• شورای امنیت سازمان ملل متحد روز پنج شنبه برای بررسی علت تشدید تنش بین اوکراین و روسیه جلسه اضطراری تشکیل داد. رئیس جمهوری اوکراین آماده باش کامل نظامی اعلام کرده است …

نیروهای نظامی اوکراین در حال آماده باش در مرز شبه جزیره کریمه

رئیس جمهوری اوکراین می گوید به تمام واحدهای نظامی کشورش در مرز با شبه جزیره کریمه و منطقه شرقی دنباس دستور داده تا در آماده باش کامل باشند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، آقای پوروشنکو در پیامی روی شبکه توئیتر نوشت: «به تمام نیروهای مستقر در جوار مرزهای کریمه و ناحیه دونباس دستور داده‌ام آماده‌باش رزمی خود را افزایش دهند».

این فرمان یک روز پس از آن صادر می شود که رئیس جمهوری روسیه کی یف را به اقدامات تحریک آمیز و استفاده از شگردهای تروریستی برای بی ثبات کردن شبه جزیره کریمه متهم کرد.

تنش میان مسکو و کی یف پس از آن بالا گرفت که سرویس های امنیتی روسیه روز چهارشنبه از خنثی کردن حمله ای تروریستی در شبه جزیره کریمه خبر دادند؛ حمله ای که به گفته آنها توسط اوکراین برنامه ریزی شده و زیرساخت های حیاتی کریمه را که دو سال پیش ضمیمه خاک فدراسیون روسیه شد، هدف قرار داده است. به گزارش اسپوتنیک دولت روسیه مدعی است که در این حمله یک نیروی نظامی و یک مامور سرویس امنیتی روسیه کشته شدند

.

در نشست فوق العاده شورای امنیت سازمان ملل در روز پنجشنبه فرستاده اوکراین از روسیه خواست شواهد ادعای خود را ارائه کند و گفت حدود ۴۰ هزار سرباز روس در طول مرز کریمه و اوکراین تجمع کرده اند.
او گفت که تجمع این همه نیرو توسط روسیه “ممکن است منعکس کننده نیات خیلی بدی باشد.”
در پاسخ به وی نماینده اعزامی روسیه به شورای امنیت سازمان ملل گفت که کشورش از این تعرضات ادعایی “نگران و خشمگین” است. همزمان با اوج گیری تنش بین مسکو و کیف، درگیری نیروهای دولتی اوکراین با نیروهای استقلال طلب شرق این کشور شدت گرفته است.

طی دو سال گذشته، در درگیری بین نیروهای دولتی و استقلال طلبان شرق اوکراین بیش از ۹ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند و با وجود تلاش‌هایی که برای حل اختلاف دو طرف صورت گرفته، هنوز نشانه‌ای از پایان جنگ دیده نمی‌شود.
با توجه به اقداماتی که تا به حال ناتو و واشنگتن در پشتیبانی از رفتار های ماجراجویانه نیروهای حاکم در اوکراین نشان داده اند، جهان با نگرانی کشمکش پر مخاطره مسکو و کیف را دنبال می کنداخبار روز.

Advertisements