به‌دنبال بالا گرفتن اختلافات و تنش‌های جدید سیاسی میان رهبران حکومت وحدت ملی، قرار است امروز چهارشنبه، بیست و هفتم اسد، اشرف ‌غنی رییس جمهور و عبدالله عبدالله رییس اجرایی کشور به منظور حل این اختلافات و تنش‌ها باهم دیدار و گفتگو کنند.
قرار بود این دیدار روز شنبه صورت گیرد اما به دلایل نامعلومی انجام نشد.
با این‌حال، یک منبع موثق حکومتی به روزنامه ۸صبح می‌گوید رهبران حکومت وحدت ملی امروز به منظور حل اختلافات باهم دیدار و گفتگو می‌کند. این منبع که از افشای هویتش خودداری کرد، گفت جلسه کابینه که قرار بود امروز برگزار شود نیز به‌دلیل دیدار اشرف‌ غنی و عبدالله عبدالله تا روز شنبه به تاخیر افتاده است. در جلسه کابینه که قرار بود امروز برگزار شود، پیش‌نویس اصلاح شده قانون انتخابات مورد بحث قرار گرفته و به شکل فرمان تقنینی جدید توسط رییس جمهور صادر شود. این منبع می‌افزاید که قرار است در جلسه روز شنبه کابینه، عبدالله عبدالله رییس اجرایی کشور نیز شرکت کند.
هم‌چنین محمدهارون چخانسوری سخنگوی ریاست جمهوری نیز تایید کرده که قرار است امروز رییس جمهور و رییس اجرایی باهم دیدار و گفتگو داشته باشند.
عبدالله عبدالله روز پنج‌شنبه، ۲۱ اسد، گذشته از اختلافات خود با رییس‌جمهور پرده برداشت. آقای عبدالله که در جمعی از جوانان صحبت می‌کرد، از اشرف ‌غنی به عنوان یک شخص بی‌حوصله یاد کرده گفت، کسی که حوصله شنیدن و بحث کردن را نداشته باشد، لیاقت ریاست را هم ندارد. آقای عبدالله هم‌چنین تاکید کرد که اشرف ‌غنی حاضر نیست تا حتا در طول دو یا سه ماه «یک به یک» با وی نشسته روی مسایل مهم کشور گفتگو کند.
عبدالله در این سخنرانی خود در جمع جوانان گفت که حکومت وحدت ملی خیرات یک فرد یا گروهی نیست، بلکه برای تشکیل این حکومت قربانی داده است. رییس اجرایی هم‌چنین گفت که اشرف‌ غنی در تقرر افراد جدید در پست‌های مهم دولتی و با مشورت نمی‌کند. آقای عبدالله با اشاره به انتصاب یک شهردار افزود از ولایتی که او در انتخابات ریاست جمهوری گذشته نزدیک به چهارصد هزار رای به‌دست آورد، در انتصاب شهردارش با وی هیچ‌گونه مشورت نشده است.
به‌دنبال این اظهارات، دفتر ریاست جمهوری نیز واکنش نشان داده و گفته‌های عبدالله عبدالله را خلاف موازین دولت‌درای توصیف کرد. هم‌چنین دفتر ریاست جمهوری از اظهارات آقای عبدالله ابراز تاسف کرد.
عبدالله عبدالله پس از پرده برداشتن اختلافاتش با اشرف‌ غنی، با شماری از اعضای ارشد حزب جمعیت اسلامی دیدار و گفتگو کرد. آقای عبدالله که روز یکشنبه در جمعی از اعضای حزب جمعیت و هوادارانش در قصر سپیدار سخنرانی می‌کرد، هشدار داد که او پس از این حوصله نخواهد کرد و روش کاری‌اش را نیز تغییر خواهد داد.
عبدالله عبدالله در این سخنرانی خود گفت که او کمتر و بیش‌تر از اجرای توافق‌نامه سیاسی که منجر به تشکیل حکومت وحدت ملی شد، نمی‌خواهد. وی افزود: «پس از این، با چهره واقعی من آشنا می‌شوید و دیگر از حق مردم گذشت نمی‌کنم.»
هم‌زمان با انتقاد شدید عبدالله عبدالله از رییس‌جمهور، اشرف ‌غنی نیز روز یکشنبه در مراسم افتتاح پارلمان آموزشی جوانان به صورت تلویحی به این انتقادها واکنش نشان داد. آقای غنی گفت که رهبری در عکس‌العمل نمی‌شود.
با این‌ حال، بروز تنش‌ها و جنجال‌های سیاسی تازه میان رهبران حکومت وحدت ملی، نگرانی‌ها در مورد بدتر شدن وضعیت جاری در کشور را در میان مردم بیشتر ساخته است. مردم انتظار دارند تا رهبران حکومت وحدت ملی اختلافات‌شان را کنار زده برای حل مشکلات موجود امنیتی، اقتصادی و اجتماعی تلاش کنند.

هشت صبح

Advertisements