Habibullah-Kalllakani22

اگر جامعه بین المللی برای رفع بحران «مشروعیت» دولت افغانستان سر فرصت مداخله نکند، احتمال آن وجود دارد که…

حوادث غیر عادی در کابل و شمال در جریان است.
اگر جامعه بین المللی برای رفع بحران «مشروعیت» دولت افغانستان سر فرصت مداخله نکند، احتمال آن وجود دارد که دولت دقیقاً به روز یازده سنبله ( برابر با تاریخ «خاکسپاری» امیر حبیب الله خان کلکانی) سقوط داده شود و هرج و مرج تاریخی فراگیر، مکرر شود.
حلقات اساسی ائتلاف شمال آماده می شوند که درتفاهم با «شورای حراست» به رهبری استاد سیاف، قدرت را تا برگزاری مصئون انتخابات بعدی در دست گیرند.
بحران قدرت، دو سال پیش نیز براثر مشوره های مشترک بین قدرت های منطقه یی و امریکا، مهار شد و «حکومت وحدت ملی» با تاریخ مصرف محدود به وجود آمد. اما رفته رفته مشاهده شد که جناح ارگ قصد داشت ازین موعد «محدود» به طور نامحدود به هدف بازگشت به نظام داری «گذشته» بهره گیری کند.
این بار، «مشروعیت» سیاسی به حل تضاد های تشدید شدۀ داخلی وابسته است. دیگر مجالی باقی نمانده که دکترغنی- عبدالله دست دریک کاسه کنند. بعید است که ائتلاف شمال، مأموریت دکترعبدالله را کماکان به حیث«فرستادۀ» سیاسی خویش تمدید کند. جناح ارگ مایل است صلاح الدین «ربانی» هم در مقام رهبر جمیعت و هم در نقش عامل سیاسی ائتلاف شمال به جرگۀ مشارکت تعیین شود.
اما به نظر می رسد که گزینۀ این برهه از تاریخ، عطا محمد «نور» است.
اخبار و اطلاعات می رسانند که چنین آرزویی محقق نخواهد شد. تحرکات مردمی با حضور فرماندهان وناراضیان، سریع آغاز شده و اگر به زودی مداخلۀ بین المللی صورت نگیرد، با اعلام خروج عبدالله از حکومت، نظام، ( به طور نمادین در روز اعزار وتشیع حبیب الله) درهم شکسته و  با تمام طول وعرضش متلاشی خواهد شد. گ ا
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
مطالبمرتبط

صدای پای سقوط شنیده می‌شود / طرح سقوط دولت با نسخه‌ی سقاوی

نویسنده: رضا مِه‌سا شهروندخبرنگار
چندی پیش سخن از استراتیژی (کنترول و مدیریت افغانستان با جنگ های داخلی) براساس اجماع استخباراتی بین المللی کردم! و تاکید نمودم که در آخرین روزهای ماه اسد نشانه های از سقوط رخ خواهد زد.
شاخ به شاخ شدن ارگ و سپیدار و چنگ و دندان نشان دادن رئیس دولت به رئیس اجرائیه همه پلان شده و مدیریت شده است. اصولا طرح دولت وحدت ملی سناریویِ اغفال تیم اصلاحات و همگرایی برای عبور از بحرانِ تقلبِ انتخاباتی در دوسال پیش موقتی بود.
امریکایی ها در این دوسال از هر آدرسی کوشیدند تا با ادغام ریاست اجرائیه به ریاست جمهوری نبض مدیریت اوضاع در افغانستان به دست گیرند که مقاومت محور ایران، روسیه و هند مواجه شدند و حالا درست در همان روزهای قرار دارند که دوسال پیش قرار داشتند.
گفتمان وحدت ملی با صحبت های اخیر داکتر عبدالله به بن بست خورد هم امریکایی ها هم ایرانی ها در نقطه صفر درجه قرار گرفتند.
و در جریان این دوسال به توافقاتی در حوزه افغانستان دست یافتند و یک طرح جامع و مانع برای دور زدن بحران پیش از انکه چین و پاکستان سناریوی جدیدی برای افغانستان ببافند دست یازیدند و آن مدیریت افغانستان با جنگ داخلی است.
مقدمات سقوط دولت وحدت ملی را امریکایی ها با سبوتاژ دولت، اردو، پولیس و بزرگنمایی از فساد از آدرس ابر رسانه های مطرح غربی چیدند.
اجماع استخباراتی براساس راهبرد عبور افغانستان از جنگِ سرد به جنگ گرم با نسخه‌ی سقوط نرم ( انقلاب تبسم و جنبش روشنایی) و پس لرزه های داخلی و خارجی این دوحرکت به عهده هزاره ها سپرده شد چون هزاره ها دسترسی به سلاح گرم نداشتند، حالا سقوط گرم با نسخه‌ی سقاوی درست در یازدهم ماه سنبله و ختم التیماتوم خاکسپاری در راستای اعزاز امیر حبیب الله خان کلکانی که خود بانی سقوط دولتِ کابل از آدرس شمالی بود، دردستور کار و به عهده تاجیک ها سپرده شده است و احتمالا اردوی دولت وحدت ملی در دفاع از دولت در جنوب و مرکز مصروف خواهد شد و نیروهای ریزرفی جنرال دوستم در شمال در گیر خواهد شد.
صحبت های عبدالله بر خلاف باور اغلب که در اجندا سخن از رسانه ای نشدنش آنهم در یک مجلسی عمومی نبود خیلی مضحک است، سخنان عبدالله کاملا دیکته شده و حساب شده بود که باید شمارش معکوس سقوط دولت وحدت ملی را به بهانه های اجرایی نشدن سه پیش شرط مشروعیت این نظام توزیع تذکره های الکترونیکی، اصلاح نظام انتخاباتی و تدویر لویه جرگه عنعنوی اعلام کند.
پلان به خوبی پیش رفته است انقلاب تبسم و جنبش روشنایی مقدمات سقوط نرم دولت را مهیا ساخت، حالا نسخه سقاوی سقوط روی میز شورای حراست و به عهده‌ی استادسیاف و طرفداران عمدتا پشتون وی سپرده شده است و به شدت روی آن تا یازدهم سنبله کار خواهد شد مگر اینکه امریکایی ها کما فی السابق در دقایق نود تغییر موضع بدهند.
جنبش روشنایی با نسخه‌ی مدنی سقوط و جنبش اعزاز با نسخه سقاوی سقوط ، میدان را به شورای حراست باز خواهد کرد و در آخر بعد از درگیری‌های شدید داخلی کرزی با نسخه‌ی لویه جرگه وارد میدان خواهد شد و این سناریو تا تحقق همه جانبه اهدافِ ایرانی ها و امریکایی ها ادامه خواهد شد. . .
 
Advertisements