titr

نخستین واکنش مسکو

در مخالفت با جنگ

ارتش ترکیه با کردهای سوریه

ارتش ترکیه به بهانه مقابله با داعش و پاکسازی مرزهای خود از داعشی ها، عملا با کردهای سوریه که نقش بسیار مهمی در مقابله با داعش و دفع خطر آن در سوریه داشتند وارد جنگ شده است. از سوی دیگر، دولت اردوغان زمینه سازی می کند تا حزب سوم ترکیه، یعنی حزب دمکراتیک خلق های این کشور را منحله اعلام کند و نمایندگان آن را یا از مجلس بیرون رانده و یا دستگیر کند. بهانه دولت ترکیه مبارزه با تروریسم است و با همین بهانه کردهای سوریه که هویت و ملیت آنها هیچ ارتباطی به ترکیه ندارد را تروریسم اعلام کرده و بدنبال آن کردهای ترکیه – بویژه اعضای حزب پ ک ک را نیز تروریسم و در پیوند با کردهای سوریه معرفی کرده است.

این درشرایطی است که کردهای ترکیه (حزب دمکراتیک خلق ها) در دوران یکسال و اندی که مناسبات روسیه و ترکیه بشدت تیره شده بود، نزدیک ترین مناسبات را توانستند با روسیه برقرار کند. اکنون اردوغان با این یقین که مقابله با کردهای سوریه و ترکیه از حمایت جمهوری اسلامی و دولت بشار اسد برخوردار خواهد بود با کردهای سوریه وارد جنگ شده و بصورت همزمان چراغ سبز را هم برای حمایت از باقی ماندن اسد در سوریه روشن کرده است.

برای نخستین بار، روز گذشته مسکو واکنشی نشان داد که حکایت از نارضایتی این کشور از ورود ارتش ترکیه به خاک سوریه و جنگ با کردهای این کشور است. این واکنش بصورت یک خبر، شب گذشته در مسکو اعلام شد. یعنی “دیمیتری پسکف” سخنگوی کرملین اعلام کرد پوتین برای تماشای بازی فوتبال بین تیم های ملی روسیه و ترکیه به این کشور نخواهد رفت. این درحالی است که پیشتر اعلام شده بود پوتین برای تماشای این مسابقه که در آنتالیا انجام خواهد شد، عازم ترکیه خواهد شد. این خبر را علاوه بر برخی سایت های خبری ترکیه، خبرگزاری اسپوتنیک نیز به نقل از منابع خبری خود اعلام کرده بود. فصل تازه ای از سردی رابطه مسکو با ترکیه آغاز می شود؟

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

آمریکا: جنگ میان نیروهای ترکیه و کرد “غیرقابل قبول” است

6992D968-0ABE-4DBA-8EBB-AF1462E4E81C_cx0_cy8_cw0_w987_r1_s_r1

آمریکا می گوید جنگ میان ترکیه، شورشیان طرفدار ترکیه و نیروهای کرد در شمال سوریه “غیرقابل قبول” است و باید متوقف شود.

برت مک گورک فرستاده آمریکا در ائتلاف ضدداعش در توییتی نوشت درگیری در نقاطی که نیروهای داعش در آن نیستند “مایه نگرانی عمیق” است.

از هفته پیش نیروهای ترکیه به نیروهایی کرد که از نظر آنکارا “تروریست” خوانده می شوند حمله کرده است.

اما شبه نظامیان کرد “یگان های مدافع خلق” در سوریه می گویند ترکیه به دنبال اشغال خاک سوریه است.

آنکارا می گوید هدفش بیرون راندن داعش و نیروهای کرد از مرزهای ترکیه است.

نیروهای ترک و متحدانشان در ارتش آزاد سوریه روز سه شنبه داعش را از شهر مرزی جرابلس بیرون راندند و سپس به روستاهای اطراف که در اختیار نیروهای سوریه دموکراتیک- در تحت حمایت آمریکا- قرار دارد حمله کردند.

نیروی کرد موسوم به یگان های مدافع خلق در سوریه که نیروهای سوریه دموکراتیک را هدایت می کند می گوید اقداماتش در مقابل زمینه سازی اشغال سوریه بوده است.

سخگوی پنتاگون در آمریکا یک بار دیگر از یگان های مدافع خلق کرد در سوریه خواست تا عقب نشینی کند.

او هشدار داد عملیات ناهماهنگ به داعش امکان می دهد تا حملات علیه ترکیه، نیروهای سوریه دموکراتیک، آمریکا و متحدانش در جهان را برنامه ریزی کند.

نگرانی ترکیه به پیشروی نیروهای کرد پس از آن افزایش یافت که نیروهای سوریه دموکراتیک دو هفته پیش کنترل شهر استراتژیک منبج در سوریه را در اختیار گرفتند.

ترکیه می گوید پیشروی کردهای شمال سوریه به جدایی طلبان کرد در جنوب ترکیه کمک خواهد کرد.

روز یکشنبه ده ها نفر در حملات هوایی ترکیه علیه مناطقی در حوالی جرابلس که در اختیار کردها است، کشته شدند.

دیدار احتمالی پوتین و اوباما

در رابطه با وقایع سوریه، احتمالا اوباما و پوتین هفته آینده دیدار می کنند.

بن رودز درباره احتمال دیدار بین باراک اوباما و ولادیمیر پوتین در حاشیه نشست سران گروه ۲۰ در شهر هانگژو، احتمال دیدار آن دو در جریان نشست را رد نکرد، اما گفت برنامه‌ای برای دیدار رسمی دوجانبه بین دو رئیس جمهوری تنظیم نشده است.

وی درباره نتایج گفت وگوهای اخیر وزیران خارجه آمریکا و روسیه در ژنو درباره سوریه گفت، هرچند موفق نشدیم به توافق نهایی برای برقراری آتس بس سراسری دست یابیم، اما پیشرفت‌هایی داشتیم؛ به ویژه در مورد لزوم تقویت توافق ترک مخاصمه.

مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری ایالات متحده گفت انتظار داریم مسکو از نفوذ خود بر رژیم بشار اسد استفاده کند و پیامی که این گفت‌وگوها برای روسیه دارد این است که درها برای رسیدن به توافق نهایی باز است، به ویژه در زمینه کمک‌رسانی به مردم حلب

Advertisements