0008

با اینکه طالبان در سال جاری عملیات زیادی انجام داده اند و حتی برخی شهرها را هم سقوط داده اند اما نمی توانیم آنها را موثر و پیروز در افغانستان به حساب آوریم

امنیت موضوعی است که مردم افغانستان از گذشته و در حال حاضر پیوسته خواهان آن بوده اند و مهم ترین موضوعی بوده است که از رهبران خود می خواسته اند. رهبران حکومت فعلی هم مانند تمام رهبران گذشته این وعده را به مردم داده اند که برای آنها تامین امنیت کنند. این در حالی است که گزارش های مختلف از جمله گزارش های سیگار می گوید که طالبان در افغانستان به تعداد عملیات خود افزوده اند و درصد زیادی از خاک افغانستان را در اختیار خود گرفته اند. با این وجود آیا حکومت اقدام عملی برای مبارزه و پیشگیری برای این کار می کند؟

امرالله صالح، رییس پیشین امنیت ملی، گفت: یکی از وعده هایی که رییس جمهور در خصوص امنیت داده بود این بود که گفته بودند ما تحمل باندهای غیر مسوول مسلح را نداریم. این در حالی است که باندهای مسلح در کوچه های کابل نسبت به دوره کرزی ده برابر شده است. باندهای مسلح، اختطاف، جرایم سازمان یافته و آزار دهی مردم عادی زیاد شده است و این موضوعات ناامنی را در سراسر کشور زیاد ساخته است
وی، ادامه داد: یکی دیگر از وعده هایی که رییس جمهور در خصوص امنیت کرده بود ، گفته بود از هیچ گزارشی سطحی رد نمی شویم اما حالا می بینیم که در برخی جاها جنایتی صورت می گیرد که یا غفلت وظیفه ای سبب آن شده است یا اشتراک عمدی مساعی با دشمن است. این ها مواردی است که حکومت باید روی آن تمرکز بیشتری کند و مراقب باشد که اگر آسیب جدی از این ناحیه بخوریم، صدمات جبران ناپذیری متوجه ما خواهد شد.

صالح، معتقد است، با اینکه طالبان در سال جاری عملیات زیادی انجام داده اند و حتی برخی شهرها را هم سقوط داده اند اما نمی توانیم آنها را موثر و پیروز در افغانستان به حساب آوریم و طالبان در این جنگ برنده نخواهند بود و در این خصوص بیان داشت: برای یک نیروی شورشگر و یک نیرویی که ضد نظام مبارزه می کند اگر فکر سیاسی اش قابل قبول باشد فرق نمی کند که یک درصد جغرافیا در دست دارد یا پنجاه درصد و یا بیشتر. در واقع ناکامی طالبان در جنگ نیست. آنها می توانند هر روز صد نفر را بکشند. طالبان از نگاه فکری و سیاسی شکست خورده اند. اگر این گروه و این پدیده نود درصد خاک افغانستان را هم بگیرند باز هم پیروز محسوب نمی شوند. چرا که می گویند پیروزی که از راه دل ها و قلب ها وارد شود ابدیت دارد. این ما هستیم که پیروز هستیم. چرا که این ما هستیم که انسان هستیم و مدنیت داریم. این که منابع خارجی و سیگار می گویند طالبان قدرت گرفته اند و درصد زیادی از خاک افغانستان را گرفته اند چندان اهمیتی ندارد. بنابراین اضافه شدن جغرافیای طالبان معنایی ندارد و باعث پیروزی آنان نمی شود.

وی افزود: همانطور که ذکر شد پیروز میدان، مردم و حکومت افغانستان خواهد بود. دیگر، هیچ کسی طالبان را به رسمیت نمی شناسد. پاکستانی ها در انزوا قرا گرفته اند و در کنفرانس های بین المللی دیگر نمی توانند از طالبان دفاع کنند و دیگر امکان ندارد که بیرق افغانستان بیفتد.

رییس پیشین امنیت ملی به آینده افغانستان خوشبین است و می گوید: با تمام مشکلاتی که افغانستان در خصوص امنیت دارد ما به دروازه پیروزی نزدیک شده ایم. بنابراین کسانی که می خواهند تغییری در این نظام بیاورند به جای اینکه پیوسته انتقاد کنند که این حکومت چه کار کرد و چه کار نکرد بیایند و آینده را شکل دهند و کار کنند. آینده از آن ما است  ان.

Advertisements