150928140238_kunduz_map_640x360_bbc_nocredit

شهر کندز در حالت محاصره به سر می برد

589745

شورشیان در بخش های از شاهراه های کندز پاسگاه ها اجاد کرده اند

جنرال عبدالله خان حبیبی، وزیر دفاع سه روز پیش در سفری به ولایت کندز اعلام کرد که به زودی یک عملیات برنامه ریزی شده برای پاک سازی بخش هایی از این ولایت راه اندازی می‌شود، اما نیروهای امنیتی هنوزهم در حالت دفاعی قرار دارند.
مقام‎های محلی در کندز می‎گویند که طالبان دوشنبه شب با حمله‌های تهاجمی از راه پل الچین، در تلاش نمودند تا داخل شهرکندز و میدان هوایی شوند، اما حملات آنان از سوی نیروهای امنیتی عقب زده شده است.
گفته می شود که درگیری هم اکنون نیز در بخش های شهر کندز جریان دارد.

گزارش ها می رسانند که شهر کندز در حالت محاصره به سر می برد و باشنده گان شهر کندز نیز گیر مانده اند.
از سوی هم، نعمت الله احمدی، خبرنگار طلوع نیوز می گوید که شورشیان هم اکنون نیز در اطراف ولسوالی خان آباد فعال استند و بر شلیک های پراگنده دست می زنند.
وی افزود که دکان ها در مرکز این ولسوالی هم اکنون نیز بسته استند و باشنده گان از اوضاع کنونی این ولسوالی نگران استند.

اما مقام های محلی خان آباد می گویند که این ولسوالی به گونۀ کامل پاک سازی شده است و شورشیان بر بخش های دیگر این ولایت فرار کرده اند.

ه گزارش طلوع نیوز, حملات طالبان پس از آن در این ولایت افزایش یافتند که شورشیان بامداد شنبه بر ولسوالی خان آباد حمله کردند و اداره این ولسوالی را برای چند ساعت در دست داشتند، اما پایان همین روز نیروهای امنیتی دوباره این ولسوالی را تصرف کردند و شورشیان را عقب زدند.
احمدزی می گوید که شورشیان در بخش های از شاهراه های کندز پاسگاه ها اجاد کرده اند و تمام مسافران را دراین بخش های بررسی می کنند تا مانع ورود کارمندان دولتی و نیروهای امنیتی شوند.

++++++++++++++++++++++++++++++

انتقاد سربازان از نبود هماهنگی میان نیروهای امنیتی در کندز

KhanabadTodayAug21

برخی از سربازان در خط نخست نبرد در ولایت کندز می‌گویند که نبود هماهنگی میان نیروهای امنیتی سبب سقوط ولسوالی خان آباد این ولایت شده است .

نمعت الله احمدی گزارش‌گر طلوع نیوز که پس از پس‎گیری ولسوالی خان آباد به آن‌جا رفت، می‌گوید که نیروهای امنیتی از سه روز به این‌سو حتی با شکم گرسنه در برابر هراس‌افگنان جنگیده اند.

برخی از سربازان ارتش می‌گویند که از سه روز به این سو با نبرد سختی رو به رواستند اما از آن چه بی پروایی حکومت در رسانیدن تجهیزات و حتی موادخوراکی، انتقاد می‎کنند.

محمد هاشم سرباز ارتش، در این باره گفت: «دو قوماندان اربکی در داخل ولسوالی خان آباد هم جنگ کردند ، طالبان از این موقع استفاده کرده ولسوالی خان آباد را گرفتند.»

رحیم الله سرباز دیگر ارتش گفت: «طیاره میاید هدف را نمی زند جای دیگره میزند. کسی به ما کمک نمیکند کلان های ما خاین هستند فقد اولاد غریب کشته می‌شود.»

این سربازان که پس از نُه ساعت نبرد دوباره اداره ولسوالی خان آباد را دردست گرفته اند می‌گویند که مخالفان، تمامی پاسگاهای ارتش ملی و ساختمانهای نهاد های دولتی را در ولسوال خان آباد به آتش کشیده اند.

صبغت الل، فرمانده بلوک ارتش ملی گفت: «طالبان وقتیکه خان آباد را گرفتند تمامی پاسگاه‌های مارا به آتش کشیدند تعمیر ولسوالی را در دادند. و تمامی دارو نداری ولسوالی را با خود بردند.»

عتیق الله، یک سرباز پولیس محلی گفت: «ما سه روز است که شکم گرسنه جنگ میکنیم . نان نداریم عاشه نداریم و راه اکمالات ما قطع است.»

به گفتۀ این سربازان طالبان در شاهراه کابل بدخشان پاسگاه ایجاد کرده اندو مسافران را بازرسی می‌کنند.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

طالبان با تلفات سنگین، خان آباد را ترک کردند

نظامیان کشور در عملیات باز پس گیری ولسوالی خان آباد ضربات شدید به طالبان وارد کرده اند. منابع می گویند؛ بیشتر از هفتاد تن اجساد دشمن در میدان نبرد باقی مانده است و ده ها تن دگر بشمول مجروحین شان به اسارت درآمده اند.

14100424_1013746195400812_4119580581462123035_n

14021540_1013746225400809_3699337874775401724_n

14063960_1013746208734144_3188529185351388972_n

بررسی دلایل تخلیه شهرستان «خان‌آباد» توسط نیروهای امنیتی افغان

Image may contain: 1 person , text

سخنگوی وزارت کشور افغانستان با حضور در نشستی خبری از انجام تحقیقات برای بررسی دلایل سقوط شهرستان «خان‌آباد» ولایت قندوز در شمال این کشور خبر داد.
«صدیق صدیقی» سخنگوی وزارت کشور افغانستان اعلام کرد: در حال حاضر عملیات پاکسازی نیروهای افغان برای از بین بردن کامل تهدیدهای امنیتی در شهرستان «خان آباد» ولایت قندوز در شمال افغانستان به شدت ادامه دارد. وی در یک نشست خبری در کابل خاطرنشان کرد: وزارت کشور افغانستان در مورد چرایی و چگونگی سقوط شهرستان خان‌آباد تحقیقات خود را آغاز خواهد کرد.

صدیقی اذعان داشت: اینکه چه اتفاقی افتاده و چرا نیروهای امنیتی و نظامی افغان منطقه خان‌آباد را تخلیه کرده و از آنجا حفاظت نکردند باید بررسی و خلاءهای موجود کشف شود.

سخنگوی وزارت کشور افغانستان افزود: مشکلات امکانات و تجهیزات نظامی از سوی فرماندهی پلیس، فرماندهی حوزه و ارتش افغانستان همیشه پیگیری شده است اما در شرایط کنونی باید مطمئن شد که آیا نیروهای افغان مستقر در شهرستان خان‌آباد هیچ امکاناتی نداشته‌اند یا مسئله چیز دیگری است.

این اظهارات از سوی صدیقی در حالی مطرح می‌شود که فیلم‌هایی از نیروهای امنیتی افغان شهرستان خان‌آباد ولایت قندوز منتشر شده که از نبود تجهیزات نظامی و نداشتن آب و غذا به مقامات ارشد نظامی و امنیتی افغان شکایت کرده بودند.

سربازان افغان در پیام‌های خود به مقامات افغان علت خروج از شهرستان خان‌آباد و عقب‌نشینی خود را چند روز گرسنگی و تشنگی عنوان کردند.

همچنین پیش از این نیز «حیات الله امیری» فرماندار «خان‌آباد» گفته بود: دولت مرکزی به درخواست‌ها برای اعزام نیروهای کمکی جهت حمایت از نیروهای افغان مستقر در شهرستان خان‌آباد توجه نکرده است.

خبرگزاری تسنیم

 +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

فرمانده پلیس قندوز: خان آباد را از کنترل طالبان خارج کردیم

مقامات امنیتی در قندوز می‌گویند که ولسوالی (شهرستان) استراتژیک خان آباد را دوباره تصرف کرده‌اند.

قسیم جنگل‌باغ، فرمانده پلیس قندوز به خبرنگار بی‌بی‌سی در این ولایت گفت که نیروهای امنیتی افغانستان ساعتی پیش وارد مرکز خان آباد شدند.

او گفت در این حملات ۳۸ جنگجوی طالبان کشته شده و ۲۶ تن دیگر آنها زخمی شدند.

صبح امروز (۳۰ اسد/مرداد) مقام‌های دولتی تایید کرده بودند که مرکز خان آباد به دست گروه طالبان افتاد و نیروهای دولتی تا دو کیلومتری آن عقب نشینی کرده‌ بودند.

به دنبال سقوط خان‌آباد، ژنرال مراد علی مراد، معاون رئیس ستاد ارتش این کشور از کابل به قندوز رفت.

ژنرال مراد در صفحه فیسبوک خود نوشته است: “همزمان با تحرکات شدید دشمن در برخی ولسوالی‎های قندوز، امروز به ولایت کندز آمدیم تا باشد یکبار دیگر با یاری خداوند و دعای خیر شما مردم غیور افغانستان دشمنان زبون و قسم خورده صلح و ثبات را درس عبرتی دیگر دهیم.”

دولت افغانستان در بیشتر مواردی که طالبان به پیشروی دست یافته، این ژنرال چهار ستاره را برای سرکوب ستیزه جویان این گروه به میدان نبرد فرستاده است.

در همین حال یاسین ضیا، والی تخار نیز با جمعی از نیروهای امنیتی افغانستان برای “بیرون راندن کامل طالبان از خان آباد و دیگر مناطق قندوز” به این ولایت رفته است.

سنت الله تیمور، سخنگوی والی تخار به بی‌بی‌سی گفت که نیروهای تازه نفس تحت فرماندهی والی تخار از این ولایت وارد قندوز شده و میدان توب و پل آقتاش را از طالبان پس گرفته‌اند.

پیش از آن اسدالله عمرخیل والی قندوز، در یک نشست مشترک خبری در شهر قندوز گفت که عملیاتی برای پس گیری خان آباد آغاز شده است.

  . 
مقامهای دولتی گفته اند که ارتش آماده پس گرفتن خان آباد می شوند

یکی از خبرنگاران از آقای عمرخیل پرسید که خبرهای رسیده از خان آباد حاکی است که گروه طالبان تاسیسات دولتی را در این منطقه به آتش کشیده، آیا او آن را تایید می کند. والی قندوز در پاسخ گفت از کسانی که انسانها را “می سوزانند” جز این انتظاری نمی توان داشت.

آقای عمرخیل همچنین به رئیسان ادارات دولتی هشدار داد که اگر شهر قندوز را ترک کنند، دیگر آنها به عنوان ماموران دولت به قندوز باز نگردند.

این موضوع را در پاسخ به شایعاتی مبنی بر خروج شماری از مقام‌های ارشد ولایت قندوز از این شهر و از جمله رئیس شورای ولایتی قندوز اظهار کرد.

آقای عمرخیل گفت که رئیس شورای ولایتی قندوز به مشورت او به فرودگاه قندوز رفته و این ولایت را ترک نخواهد کرد.

در همین حال، گزارش‌ها از ولایت قندوز حاکی است که در پی سقوط منطقه خان آباد به دست طالبان، برق شهر قندوز هم قطع شده است.

 
آقای مراد در شماری از نبردهای عمده با طالبان شخصا شرکت کرده است

همچنین گزارش‌های دیگر حاکی از بیجا شدن تعدادی از خانواده‌ها از خان آباد و دیگر مناطق جنگ‌زده این ولایت است.

منطقه خان آباد در مسیر شاهراه قندوز-تخار واقع شده و از مناطق استراتژیک در این ولایت شمرده است.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++

 

14034846_505047109688850_28309424650722923_n

تازه
نیروهای امنیتی تخار عملیات باز پس گیری ولسوالی خان آباد کندز را نیم ساعت پیش آغاز کرده بودند هم اکنون در منطقه چاریکار های ولسوالی خان آباد با طالبان درگیر اند.

14068268_505047079688853_7485783063829533920_n

14095780_505047129688848_2734859491116006946_n

++++++++++++++++++++++++++++++++

مراد علی مراد معاون لوی درستیز ارتش به کندز رفت

به دنبال سقوط ولسوالی خان آباد ولایت کندز، مراد علی مراد معاون لوی درستیز ارتش از هلمند به کندز رفت. مقامات حکومت افغانستان گفته اند که به زودی طالبان را از این ولسوالی بیرون خواهند کرد و قندوز یک بار دیگر به دست طالبان سقوط نخواهد کرد.
اسدالله امرخیل والی این ولایت در کنفرانس مطبوعاتی گفته است که به مردم اطمنان می دهیم که شهرکندز سقوط نخواهد کرد و به زودی این ولسوالی از طالبان پس گرفته خواهد شد.
طالبان با تصرف ولسوالی خان آباد سرک کندز – تخار را مسدود کرده اند و برق وارداتی این ولایت و چند ولایت دیگر را نیز قطع کرده اند. به دنبال تصرف این ولسوالی توسط طالبان صدها تن از ساکنان ولسوالی خان آباد بی جا شده اند و تأسیسات نظامی نیروهای امنیتی نیز به آتش کشیده شده اند.

اطلاعات روز

Image may contain: one or more people

++++++++++++++++++++++++++++++++

ولسوالى خان آباد کندز سقوط کرد+ ویدیو

DSC_0264

شهرکابل – به گزارش سایت همایون بنقل از(پژواک،٣٠اسد٩٥):مقامات محلى در ولايت کندز مى گويندکه پس از درگيرى هاى سنگين ؛ولسوالى  خان آباد صبح امروز به دست مخالفان مسلح سقوط کرد.

حيات الله اميرى ولسوال خان آباد کندز به آژانس خبرى پژواک گفت که مخالفان مسلح دولت از چند روز به اينسو حملات سنگينى را بر ولسوالى خان آباد انجام دادندکه در نتيجه صبح امروز اين ولسوالى به دست مخالفان مسلح سقوط کرد.

وى علاوه کرد: ((فعلا تعمير و بازار ولسوالى در کنترول مخالفان مسلح دولت است و نيروهاى امنيتى در سه کيلومترى اين ولسوالى قرار دارند. ))

ولسوال خان آباد کندز مى گويدکه بارها از خطرسقوط اين ولسوالى به مقامات محلى هشدار داده بود اما هيچ گونه توجه درزمينه صورت نگرفت.

مل پاسوال قسيم جنگل باغ قوماندان امنيه کندز از سقوط  ولسوالى خان آباد اظهار بى خبرى کرده گفت : ((قسمت هاى از ولسوالى سقوط کرده است اما اينکه تمام ولسوالى را مخالفان مسلح تصرف کرده است اطلاع دقيق ندارم . ))

اما وى مى گويدکه درگيرى شديد ميان نيروهاى امنيتى و مخالفان مسلح در ولسوالى خان آباد اکنون جريان دارد

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

 

 +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

توبه توبه .
والی کندز دفتر خود را کودکستان ، مسجد ساخته, .
اما والی تخار جنگ را مدبریت می کند

13934674_505115786348649_437849167405346780_n

14040051_505115823015312_7180553468103079621_n

14064288_505117976348430_277750837314194515_n .

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

ادامۀ درگیری‌های سخت در حصارک ننگرهار

https://i2.wp.com/www.tolonews.com/TOLOnews_photo/afghanistan/ANA_operation.jpg

مقام‌‌ها در ننگرهار می‌گویند که درگیری سخت میان جنگجویان طالب و نیروهای امنیتی در ولسوالی حصارک ولایت ننگرهار از چند روز به این سو ادامه دارند.

این مقام‌ها می‌گویند که این درگیری پس از آن آغاز شد که پنجشنبه شب ده‌ها جنگجوی طالب بر بخش‌هایی از این ولسوالی حمله کردند.

قول اردوی ۲۰۱ سیلاب در یک خبرنامه گفت که درین درگیری های ۴۱ طالب کشته شدند و چندین تن دیگر شان زخمی شدند.

اما بزرگان اقوام این ولسوالی ادعا دارند که طالبان خودشان را تا نزدیک ساختمان ولسوالی حصارک رسانیده اند.

شیرجبارخیل، بزرگ قوم ولسوالی حصارک، می‌گوید: «درگیری سخت در حصارک ادامه دارد و تاکنون چندین پوسته نیروهای امنیتی در اداره طالبان در آمده است.»

نعیم ولار بزرگ قوم ولسوالی حصارک گفت: «طالبان در نزدیکی ولسوالی حصارک رسیده است و ولسوالی حصارک به حیث یک پوسته است نه ولسوالی بخاطری که ولسوالی، فرماندهی پولیس هیچ مقام محلی در حصارک وجود ندارد.»

بیدار یک تن از سربازان ولسوالی حصارک می‌گوید: «ما از دولت می خواهیم تا طالبان را از این ولسوالی نابود کنند تا تمامی ننگرهار در امن زنده گی کنند.»

در همین حال، صادق جبارخیل فعال جامعه مدنی ننگرهار می‌گوید: «من نمیدانم که حکومت مرکزی چرا توجه به ننگرهار نمیکند ، ننگرهار از ماه ها بدینسو نا امنی افزایش یافته است و اگر ننگرهار نا امن شود کابل که پایتخت کشور است نیز نا امن خواهد شد.»

باشنده‌گان و فعالان جامعه مدنی ننگرهار هشدار می‌دهند که اگر حکومت برای نابودی طالبان در این ولسوالی بی پروائی کند نه تنها این ولسوالی سقوط خواهد کرد بل ننگرهار نیز به نا امن ترین ولایت مبدل خواهد شد.

++++++++++++++++++++++++++++++++

کوهستانى: چهار پوسته امنيتى در پشترود فراه به شکل تاکتيکى تخليه شده است

 

شهر فراه- به سایت همایون بنقل از (پژواک، ٣٠ اسد ٩٥): طالبان ادعا دارند که شماری از پوسته هاى نیروهای امنیتی را در ولسوالی پشترود ولایت فراه تصرف کرده اند؛ اما مسوولین امنیتی می گویند که اين پوسته ها به شکل تاکتيکى به محل ديگر انتقال يافته است.

بريد جنرال مير اسدالله کوهستانى قوماندان لواى دوم قُل اردوى ٢٠٧ ظفر، امروز در يک نشست خبرى در مرکز فراه گفت که شب ٢٩ اسد، به اساس فيصله شوراى نظامى فراه، سه پوسته اردوى ملى و يک پوسته پوليس از مناطق دوکن، چپک و چارماس پشترود، به منطقه چين اين ولسوالى منتقل شده است.

به گفته وى؛ موثريت پوسته هاى يادشده نسبت به مناطق دوکن، چپک و چارماس، در چين بيشتر مى باشد؛ زيرا اين پوسته ها در چين، کمربند براى شهر فراه را تشکيل مى دهد.

چين، در يازده کيلومترى شمالغرب شهر فراه موقعيت دارد.

  به گفته موصوف، مخالفين مسلح در مناطق دوکن، چپک و چارماس، در منازل مسکونى جا گرفته و انجام عمليات زمينى و هوايى در اين مناطق، سبب وارد شدن تلفات و خسارات به افراد غيرنظامى ميشد.

او گفت که همين مشکل، دليل ديگر انتقال پوسته ها به چين بود تا مخالفين مسلح نيز مناطق مسکونى را ترک کنند.

اما موصوف خاطرنشان کرد که عمليات نيروهاى دولتى در مناطق مختلف پشترود ادامه دارد و خطرى که مخالفين مى خواستند با تصرف اين ولسوالى، مرکز فراه را تحت تهديد قرار دهند، برطرف شده است.

اما طالبان مسلح مى گويند که در شب ٢٩ اسد، بعد از درگیری با نیروهای دولتى در پشترود، سه قرارگاه و چهار پوستۀ نیروهای دولتی را تصرف نموده و مقدار زیادى مهمات را نيز به دست آورده اند.

در عین حال، نقیب الله نیکمل عضو پارلمان جوانان افغانستان و باشنده قریه دوکن ولسوالی پشترود، به آژانس خبری پژواک گفت که نیروهای دولتى، دو قرارگاه و سه پوسته امنیتی را در پشترود تخلیه نموده و به طرف مرکز ولسوالی عقب نشینی کرده اند.

وی گفت که قریه های دوکن، چپک و چارماس این ولسوالی، کاملاً به دست طالبان افتاده است.

نزدیک به یک ماه است که ولسوالی پشترود فراه، تحت محاصرۀ مخالفین مسلح دولت قرار دارد و بیش از دو هزار خانوادۀ این ولسوالی، از مناطق شان بیجا شده اند.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++

نگرانی از سقوط دوباره شهر قندوز به دست طالبان

شماری از اعضای شورای ولایتی قندوز نسبت به سقوط دوباره ولایت قندوز به دست طالبان هشدار می‌دهند و می‌گویند که اگر وضعیت این‌گونه ادامه پیدا کند، تا پیش از عید قربان قندوز سقوط خواهد کرد.

سید اسدالله سادات، عضو شورای ولایتی قندوز با ابراز نگرانی از بدترشدن وضعیت امنیتی قندوز، گفت که در چهار اطراف این ولایت عملا جنگ شدید جریان دارد.

آقای سادات افزود که ولسوالی‌های قلعه زال، دشت ارچی، گل تیپه، چهاردره و منطقه آقتاش به گونه کامل در تصرف مخالفان مسلح دولت هستند. به گفته او، بخش‌هایی از ولسوالی امام‌صاحب و خان‌آباد نیز به دست طالبان است.

این عضو شورای ولایتی قندوز گفت: وضعیت قندوز نگران کننده است. پارسال که بعد از عید قربان و در ماه میزان سقوط کرد، اما اگر این حالت باشد، در عید قربان نمی‌رسد و این سال خود را تکمیل نمی‌کند؛ قندوز باز سقوط می‌کند.

شهر قندوز در آستانه یک سالگی حکومت وحدت ملی به تاریخ ۶ میزان پس از حملات تهاجمی گروه طالبان به دست این گروه سقوط کرد.

نگرانی از سقوط دوباره قندوز در آستانه دو سالگی حکومت وحدت ملی در حالی مطرح می شود که از چندی به این سوء درگیری‌ها میان مخالفان و نیروهای امنیتی در بخش هایی از قندوز شدت گرفته است.

آقای سادات دلیل افزایش ناامنی‌ها در این ولایت را عدم هماهنگی میان نظامیان مستقر در این ولایت می‌داند.

او گفت: نیروهای کافی در قندوز وجود دارد. اما وحدت و هماهنگی میان نیروهای امنیتی وجود ندارد. برای مهار این وضعیت نیاز به فرمانده قوی است که اداره و کنترول داشته باشد. در حال حاضر اردوی ملی گپ پولیس، پولیس گپ امنیتی‌ها را قبول نمی‌کند، اگر این حالت باشد، ما روز به روز ضعیف‌تر می‌شویم.

در همین حال، فرمانده پولیس قندوز از بهبود وضعیت امنیتی به شهریان قندوز اطمینان می‌دهد و می‌گوید که نيروهاى امنيتى و دفاعى ولايت قندوز توانايى دفع هرگونه حملات تهاجمى و خصمانه دشمنان صلح امنيت را دارند

حتمآ ببینید.
شکوه سربازان که از خط نبرد فرار کرده است.

 

 
Advertisements