n00129882-b

شماری از کارشناسان نظامی و سیاسی می‌گویند که تغییر تاکتیک طالبان، حمایت امریکا از جنگ و افتادن سلاح و مهمات نیروهای امنیتی به دست طالبان دست به دست هم داده و باعث تشدید جنگ در کشور به ویژه در شمال کشور شده است.
به گزارش سایت همایون بنقل از آوا، گروه های مخالف مسلح دولت اخیرا حملات تهاجمی شان را شدت بخشیده و به تازگی ولسوالی خان‌آباد قندوز و منطقه دهنه غوری بغلان را به دست آورده‌اند.

بااین حال، عتیق الله امرخیل، کارشناس امور نظامی در گفت‌وگو با خبرگزاری صدای افغان(آوا) بیان کرد که پشت افزایش درگیری‌ها در شمال کشور دست امریکا است.

آقای امرخیل افزود: هدف اصلی امریکا ناامن ساختن شش جمهوریت سابقه اتحادیه شوروی و خود روسیه است؛ از همین رو جنگ را به شمال کشانده است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا از داخل نظام حلقاتی برای سقوط مناطق در شمال زمینه سازی می‌کنند یا خیر؟ گفت: خود دولت افغانستان به‌دست امریکاست و از سوی این کشور تمویل می‌شود. زمانی‌که دولت کامل به دست امریکا باشد، طبعا زمینه سازی هم به دستورش صورت می‌گیرد.

این کارشناس نظامی تاکید کرد آنانی که آله دست امریکا و شکار امریکا می‌شوند، بدانند که به مردم خویش و افغانستان خیانت می‌کنند.

تغییر جغرافیای جنگ از جنوب به شمال کشور موضوعی است که پس از شدت گرفتن جنگ در شمال از سوی نمایندگان مردم و آگاهان مطرح می‌شود.

اما وحید مژده، کارشناس سیاسی بر خلاف آقای امرخیل دیدگاهی دیگر دارد.

آقای مژده در گفت‌وگو با خبرگزاری صدای افغان(آوا) گفت: در شرایط کنونی حمایت امریکا از طالبان برای آنان بسیار خطرناک است آنهم در مرحله‌ای که انتخابات ریاست جمهوری را در پیش‌رو دارند.

وی با اشاره به نگرانی امریکا از حضور روسیه در همدان ایران، گفت: امریکا در چنین شرایطی در صدد ساختن پایگاه موشکی بالستیک در افغانستان است. رقابت‌ها تازه در منطقه اوج گرفته است. در چنین شرایطی فکر نمی‌کنم این به نفع امریکا باشد که مناطقی را در شمال عمدا به نفع طالبان سقوط بدهد.

آقای مژده در مورد چگونگی سقوط برخی ولسوالی‌ها گفت که در برخی ولسوالی‌ها به دلیل ضعف نیروهای امنیتی دولت مجبور به عقب‌نشینی می‌شود، ولی به معنای این نیست که دولت عمدا مناطقی برای مخالفان مسلح رها کند.

وی تاکید کرد که دولت زمانی که مجبور به عقب‌نشینی می‌شود، در برخی موارد با طالبان به تماس می‌شود و بدون درگیری و مزاحمت به همدیگر، مناطق را رها می‌کند.

مژده تصریح کرد: در ولسوالی‌های موسی‌قلعه و نوزاد هلمند خود دولت افغانستان مجبور به عقب نشینی شد؛ چون تلفات شان زیاد بود. در ویدیویی که طالبان منتشر کرده دیده می شود که طالبان با نیروهای نظامی خداحافظی می‌کنند. اما در جاهای دیگر صدها و هزاران نفر در جنگ دو طرف کشته شدند؛ چطور می تواند این سازش باشد. همین اکنون به شدت بمباران ها در قندوز و هلمند ادامه دارد.

تغییر تاکتیک جنگی طالبان
آقای مژده و امرخیل اما بر این امر اتفاق نظر دارند که تغییر در تاکتیک جنگی طالبان سبب تشدید جنگ در نقاط مختلف کشور کشیده شود و تا حدودی برای این گروه کارساز بوده است.

امرخیل گفت: مخالفان مسلح دولت جنگ‌های شان را طوری عیار ساخته اند که قوای مسلح افغانستان را در تمام جبهات مصروف بسازند و از این طریق می‌خواهند نظامیان کشور را تضعیف کنند.

وحید مژده، کارشناس سیاسی نیز با تائید این موضوع گفت: درگذشته تاکتیک این بود که طالبان در یک جا تمرکز می کردند و دولت باز نیرو می فرستاد و جنگ در یک نقطه محدود می‌ماند و طالبان آسیب پذیر می شدند. برای جلوگیری از این حالت، جنگ در چندین جبهه را آغاز کردند؛ چنانچه در یک جا ضعیف می شوند و در جای دیگر حمله می کنند. این تاکتیکی است که طالبان تاکنون توانسته تا حدی پیش روی داشته باشد.

آقای مژده با بیان اینکه طالبان تاکتیک‌هایی را اخیرا به کار گرفته اند، متفاوتر از گذشته بود، افزود: طالبان نخست پوسته های دولتی را در مناطق آسیب پذیر هدف و آماج قرار دادند و این‌گونه سلاح و مهمات به دست آوردند. در قدم دوم به پایگاه‌های نظامی و مراکز مهمتر رو آوردند و در این جنگ‌ها سلاح های ثقیلتر مثل تانگ، رنجر و توپ های هاوان به دست آوردند.

این کارشناس سیاسی در ادامه گفت: طالبان در قدم سوم حمله به ولسوالی‌ها را آغاز کرده اند و در حقیقت یک تاکتیکی است که از ماه ثور تا کنون به کار رفته و جنگ در شمال را شدت بخشیده است.

گفته می‌شود در حال حاضر در بیش از ۱۵ جبهه نیروهای امنیتی سرگرم نبرد با گروه‌های مخالف مسلح دولت و گروه‌های تروریستی هستند.

Advertisements