آن مدفون شوند؟
امروز ساحات باستانی و تاریخی شمال افغانستان همه اش در دست دزدان و راهگیران و طالبان افتاده، اما جنبش تازه آمده است تا تپه شهر آراء را حفاظت کند. ته ینج گفت که اگر ما چنین نکنیم، این تپه به تدریج به نام حبیب الله کلکانی مسمی خواهد شد!
برنامه ریزان در ارگ، کار خود را به درستی انجام داده نتوانستند و جنبش، سبق دیشبه خود را درست نیاموخته است. این مسخره ترین حرفی است که ته ینج خان بر زبان آورد. خاموشی برایش بهتر بود. قطعن باور دارم اگر خبرنگار خورشید از وی سوال می کرد که اهمیت تاریخی تپه شهر آراء چیست، ته ینج هیچ توضیحی نمی توانست ارایه کند.گ.ا.

هولناک ترین اشتباه احتمالی جنرال دوستم

سرنخ ماجرای امروز

14212826_563096030563919_4473613682544941358_n

اشاره: شرایط به گونه یی پیش می رود که هیچ نیرویی دربرابر جریان دادخواهی تاریخی تاب مقاومت ندارد.

 بزرگ ترین اشتباه باور نکردنی ( اما احتمالی) جنرال دوستم شب گذشته در تماس چندین جانبه حضوری مقامات ارگ با خود جنرال رقم خورده است.

بحث سبوتاژ حرکت تاریخی «اعزاز وخاکسپاری امیرحبیب الله کلکانی» یک برنامه کاملن پوچ و از هر منظر، محکوم به شکست وفضاحت است. من قطعن باور دارم که نخست، جنرال دوستم را با دادن اطلاعات گمراه کننده از نظر ذهنی سبوتاژ کرده اند؛ ورنه، جنرال در کارنامۀ چهل سالۀ خویش کدام نقطۀ نامردی ندارد.

جنرال پوره ملتفت است که همین مردم، ( پیشگامان حرکت تاریخی برای اعادۀ حیثیت انسانی و تاریخی برای حبیب الله) در زمان حامد کرزی که اقامت گاه جنرال دوستم در شیرپور ماه ها درمحاصره قرار داشت؛ با تهدید به جنگ و اشغال ارگ، از بازداشت و شکستن شخصیت و مقام جنرال جلوگیری کردند. من شخصن خودم دو بار با مقامات ائتلاف شمال، به ویژه یک بار به طور ویژه با جنرال جرئت به خانه دوستم رفته ام و دیالوگ های نشست ها تا اکنون به یادم هست.

 

تیم حاکم با رستاخیز تاریخی به هدف اعادۀ حیثیت به نخستین حکومت تصادفی غیر سنتی، به شدت مستأصل شده است و با تمام امکانات سعی دارد جنرال دوستم را در شرایط بسیار شکننده و لغزندۀ کنونی به جنگی بکشاند که یک سر جبهه آن به خانه آبایی جنرال و دریای آمو و سر دیگرش به هرات و کابل وصل است. ظهور نوع جدید کلکانی، پسامد های مختلف و حیرت آوری در عرصه سیاسی و فرهنگی به بار خواهد آورد.جنرال دوستم در حال حاضر توان سد بندی در برابر صد ها نفر فرد مسلح هیجانی و حاضر به جنگ را ندارد. 
 

درگیری مسلحانه میان هواداران خاکسپاری پیکر حبیب الله کلکانی و افراد دوست

 

لحظات پیش در حالی که هزاران تن از هواداران و اشتراک کنندگان در مراسم خاکسپاری دوباره پیکر امیر حبیب الله کلکانی به سوی تپه تاریخی شهرآرا در کابل در حرکت بودند، افراد وابسته به جنرال دوستم اقدام به تیراندازی هوایی کردند.

گفته شده که تا کنون دو تن در نتیجه درگیری های مسلحانه زخمی شده اند.

 

 

گفته شده که تا کنون دو تن در نتیجه درگیری های مسلحانه زخمی شده اند.
خبرنگار بخدی از ساحه می گوید که بر علاوه تیراندازی هوایی، برخورد های فزیکی نیز میان دو طرف رخ داده است.
گفته شده که تا کنون دو تن در نتیجه درگیری های مسلحانه زخمی شده اند.
صبح امروز (پنجشنبه ۱۱ سنبله) هزاران تن از هواداران امیر حبیب الله کلکانی، پادشاه سابق کشور در مسجید عیدگاه شهر کابل گردهم آمده و برای خاکسپاری دوباره پیکر امیر حبیب الله و یارانش به سوی تپه شهرآرا حرکت کردند که با مخالفت افراد جنرال دوستم روبرو شدند.
پیش از این سمیع دره یی یک تن از فعالان مدنی به خبرگزاری بخدی گفته بود که دو صد تن از افراد وفادار به معاون اول ریاست جمهوری مانع خاکسپاری کلکانی شدند اما این مشکل با گفتگو حل شده و قرار است که ۱۷ جسد در تپه ی شهرارا به خاک سپرده شوند.
اشتراک کنندگان این مراسم قبلن تپه تاریخی شهرآرا در کابل را مکان خاکسپاری دوباره پیکر امیر حبیب الله کلکانی انتخاب کرده بودند.
اما جنرال دوستم، معاون اول ریاست جمهوری کشور اجازه خاکسپاری پیکر حبیب الله کلکانی در این مکان را نداده است.
گفته می شود درگیری های پراکنده اکنون در ساحه جریان دارد.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

ویدوها خود سخن روز را بیان میکند دوستم دستور داده که جنازه را اجازه نمیتم

 

مراسم به خاک سپاری شهید حبیب الله کلکانی .
و همچنان تیر اندازی افراد دوستم .
گزارش بیشتر در ویدیو

 

Advertisements