baghlan-17

یک سند، که به طلوع‌نیوز رسیده‌است، نشان می‌دهد که یک روز پیش از سقوط دهنه غوری، فرمانده پولیس ولایت بغلان به سید زیور شاه سادات، فرمانده عملیاتی پولیس در دهنه غوری، دستور ‌داد که ساعت چهار صبح روز ۲۴ اسد که برابر با روز سقوط دهنه غوری بود، کارش را ترک کند و به پلخمری برگردد.

وقتی از فرمانده پولیس بغلان در این‌باره پرسیده شد، او پاسخ روشنی نداد و گفت که وزارت امور داخله به فرماندهان پولیس ولایت‌های بغلان، کندز، تخار و بدخشان دستور داده است که خبرنگاران را به بخش‌های جنگی نبرند و از دادن اطلاعات به آنان خودداری کنند.

یافته‌های طلوع‌نیوز از جنگ بغلان نشان می‌دهند که پس از آن تمامی نیروهای دولتی در دهنۀ غوری، پاسگاه‌های شان را ترک کردند.

این گزارش نشان می‌دهد که اکنون صدها جنگجوی طالب خود شان را تا نزدیکی‌های شهر پلخمری رسانیده‌اند و نیروهای دولتی را در این بخش‌ها آماج قرار می‌دهند.

ولسوال بغلان مرکزی می‌گوید که این ولسوالی، حتا بی‌آن‌که بینی یکی از نظامیان کشور خون شود، به طالبان واگذار شده‌است.

گوهر بابری، ولسوال بغلان مرکزی، می‌گوید: «همین عقب‌نشینی تاکتیکی مورد بازپرسی قرار می‌گیرد که نه بینی این یکی خون می‌شود و نه خراشی به ابروی دیگری می‌رسد و نه تلفاتی به دشمن است!»

مقام‌های ولسوالی بغلان مرکزی که در این مسیر، بیشتر این خشونت‌ها را گواه استند، می‌گویند که جنگ‌جویان مخالف از چندین ولایت هم‌جوارِ بغلان، خود شان را به این بخش‌ها رسانیده‌اند.

عبدالستار بارز، والی بغلان ضمن تأکید بر نیاز پیگیری رویداد دهنه غوری، می‌گوید: «از همین سه چهار ولایت، این‌جا تروریستان جمع شده‌اند و می‌خواهند یک عملیات را بالای پوسته‌های امنیتی ما انجام بدهند.»

به نظر می‌رسد که نیروهای دولتی اطلاعات دقیقی از پناهگاه‌های مخالفان در دهنه غوری ندارند. چنان‌که در جنگ پیشین در یک محل، پس از شلیک نزدیک به چهل گلوله توپ بر یک خانه، دریافتند که در آن‌خانه اصلاً کسی از جنگ‌جویان مخالف مسلح حضور نداشتند.

گفته می‌شود که اکنون در دهنۀ غوری، نزدیک به ۳۰۰ جنگجوی مخالف، پس از آن‌که ۶۰۰ نظامی دولتی این ولسوالی را ترک کردند، به این بخش‌ها دست یافته‌اند و فعال استند.

عبدالغفار احسان، فرمانده لوای دوم قول اردوی ۲۰۹ شاهین، می‌گوید: «همین مقدار دشمن و مخالفان، به شمول نقاب‌پوشان که نقاب سیاه دارند و شناخته نشده‌اند، در دهنه غوری حضور دارند.»

ولسوالی دهنۀ غوری به دند غوری در ناحیه پنجم پلخمری، که به دست طالبان است، وصل می‌شود. در جاده‌یی که از شاهراه بغلان – مزار به این بخش‌ها می‌انجامد، همه‌‌جا در خاموشی فرو رفته است و نشانی از نیروهای دولتی در این بخش‌ها نمی‌توان یافت.

گفته می‌شود که در شاهراه بغلان – کندز وضع بدتر از این‌ است. با بیرون‌شدن از شهر پلخمری، ترس آماج قرارگرفتن از سوی جنگ‌جویانی به سراغت می‌آید که در دوسوی جاده کمین می‌گیرند و هرچندگاهی بر کاروان‌های نظامی آتش‌باری می‌کنند.

می‌گویند که نیروهای دولتی مستقر در چند پاسگاه امنیتی در این جاده هم، نمی‌خواهند خود شان را بسیار درگیر این ناامنی‌ها سازند.

بغلان ولایتی است که مرکز را به شمال افغانستان و کشورهایی چون تاجیکستان، ازبیکستان و ترکمنستان پیوند می‌دهد.

آگاهان به‌این باور اند که نفوذ طالبان بر بغلان، می‌تواند بر امنیت همه ولایت‌های شمالی و نیز روابط با کشورهای همسایه این ولایت‌ها اثرهای بدی داشته باشد؛ چیزی که در گذشته نیز بارها تکرار شده بود.

+++++++++++++++++++++++++++++++

در معامله نیروهای امنیتی و طالبان

دهنه غوری سقوط نکرد واگذار شد

درست زمانیکه محموله های نظامی به ولسوالی دهنه غوری ارسال شده بود، نیروهای امنیتی این ولسوالی را ترک و با تجهیزات به طالبان واگذار کردند

به گزارش سایت همایون بنقل از شبکه اطلاع رسانی افغانستان شورای ولایتی بغلان اعلام کرده بود که ولسوالی دهنه غوری ولایت بغلان بعد از یک هفته محاصره، شام روز یک شنبه توسط طالبان سقوط کرد

اما بر اساس گزارش خبرنگار محلی ولایت بغلان، با وجود ارسال محموله های نظامی از طریق هوا به نیروهای امنیتی به صورت ناگهانی نیروهای پولیس شهر را ترک کردند.

تجهیز نبودن نیروهای امنیتی و کمبود تجهیزات نظامی همواره دلیل شکست در درگیری با طالبان عنوان شده است اما زمانی که هم تجهیزات و هم نیرو وجود داشت بر چه اساس نظامیان این شهر را بدون درگیری ترک کردند؟
این تنها نشان دهنده معامله با نیروهای طالبان است و قربانی کردن مردمی که سرنوشت شان بعد از حضور طالبان نامعلوم.

ولسوالی دهنه غوری و روستاهای اطراف آن از یک هفته قبل تحت محاصره طالبان بوده است و به گفته والی بغلان، تعداد زیادی از وسایل نظامی شامل تانک ها و رنجرهای پولیس به دست طالبان افتاده است و نظامیان نیز از آتش زدن دو عدد تانک در راه خروج خبر داده اند و به دلیل عدم درگیری بین طرفین هیچ تلفاتی صورت نگرفته است.

زمانی که نیروهای امنیتی کشور دم از نبود تجهیزات نظامی و نیرو می زنند، تانک ها و محمات را به طالبان واگذار می کنند و نیروهای طالبان هر روز قوی تر و مجهزتر حملات خود را سازماندهی می کنند.

بر اساس خبرهای رسیده، ولسوالی دهنه غوری تا بغلان مرکزی در دست طالبان است که با ادامه پیدا کردن این پیش روی ها بعد از سقوط ولسوالی دوشی، طالبان به شاهراه کابل – بغلان که کمترین دسترسی را دارند، نزدیک می شوند که این تهدیدها متوجه شهر پل خمری خواهد شد.

حملات گسترده طالبان در ولایت بغلان نشان دهنده حضور گسترده نیروهای طالبان بیش تعداد اعلام شده از سوی نظامیان است.
در میان دودستگی و درگیری های لفظی روسای حکومت وحدت ملی خبر واگذاری یک ولسوالی با محمات به مخالفان دولت معنایی جز بی اعتنایی مسوولان به سرنوشت مردم و ناامنی در کشور ندارد

واقعیت های جنگ امروز در ولایت های ،بغلان ، کندز ، هلمند و انحصار طلبی های ارگ و شورای امنیت ملی را از زبان محترم جاوید کوهستانی آگاهی مسایل استخباراتی بشنوید :

رهبری جنگ هلمند توسط جنرالان پاکستانی !
ولسوالی دهنه غوری ولایت بغلان سقوط کرده ، معامله شده جلسه با نمایندگان در ارگ گرفته میشود !
کار شکنی ها در درون باعث سقوط دهنه غوری شده است .

 
Advertisements