aaaa-1

در شمال، بازار سرسام‌آورِ سلاح‌فروشی و فراهم‌آوری تجهیزات و مهمات فعال است. این بازار در دست فرماندهان دولتی قرار دارد.

آسمان افغانستان در اختیار پنتاگون و ناتو است. اکمالات فعال از طرف شب با استفاده از هلیکوپترهای پاکستانی و امریکایی صورت می‌گیرد. ورود چرخبال‌های تدارکاتی و نظامی پاکستان بر حوزه شمال درحال افزایش است. منابع خاص و همچنان برخی مردم محل صدای نشست طیارات را می‌شنوند و اخیرن گروپ‌های ناظر تثبیت کرده‌اند که طیارات امریکایی و پاکستان اکمالات طالبان و داعش را تشدید کرده‌اند.

علاوه بر این، راه‌های تدارکاتی، سنتی کوهستانی و «بز رو» فراوان استند و تدارکات از زمین بدون رادع و مانع از چندین استقامت در جریان است. صورت دیگر مسأله این است: به اسلحه طالب نگاه کنید؛ همه‌اش از اردوی ملی و پولیس است؛ از رنجر گرفته تا مواد سوخت و ماشین‌های محاربه‌یی.

در کش و قوس‌های جنگی، طالبان چندین مرتبه قطعات به شدت مسلح دولتی را به عقب رانده یا خودشان عقب رفته‌اند؛ که در نتیجه، تمام سازوبرگ جنگی را گرفته‌اند. منابع موثق می‌گویند که فرماندهان پولیس و اردوی ملی، به شمول مواد سوخت، مهمات و لوژستیک اردوی ملی را به فروش می‌رسانند.

اکمالات از راه کنر و نورستان به سوی شمال نیز جاری است. اکمالات از استقامت چترال هیچ گاه بند نمی‌آید. درضمن، هزینه‌های عملیاتی که از بازیگران جنگ‌های نیابتی درشمال به جریان می‌افتد، گروه‌های مافیایی در خارج و داخل دولت را تشویق به فراهم‌آوری تجهیزات و مهمات برای طالبان می‌کند.

اکمالات طالبان تنها از استقامت پاکستان، عربستان، امریکا و حلقاتی در سکتور نظامی افغانستان صورت نمی‌گیرد، ایران و روسیه نیز به دسته‌جات همسو با خودشان در جنگ شمال، به هر طریق ممکن، اکمالات می‌کنند. ایرانی‌ها در زمینه اکمالات به حماس، حزب‌الله، گروه‌های عراقی و حوثی‌های سرسخت یمن، و همچنان در سوریه تجربه‌هایی دارند که دیگران ندارند. بازیگران کلان، هریک تلاش می‌کنند که وضع‌الجیش دسته‌جات مربوط به خودشان را به هر قیمت ممکن حفاظت کنند. این حفاظت عمدتن با استفاده از منابع محلی و قابل دسترس صورت می‌گیرد

+++++++++++++++++++++++.

 

kunduz

درشمال، بازار سرسام آورِ سلاح فروشی و فراهم آوری تجهیزات و مهمات فعال است. این بازار در دست فرماندهان دولتی قرار دارد.
محمد اکرام «اندیشمند» نوشته است:
من واقعاً نمی فهمم که این همه نیروی طالبان که در قندوز، بغلان، تخار و بدخشان می جنگند و بیشتر از یکسال است که پیوسته حالت تعرضی دارند، نیازهای نظامی و مالی جنگ را از کجا به دست می آورند؟
به نظرمن، اکمالات از استقامت های مختلف صورت می گیرد. راه های تدارکاتی کوهستانی و «بز رو» فراوان استند. به اسلحه طالب نگاه کنید؛ همه اش از اردوی ملی و پلیس است؛ از رنجر گرفته تا مواد سوخت و ماشین های محاربه یی. درکش وقوس های جنگی، طالبان چندین مرتبه قطعات به شدت مسلح دولتی را به عقب رانده یا خود شان عقب رفته اند؛ که در نتیجه، تمام سازوبرگ جنگی را گرفته اند. اکمالات از راه کنر و نورستان به سوی شمال همیشه جاری است. اکمالات از استقامت چترال هیچ گاه بند نمی آید. درضمن، هزینه های عملیاتی که از بازیگران جنگ های نیابتی درشمال به جریان می افتد، گروه های مافیایی درخارج و داخل دولت را تشویق به فراهم آوری تجهیزات و مهمات برای طالبان می کند.
اکمالات طالبان تنها از استقامت پاکستان، عربستان، امریکا و حلقاتی در سکتور نظامی افغانستان صورت نمی گیرد، ایران و روسیه نیز به دسته جات همسو با خود شان در جنگ شمال، به هر طریق ممکن، اکمالات می کنند. ایرانی ها درزمینه اکمالات به حماس، حزب الله، گروه های عراقی، و در سوریه تجربه هایی دارند که دیگران ندارند. بازیگران کلان، هریک تلاش می کنند که وضع الجیش دسته جات مربوط به خود شان را به هر قیمت ممکن حفاظت کنند. این حفاظت عمدتن با استفاده از منابع محلی وقابل دسترس صورت می گیرد گ ا
+++++++++++++++++++++++++++++

سلسله مصاحبه‌های امنیتی از ولایات شمال و شمال شرق افغانستان – ۱
فرمانده پولیس جوزجان: جنرالان پاکستانی رهبری طالبان و جنگ را به عهده دارند

فرمانده پولیس جوزجان: جنرالان پاکستانی رهبری طالبان و جنگ را به عهده دارند

پیام آفتاب: فرمانده پولیس ولایت جوزجان ضمن اشاره به عملیات‌هایی که در چند ماه گذشته در مربوطات این ولایت راه اندازی شده است، می‌گوید: «وضعیت امنیتی نسبتآ در ساحات مختلف این ولایت بهتر است اما تنها در دو ولسوالی ناامنی کمی وجود دارد

به گزارش پیام آفتاب، از چند ماه به این طرف وضعیت امنیتی در اکثر ولایات شمال و شمال شرق کشور دچار مشکل گردیده و نیروهای امنیتی در بخش‌هایی از ولایت‌های این حوزه مصروف درگیری و نبرد مسلحانه علیه مخالفان مسلح دولت و گروه طالبان می‌باشند.
باوجودی که به گفتهٔ مقامات امنیتی، نیروهای مشترک امنیتی در زون شمال و شمال شرق کشور از توانایی و ظرفیت بلندی نظامی برخوردارند، اما با آن هم تحرکات و فعالیت‌های مخالفان مسلح دولت در نقاط مختلف این زون نمایان است.
یکی از ولایت‌هایی که در چند مدت گذشته شاهد درگیری‌های نظامی بوده، جوزجان است، که هم اکنون نیز جنگ در بخش‌هایی از این ولایت میان نظامیان افغان و گروه طالبان جریان دارد و ۲ ولسوالی این ولایت از نا امن‌ترین ساحات آن پنداشته می شود.
ولایت جوزجان دارای ۱۱ ولسوالی (آقچه، خانقاء، خم آب، خواجه دو کوه، درزاب، شبرغان، فیض آباد، قرقین، قوش تپه، مردیان و منگجیک) می‌باشد که به گفتهٔ فرمانده پولیس این ولایت، ولسوالی‌های قوش تپه و درزاب از ساحات نا امن اند.
خبرگزاری پیام آفتاب با درنظرداشت شرایط حساس امنیتی در ولایات شمال و شمال شرق کشور سلسله مصاحبه‌ها و گزارش‌های ویژهٔ امنیتی را روی دست گرفته که این بار با رحمت‌الله ترکستانی فرمانده پولیس ولایت جوزجان گفتگو صورت گرفته است.

پوسته‌های امنیتی در ساحات ناامن ایجاد شده است
رحمت‌الله ترکستانی فرمانده پولیس ولایت جوزجان ضمن اشاره به عملیات‌هایی که در چند ماه گذشته در مربوطات این ولایت راه اندازی شده است، می‌گوید: «وضعیت امنیتی نسبتآ در ساحات مختلف این ولایت بهتر است اما تنها در دو ولسوالی ناامنی کمی وجود دارد.»
وی با بیان اینکه در ساحات مختلف که نا امن بوده بخصوص در شاهراه جوزجان – سرپل پس از عملیات نظامی پوسته‌های امنیتی برای تأمین امنیت ایجاد شده است، افزود: «نگرانی جدی امنیتی در ساحات گوناگون این ولایت وجود ندارد.»
نامبرده تصریح کرد: «مردم همکاری نزدیک با نظامیان افغان دارند که یک تعداد از این شهروندان در چوکات خیزش‌های مردمی منسجم شده و در کنار نیروهای امنیتی علیه مخالفان مسلح دولت و گروه طالبان با امکانات دست داشته شان مبارزه می‌کنند.»
آقای ترکستانی همچنان به عملیات که در شاهراه جوزجان – بلخ چندی قبل راه اندازی شده بود، نیز اشاره کرده می‌گوید: «در این مسیر نیز علاوه بر اینکه امنیت تأمین گردیده بلکه پوسته‌های امنیتی برای حفظ امنیت نیز ایجاد گردیده است.»
موصوف بیان داشت: «تنها در مسیر راه قوش تپه درزاب – شهر شبرغان مرکز جوزجان مشکل امنیتی وجود دارد که از طریق هوا اکمالات برای نیروهای امنیتی در این ولسوالی‌ها صورت می‌گیرد اما پلان عملیات نظامی در این ساحه نیز روی دست است.»
نامبرده تصریح کرد: «نظامیان مشترک افغان (ارتش ملی، پولیس ملی و امنیت ملی) در ولایت جوزجان توانایی راه اندازی عملیات‌های نظامی را دارند و هر گاه ساحات تحت تهدید قرار گیرد، طالبان و مخالفان مسلح دولت سرکوب می‌شوند.»

جنرالان پاکستانی رهبری طالبان و جنگ را به عهده دارند
از سوی هم فرمانده پولیس ولایت جوزجان تأکید کرد: «علاوه بر اینکه نیروهای امنیتی توانایی مبارزه با هراس افگنی را دارند اما با انهم در بعضی از ساحات مخالفان مسلح دولت تحرکات و فعالیت هایشان را نشان می‌دهند.»
وی با بیان این مطلب که در عملیات‌های نظامی در مدت ۴ ماه گذشته بیش از ۱۶۰ نفر از طالبان کشته و تعداد زیادی از آنان زخمی شده‌اند، افزود: «چندین ذخیره گاه مهمات و جنگ‌افزارهای گروه طالبان نیز بدست نیروهای امنیتی افتاده است.»
آقای ترکستانی می‌افزاید در ۲ ولسوالی که طالبان نفوذ دارند و از ساحات نسبتآ نا امن ولایت جوزجان پنداشته می‌شود، طالبان حضور دارند و رهبری آنان را جنرالان پاکستانی که بنام شیخ‌های مسمآ هستند، به عهده دارند و علیه نظامیان افغان می‌جنگند.
موصوف تصریح کرد: «مسئولیت فراهم آوری مهمات و نیز مواد غذایی طالبان و مخالفان مسلح را در مربوطات ولایت جوزجان به ویژه ولسوالی‌های (قوش تپه و درزاب) جنرالان سازمان استخبارات پاکستان (ISI) به عهده دارند.»
فرمانده پولیس ولایت جوزجان گفت: «علاوه بر جنرالان پاکستانی، مخالفان مسلح چیچینی و ازبکستانی نیز شامل طالبان این ولایت هستند.»
نامبرده ضمن اینکه از گروه مشخص داعش در مربوطات ولایت جوزجان جزئیات نمی‌دهد اما بیان داشت: «یک گروه از طالبان به رهبری قاری حکمت تا حدی وابسته به گروه داعش است، پرچم و شعار شان مطابق به گروه داعش می‌باشد.»
قابل ذکر است براساس گفته‌های مقامات امنیتی ولایت جوزجان نیروهای امنیتی آماده گی برای مبارزه با هراس افگنی و تروریستی را دارند و می‌توانند که در بخش‌های مختلف این ولایت مخالفان مسلح دولت و طالبان را سرکوب نمایند.
سید حبیب‌الله نجفی زاده / خبرنگار خبرگزاری پیام آفتاب در شمال افغانستان (مزارشریف)

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

پاکستان سومین کشور بد شهرت دنیا شناخته شد

پاکستان سومین کشور بد شهرت دنیا شناخته شد

این بررسی روی کشورهای اروپایی، امریکایی و آسیایی صورت گرفته است که پاکستان سومین کشور بدنام شناخته شده است.
محاسبه‌ و بررسی این نهاد بر اساس میزان بردباری، امنیت، معیارهای زندگی و جذابیت به سیاحان انجام شده است و به هر کشور بنابر صد امتیاز نمره در نظر گرفته شده است.
نداشتن صبر، افراط‌گرایی مذهبی و رابطه‌ی خارجی ضعیف از مشخصه‌هایی است که در این کشورهای دیده شده است که قرار زیر است:
۱. عراق، بیست و چهار عشاریه پنجاه و شش نمره
۲. ایران، بیست و نه عشاریه هفتاد و چهار نمره
۳. پاکستان، سی و یک عشاریه صفر سه نمره
بنابر پژوهش این انستیتیوت، پاکستان کشوری با افراط‌گرایی مذهبی از سوی بیشتر مردم شناخته شده است؛ بر این اساس این حالت بر وضعیت سیاحت در این کشور تاثیر منفی گذاشته است. افزون بر این زنان نیز وضعیت مناسبی در این کشور ندارند.
۴. عربستان سعودی، سی و شش عشاریه سی و دو نمره
۵. نایجیریا، سی و شش عشاریه سی و هفت نمره
۶. روسیه، سی‌ و نه عشاریه هشتاد و دو نمره
۷. الجزایر، چهل عشاریه پنجاه و دو نمره
۸. آنگولا، چهل عشاریه نود و پنج نمره
۹. نیکاراگوا، چهل و یک عشاریه صفر هشت نمره
۱۰. قزاقستان، چهل و یک عشاریه پنجاه و هشت نمره
۱۱. کلمبیا، چهل و دو عشاریه چهل و شش نمره
۱۲. اوکراین، چهل‌ و دو عشاریه پنجاه و چهار نمره
۱۳. ترکیه، چهل و دو عشاریه هفتاد ‌و سه نمره
۱۴. چین، چهل و چهار عشاریه صفر هشت نمره
۱۵. رومانیا، چهل و چهار عشاریه یازده نمره
۱۶. مصر، چهل و پنج عشاریه بیست و دو نمره
نام پاکستان در حالی در این فهرست درج شده است که گزارش‌هایی از قتل‌های ناموسی در این کشور وجود دارد؛ همچنان به ایجاد و پرورش هراس‌افگنان، دست داشتن در ناآرامی منطقه نیز متهم شده است.

Advertisements