بازداشت-2-فرمانده-طالب-در-هلمند

نخستین دسته جنگی طالب با نام غیرکتابی

قطعه سرخ با اسلحه پیشرفته از کدام سیاره نازل شده که ظاهرن و (حتا) از رصد خطا ناپذیر امریکایی ها فراتر رفته؟!
مقامات هلمند می‌گویند، اردو با یک نیروی نسبتاً منظم تر و مجهز تر شورشیان در این ولایت روبرو می‌باشد. آنها می‌گویند که طالبان این نیروی متشکل از چند صد نفر بنام “سره قطعه” را در این اواخر در جنگ داخل ساخته است. یک قوماندان طالبان بنام حاجی ناصر که قبلاً عملیات طالبان در کندهار و زابل را رهبری می‌کرد اکنون قوماندان قطعۀ سرخ است.
پیامی که درعقب این خبر خوابیده٬ قبولاندن این نکته است که دیگر غلبه بر طالبان نا ممکن است. ماشین تولید دروغ٬ نا تراش ترین فرآورده خود را به بازار اذهان فرستاده.
یعنی«قطعه سرخ» طالبان٬ دربرابر هدف گیری های ربات های امریکایی می تواند مقاومت کند؟ این غلط اندازی دیگر کسی را فریفته نمی تواند گ ا

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

گزارش های خبری حکایت از شدت درگیری ها بین گروه طالبان ونیروهای دولتی در بخش هایی از ولایت هلمند در جنوب افغانستان دارد و طبق اطلاعات ارائه شده طی روزهای اخیر586 نفر در این ولایت کشته شده اند.
روزنامه تایمز نوشته است که به دلیل شرایط وخیم امنیتی در شش ماه اول سال ۲۰۱۶ حدود ۵۱۰۰ غیر نظامی در افغانستان جان های شان را از دست داده اند. .

========================

توطئه دولتی درهلمند؛ برکناری جبار «قهرمان»

عقب نشینی برنامه ریزی شدۀ دولت از هلمند
اشاره: علی «مزیدی» از احتمال مرکزهلمند به دست طالبان خبر داده است. اطلاع رسانی مزیدی در رابطه با اوضاع هلمند نسبت به دیگر ناظران، مرجح است.
گمان اغلب ان است كه هلمند دست خوش توطئه است!
رويداد هاي پي هم كه برايم در چند روز اخير پيش امد إيجاب نمي كند تا چيزي بنويسم اما فوريت وضعيت هلمند، ارامم نگذاشت. پاسخ چند موضوع مبهم بسيار مهم است.
(اميد وإرم توطه يا كم روحيه سأختن مردم تلقي نشود.)
١- ولايت هلمند در وضعيت سقوط قرار دارد. شهر لشگرگاه از چهار سمت در محاصره كامل است.
اما مسولين محلي بيش از انتظار در قبال اوضاع بي تفاوت اند.؟؟!
٢ – تحليل مني كه اوضاع هلمند را دقيق دنبال مي كنم و هر روز دهها پيام از ولسوالي ها و مركز در يافت ميدارم اين است كه مسولين و مقامات بلند پايه خود عاملين اصلي چنين وضعيت هستند؛ زيرا اين وضعيت پس از ان به وجود امد كه همزمان كليدي ترين مقامات نظامي و ملكي از اين ولايت تبديل و يا از هلمند فرا خوانده شدند. جبار قهرمان نماينده خاص رييس جمهور در أمور امنيتي، جنرال عصمت دولتزي قوماندان زون ٥٠٥ بست و چند فرمانده ديگر، بدون دليل از هلمند فرا خوانده شده و خانه نشين شدند و ميرزاخان رحيمي والي تبديل شد.
اين كار تا بي نهايت مشكوك و سياسي است. در حال حاضر سوق و اداره با نبود مسولين نظامي و تصميم گير، اصلن وجود ندارد.
٣- واضح است كه پس شكست و تلفات سنگين وفاجعه بار سقوط نوزاد و سنگين، خطر سقوط ولايت پيش امد و افراد فوق اعزام شدند و حقا كه موفق شدند اوضاع را مديريت كنند؛ اما با نبود اين افراد دو باره ضعيت به همان حالت ٩ ماه قبل و بلكه بدتر از ان قرار دارد.
٤- در تمام ساحات جنگ به نيروها اجازه جنگ و تعرض داده نمي شود. نيروها قدم به قدم عقب نشيني مي كنند و در حال حاضر لشكركاه در تير رس طالبان قرار دارد.
٥- گمان اغلب بران است كه هلمند دستخوش توطئه است؛ زيرا آنچه در هلمند مي گذرد، در رسانه هاهم باز تاب داده نمي شود.
٦- برخي اعضاي شوراي ولايتي از ولايت بيرون امده در قندهارو كابل اند، وًمسولين مهم زيكو نيز بيرون شده اند.گ ا
++++++++++++++++++++++++++++
مطالب مرتبط

هلمند را از شر بی‌کفایت‌ها نجات دهید

جبار قهرمان نماینده ‌ویژه ‌رییس‌جمهور برای ولایت هلمند، در مصاحبه‌ای با تلویزیون «یک» گفته است که شمار طالبانی که در آن ولایت می‌جنگند، کم‌تراز ۵۰۰ نفر است، اما نیروهای امنیتی مستقر در هلمند به‌دلیل نبود هماهنگی، موجودیت فساد و ضعف مدیریت نمی‌توانند، مسیر جنگ را تغییر دهند. واقعیت این است که همین ۵۰۰ جنگجو چنان وضع هلمند را خراب کرده‌اند که نمایند‌گان شورای ولایتی این ولایت از احتمال سقوط لشکرگاه سخن می‌گویند. گزارش‌های تلویزیون‌ها نشان می‌دهد که جنگ به نزدیکی‌های لشکرگاه رسیده است.
سخنان نماینده ‌ویژه ‌رییس‌جمهور بسیار جدی است. او از ضعف مدیریت می‌گوید. سوال این است که چرا رییس‌جمهور در فرماندهی قول اردو، لواها و کندک‌های هلمند تغییر نمی‌آورد تا ضعف مدیریت اندکی جبران شود. حتما نماینده ‌رییس‌جمهور در هلمند فرماندهان مفسد در نیروهای امنیتی را شناسایی کرده است. سوال این است که چرا این مفسدان با افسران ورزیده و متعهد تعویض نمی‌شوند؟ چرا چهره‌های نظامی ‌خبره به آن‌جا فرستاده نمی‌شوند تا از پس ۵۰۰ جنگجوی طالب برآیند.
هلمند ولایتی است که مساحت زیادی دارد، نیروهای ناتو در یک دهه از ماموریت رزمی‌شان در افغانستان قربانی‌های زیادی در آن ولایت دادند. آنان تاسیسات نظامی ‌بزرگی در هلمند ساخته بودند. این نیروها کمک کردند تا وزارت دفاع افغانستان صاحب یک قول اردوی مستقل در هلمند شود. در هیچ ولایتی، ما یک قول اردوی مستقل نداریم. یک قول اردوی مستقل که متشکل از لواها، کندک‌ها و بلوک‌ها و جز و تام‌های گوناگون و مجهز است، نمی‌تواند از پس ۵۰۰ جنگجوی طالب برآید. این واقعا یک شکست بزرگ امنیتی است.
نماینده‌های هلمند در شورای ملی می‌گویند که والی هلمند و مقام‌های امنیتی آن ولایت، منتظراند که ناتو و نیروهای ویژه‌ اردو بیایند و به طالبان یورش ببرند. این مقام‌ها خودشان هیچ کاری نمی‌کنند. واقعا یک افتضاح کلان است. وقتی ما یک قول اردوی نیرومند و مجهز در ولایت داشته باشیم چرا باید منتظر صد یا دوصد نفر کماندو هستیم تا بیایند و نجات‌مان دهند. ضعف و ناکارآمدی، مصداق روشنی غیر از این ندارد. ناتو از نیروهای امنیتی حمایت هوایی می‌کند، اما وقتی که ظرفیت لازم در روی زمین نداشته باشیم، بمباردمان دشمن از هوا اثر قابل توجه ندارد.
رییس‌جمهور، رییس اجرایی، مشاور شورای امنیت ملی و وزارت‌خانه‌های قوای مسلح باید روی هلمند یک تصمیم جدی بگیرند. با سیاستمداران و نخبگان بیرون از حکومت هم باید روی این موضوع مشورت کنند و هرچه زودتر به مشکل ناهماهنگی و فساد در هلمند پایان دهند. باید هرچه زودتر مسیر جنگ در هلمند تغییر کند و فرماندهان جدید نیروهای امنیتی در آن دیار، به منبع الهام و انرژی برای سربازان‌مان بدل شوند. این طور نیست که قحط‌الرجالی باشد و کسی نتواند از فرماندهی چند واحد نیروهای امنیتی در ولایت هلمند برآید. هرچه زودتر باید از ظرفیت‌ها استفاده و هلمند نجات داده شود. نباید همه چیز را به تقدیر حواله کنیم.
سقوط احتمالی هلمند، پیامد‌های ناگواری دارد که همه باید نسبت به آن هوشیار باشند. هلمند کندز نیست که چندی پس از سقوط دوباره با سه‌صد کماندو به‌دست نیروهای امنیتی بیفتد. هلمند ولایتی استراتژیک است. در مسیر کابل- هرات قرار دارد، کمیت زیادی از نیروهای امنیتی در آن مستقراند و از هر لحاظ حیاتی است. سقوط این ولایت برای دولت افغانستان یک فاجعه خواهد بود. ناتو هم در این ولایت افغانستان حضور محدود دارد و باید از ظرفیت‌های آنان استفاده شود. باید هرچه زودتر مسیر جنگ در هلمند به سود نیروهای امنیتی تغییر کند 8 صبح.

Advertisements