ordughan

دیدار پوتین و اردوغان

سه هفته پس از کودتا

خبرگزاری ها گزارش دادند که رئیس جمهور ترکیه “اردوغان” 9 اگوست (19 مرداد) برای دیدار با پوتین رئیس جمهور روسیه فدراتیو راهی آن کشور خواهد شد. این دیدار قرار است در شهر معروف “سن پترز بورگ” که تا پیش از انقلاب اکتبر 1917 پایتخت روسیه تزاری بود انجام شود. شهری که پس از انقلاب اکتبر نام آن را تغییر داده و “لنینگراد” نامید و پس از فروپاشی اتحاد شوروی بار دیگر “سن پترزبورگ” نامیده شد و اکنون نیز بحث هائی وجود دارد که نام آن را بار دیگر به “لنینگراد” تبدیل کنند.

برای تدوین دستور کار این دیدار از هم اکنون معاون نخست وزیر و وزیر اقتصاد ترکیه راهی مسکو شده اند. حدس زده می شود که این سفر و دیدار فصل تازه خواهد شد در مناسبات روسیه و ترکیه و اگر بر سر آینده سوریه به توافقی دست یافته شود که نظرات روسیه تامین شود، آنگاه باید منتظر سفر اردوغان به ایران نیز بود.

مولود چاوش اوغلو وزیر خارجه ترکیه، پس از خنثی شدن کودتای نظامی علیه دولت اردوغان از نقش مثبت روسیه در خنثی سازی این کودتا و حمایت از دولت اردوغان تشکر کرد اما اشاره به جزئیات این نقش مثبت و نوع حمایت نکرد.  وزیر خارجه ترکیه گفت: ما از مقامات روسیه به خصوص ولادیمیر پوتین قدردانی می‌کنیم که برخلاف برخی کشورهای دیگر، حمایت همه جانبه خود را بدون هیچ گونه شرطی از دولت آنکارا اعلام کرد.

نه کشورهای عمده عضو اتحادیه اروپا و نه امریکا نمی توانند از چرخش نوین در مناسبات ترکیه و روسیه که احتمالا شامل ایران نیز خواهد شد رضایت داشته باشند، بویژه با توجه به برقراری دوباره مناسبات اقتصادی بین روسیه و ترکیه علیرغم تحریم اقتصادی روسیه توسط غرب و همچنین سنگین شدن وزنه دولت مرکزی سوریه در مذاکرات صلح سوریه با نزدیکی سیاسی و اقتصادی روسیه و ترکیه به یکدیگر. از روزهای پس از خنثی شدن کودتای نظامی در ترکیه، سمت گیری خبری رسانه های تصویری و معروف امریکا و اروپا (از جمله صدای امریکا و یورو نیوز و تا حدودی بی بی سی) متاثر از پیش بینی نزدیکی دوباره روسیه و ترکیه، با تشدید این تفسیر همراه بوده که کودتا ساخته و پرداخته اردوغان بوده و اخبار مربوط به دستگیری ها و تصفیه ها و تسویه حساب های سیاسی در راس اخبار ترکیه در این رسانه ها قرار داشته و از کودتاچی ها و نقش اخوان المسلمین و دست های پشت پرده کودتا در اروپا و امریکا سخنی گفته نمی شود.  تصفیه ها و تسویه ها قطعا در ترکیه گسترده است و آزادی ها را دراین کشور تهدید می کند، اما درباره نیمه خالی لیوان همچنان سکوت حاکم است

++++++++++++++++++++++++++++++++++

چه کشورهائی

پشت کودتای ترکیه بودند؟

دویچه ویرتشافتس ناخریشتن

گزینش و ترجمه رضا نافعی

82045479-900x613 جان کری و پوتین در مسکو

هنگامی که کودتا در ترکیه در جریان بود جان کری در مسکو حضور داشت

گویا سازمان اطلاعاتی روسیه از کودتا علیه دولت ترکیه با خبر شده و احتمالا در آخرین لحظه به پرزیدنت اردوغان هشدار داده است. احتمالا با آنکه کودتا چند ساعت زودتر شروع شد با شکست روبروشد زیرا اردوغان به موقع به بخشی از رهبری ارتش اعلام خطر کرده بود.

بنا به ادعای منابع عربی و ایرانی، بعضی کشورهای خلیج فارس در کودتا دست داشته اند.

خبرگزاری اسپوتنیک اطلاعات جالبی در باره شکست کودتا در ترکیه منتشر کرده است که حاوی جزئیات فراوانی است که نمی توان منکر آن شد.

گزارش این خبرگزاری به گفته های منابع متعددی دیپلمات مقیم آنکارا مستند است. آنها گفته اند سازمان اطلاعاتی روسیه اطلاعات خود را در اختیار «ام. آی.تی.» (سازمان اطلاعاتی ترکیه) قرار داده است. بنا به گفته های دیپلمات ها که نام آنها ذکر نشده نیروی نظامی روسیه در منطقه (سوریه) به اطلاعات مخابراتی هشدار دهنده ای دست یافته بود که نشان می داد ارتش ترکیه قصد کودتا دارد. اطلاعات مخابره شده از جمله حاوی نقشه به قتل رساندن اردوغان در هتل محل اقامتش در » مرمره» بوده است.

قابل توجه آنست که طبق تخمین دیپلمات ها، روسیه مکالمات  کودتاگران را در پایگاه هوائی خود در «حمیمیم» شنود کرده. روس ها در این پایگاه مدرن ترین دستگاههای شنود را مستقر ساخته اند. این پایگاه برای روسیه  حائز اهمیت استراتژیک برای کل خاورمیانه است. به همین دلیل هنگامی که منطقه لاذقیه مورد تهدید تروریست های بین المللی و اسلامی قرار گرفت، روسیه نیروی هوائی خود را در سوریه به میدان آورد.

بنا به گزارش منابع دیپلماتیک در ترکیه» یکی از دلائل مهم «برای اقدام به کودتا تغییری بود که گروهی از ژنرال های ترک که سازمان اطلاعات ترکیه اطلاعات دریافتی را در اختیار آنها گذاشته بود، مخالف کودتا بوده اند.

چهار روز پس از تلاشی که برای کودتا صورت گرفت، اردوغان اعلام کرد که قصد دارد اختلافات با همسایگان ترکیه را حل کند. پس از آن » دیمیتری پسکوف » سخنگوی کرملین اعلام کرد که پوتین و اردوغان  در آغاز ماه آگوست با یکدیگر دیدار خواهند کرد.

بنا به گزارش «المونیتور» طبق تحلیل یک مقام ایرانی، میان کودتا در ترکیه و کودتا علیه مصدق تشابهاتی وجود داشته است. کودتا علیه مصدق (با طرح و همکاری مشترک امریکا و انگلیس) نیز در دو موج صورت گرفت: نخستین تلاش با شکست مواجه شد و در تلاش دوم بود که  حکومت مصدق ساقط شد. با در نظر گرفتن شیوه کودتا علیه مصدق باید گفت که خطر موفقیت کودتا در ترکیه  هنوز کاملا برطرف نشده است.

گفته می شود که عربستان سعودی و امارات خلیج فارس در اجرای کودتا دست داشته اند. یک «افشاگر سعودی»  روز دوشنبه در «توئیتر» افشا کرد که امارات متحده عربی در اجرای کودتا سهم مهمی داشته است. بنا به گفته یک مقام برجسته ایرانی «درست است که میان ترکیه و ایران مشکلاتی در مورد سوریه هست، اما مشکلات مستقیمی میان دو کشور وجود ندارد. برعکس، مناسبات دوجانبه پیوسته بهتر می شوند.  برای ایران کودتا در ترکیه  پذیرفتنی نیست».

از قرار معلوم روس ها امریکائی ها را نیز از کودتا مطلع کرده بودند. هنگامی که تلاش برای  کودتا در ترکیه در حال وقوع بود، جان کری، وزیرخارجه آمریکا، در مسکو حضور داشت. از قرار معلوم سفر جان کری به مسکو ناگهانی صورت گرفته بود در حالیکه رسانه های آمریکائی قبل از کودتا خبری در باره سفر قریب الوقوع کری به مسکو منتشر نکرده بودند. پاسخ  سخنگوی وزارت خارجه نیز به این پرسش که آیا سفر جان کری به مسکو با کاخ سفید هماهنگ شده بود، بگونه ای غیر عادی نا روشن بود.

اطلاعاتی که ایرانی ها پخش کردند، حکایت از اتهامات ترکیه به آمریکا مبنی بر حمایت آن کشور از کودتاست اما اردوغان در سخنانی روز چهارشنبه گفت: ما باید محتاط تر باشیم، مناسبات دوکشورتابع    علائق آنها ست نه احساسات آنان. ما شرکای استراتژیک هستیم.» اردوغان خواستار تسلیم » گولن» روحانی با نفوذ ترک است که  مقیم آمریکا و مخالف اردوغان است. بنظر اردوغان کودتا- از پس پرده- بنا به خواست او صورت گرفته است.

بنا به گزارش » الجزیره عربی » در اصل قرار بوده که کودتا ساعت سه بعد از نیمه شب صورت گیرد. حدس زده می شود که  افسران کودتا گر بنحوی  به هشدار روس ها دست یافته و به همین دلیل تصمیم گرفتند زودتر از ساعت مقرر دست به کودتا بزنند و همین امر نیز در شکست کودتا نقش اساسی داشت. در همان وقت که » جورج فریدمان» تحلیل گر سیاسی آمریکائی در برابر دوربین تلویزیون ادعا کرد کودتاگران در مدت کوتاهی بر آنکارا و استانبول مسلط گشته اند، بلاتکلیفی ، سردرگمی و درماندگی سربازان کودتاگر در  خیابانها چشمگیر بود.

رفتار بظاهر غیر حرفه ای و ناشیانه کودتاگران این شایعه را تقویت کرد که گویا اردوغان خود این شبه کودتا را سازمان داده است تا بعدا یک نظام استبدادی در ترکیه مستقر سازد. یکی از کسانی که این ادعای جسورانه را در رسانه تلویزیونی   n-tV  مطرح ساخت » اریش واد» مشاور نظامی و سابق صدر اعظم آلمان «مرکل» در گذشته بود. او گفت اردوغان قصد داشت با این شبه کودتا برقدرت خود بیفزاید. این نظر او، با در نظر گرفتن این واقعیت که اردوغان حتی روزها پس از کودتای نافرجام ، در پی یافتن و معرفی  نظامیان کودتاچی است، نظری قابل دفاع نیست. بویژه با در نظر گرفتن بیانیه ای که  کودتاگران  دستور دادند برای اطلاع همگان  در تلویزیون  خوانده شود. این بیانیه خلاف آن چیزی را نشان می دهد که یک دیکتاتور بخواهد برای اثبات ساختگی بودن کودتا  بگوش مردم برساند. در بیانیه کودتاگران گفته شده بود که «مبارزه دولت اردوغان با تروریسم، همزمان با فساد و رشوه خواری دولتی با شکست روبروشده است». آنچه مسلم است این است که اردوغان قطعا حاضر نیست برای صحنه سازی کودتا  از تلویزیون چنین سخنانی را در باره دولت خود بگوش مردم برساند

+++++++++++++++++++++.

کودتای ترکیه شبیه کودتای 28 مرداد بود

بیانیه کودتاچی های ترکیه

که از تلویزیون دولتی پخش شد

زیر پا نهادن مستمر قوانین  و قانون اساسی تبدیل به خطری برای اصول اساسی و حیاتی نهادها شده اند.مجموعه بنیادهای کشوری که مربوط به نیروی نظامی ترکیه می گردند، تابع موازین ایده ئولوژیک شده اند و دیگر قادر به انجام وظائف محوله نیستند. رئیس جمهور و   اعضای دولت  که همه غرق در تخطی، رفتن راه نا صواب و خیانت هستند   کلیه حقوق و آزادی های فردی، تفکیک قوا ی نظام  لائیک و دموکراتیک را عملا به کنار نهاده اند.

کشور ما در عرصه بین المللی حرمتی را که به حق شایسته آنست از دست داده و به مرحله ای سقوط کرده  که در آن حقوق بشر دیگر محترم شمرده نمی شود و استبداد بر آن حاکم است.  تصمیمات متخذه  نادرست از سوی مقامات  سیاسی، و بی عملی در مبارزه با تروریسم   سبب گشته   تا بسیاری از شهروندان بی گناه و نیروهای امنیتی   در نبرد با تروریسم    جان خود را از دست بدهند.   دزدی و فساد در دستگاه دولتی ابعادی وخیم یافته است. نظام حقوقی که  مسئول مبارزه با فساد است فاقد اعتبار شده است. در تحت چنین شرائطی مردم ترکیه موفق شدند تحت رهبری اتاتورک جمهوری را بنیاد نهند و تا امروز آن را نگه دارند.

از این رو ما تصمیم گرفتیم با شعار نیروهای نظامی ترکیه » آشتی   در درون و آشتی با بیرون» هدایت کشور را در دست گیریم تا:

 • وحدت ارضی میهن و ادامه حیات ملت و خلق را تضمین کنیم.

 • خطراز منافع جمهوری را دفع کنیم.

 • موانع عملی برای حکومت قانون را از میان برداریم.

 • فساد را که خطری برای وحدت ملی ما شده است ریشه کن سازیم.

 • راه را برای مبارزه با هرنوع تروریسم هموار سازیم.

 • حقوق بشر را برای تمام شهروندان صرفنظر از تعلق مذهبی یا قومی آنها متحقق سازیم.

 • قانون اساسی متکی بر اصول سکولاریسم، دموکراسی و رفاه اجتماعی را احیاء کنیم.

 • حرمت ملی کشور و خلقمان را در عرصه بین المللی احیاء کنیم.

 • صلح و ثبات بین المللی و همکاری ها و روابط بین المللی را تامین و  تقویت کنیم.

(اینک)

 • اداره اموردولتی را » شورای صلح» بدست خواهد گرفت. » انجام کلیه تعهدات کشور در برابر سازمان ملل متحد، ناتو و دیگرسازمان های بین المللی بعهده » شورای صلح» خواهد بود . شورای صلح کلیه اقدامات ضروری را سامان خواهد داد.

 • قدرت سیاسی دولت، که مشروعیت خود را از دست داده است، از آن سلب خواهد شد. تضمین می شود که کلیه افراد و سازمان هائی که به میهن خیانت کرده اند، در دادگاه محاکمه شوند.

 • در سراسر کشور وضع غیرعادی برقرار اعلام می گردد.

 • خروج از منازل ممنوع می گردد. ما به شهروندان خود توصیه می کنیم، بخاطر خود از این ممنوعیت پیروی کنند.

 • افزون بر این برای خروج ازکشور مقررات ویژه ای در فرودگاه ها، گذرگاههای مرزی، و بنادر به اجرا گذاشته خواهد شد.

 • نظم کشوری در کوتاه ترین مدت دوباره برقرار خواهد شد. اجازه داده نخواهد شد به شهروندان و یا نظم سازمانی کشور لطمه ای وارد آید.

 • » شورای صلح» آزادی بیان، حقوق جهانی و حق مالکیت را تضمین می کند.

 » شورای صلح » یک قانون اساسی تدوین خواهد کرد که تضمین کننده ساختار واحد کشورباشد- بدون در نظر گرفتن مذهب، زبان و قومیت . تا زمان  تصویب  قانون  اساسی  مدرن، دموکراتیک، اجتماعی و سکولار کلیه تصمیمات به اجرا گذاشته خواهد شد

+++++++++++++++++++++++++++++

تفسیرهای شتابزده

درباره کودتای ترکیه

کودتائی که در ترکیه خنثی شد، رویداد مهمی بود که  بسیاری برای تحلیل و تفسیر آن شتابزده سخن گفتند. از جمله ایرانی ها که اغلب با کمترین اطلاعات، علاقه عجیبی به دادن نظر در باره هر رویدادی دارند و زمانی که خلاف تصورات خود، خبری را می خوانند با شک و تردید و حتی انکار با آن روبرو می شوند.

درباره کودتای ترکیه نیز همینگونه عمل شد و بویژه فضای مجازی را تفسیرهائی اشغال کرد که تقریبا مضمون همه آنها یکسان بود. حتی برخی رسانه های داخل کشور و از آن مضحک تر صدا وسیمای جمهوری اسلامی که منوچهر متکی وزیر خارجه احمدی نژاد را به تلویزیون آورد تا او هم بگوید کودتا ساخته و پرداخته خود اردوغان بود! کافی است خبر و تفسیر رسانه های تصویری فارسی زبان خارج از کشور را دنبال کرده باشید و اکنون نیز دنبال کنید. همه آنها یکسویه اخباری از کودتا را پخش می کنند که بویژه اکنون متمرکز است روی گسترش دستگیری ها و شکنجه و پاکسازی ها و …

ما هرگز نمی گوئیم چنین نمی شود، می شود، اما هیچ رسانه های از نقش اخوان المسلمین در این کودتا نمی گوید، از این نمی گوید که فتح الله گولن یک ملای عمیقا مرتجع و ضد شیعه و طرفدار جنگ شیعه و سنی است که امریکا او را در آب نمک خوابانده است. این که او در کودتا دست داشته و یا نداشته بر ما معلوم نیست اما کودتای نظامی در یک کشور عضو ناتو و بی اطلاعی امریکا از آن؟

هنوز برای ابراز نظر قطعی باید اخبار و گزارش ها را نه از یک کانال هدایت شده توسط امریکا و غرب و حتی خود دولت ترکیه، بلکه از روزنه های مختلف به دست آورد و بر اطلاعات خود افزود.

در شماره امروز پیک نت ترجمه گزارشی را “دویچه ویرتشافتس ناخریشتن” می خوانید که در آن آمده:

“روسیه مکالمات  کودتاگران را در پایگاه هوائی خود در “حمیمیم” شنود کرده. روس ها در این پایگاه مدرن ترین دستگاههای شنود را مستقر ساخته اند. این پایگاه برای روسیه  حائز اهمیت استراتژیک برای کل خاورمیانه است. به همین دلیل هنگامی که منطقه لاذقیه مورد تهدید تروریست های بین المللی و اسلامی قرار گرفت، روسیه نیروی هوائی خود را در سوریه به میدان آورد.

بنا به گزارش منابع دیپلماتیک در ترکیه “یکی از دلائل مهم” برای اقدام به کودتا تغییری بود که گروهی از ژنرال های ترک که سازمان اطلاعات ترکیه اطلاعات دریافتی را در اختیار آنها گذاشته بود، مخالف کودتا بوده اند.

چهار روز پس از تلاشی که برای کودتا صورت گرفت، اردوغان اعلام کرد که قصد دارد اختلافات با همسایگان ترکیه را حل کند. پس از آن “دیمیتری پسکوف” سخنگوی کرملین اعلام کرد که پوتین و اردوغان  در آغاز ماه آگوست با یکدیگر دیدار خواهند کرد.

بنا به گزارش “المونیتور” طبق تحلیل یک مقام ایرانی، میان کودتا در ترکیه و کودتا علیه مصدق تشابهاتی وجود داشته است. کودتا علیه مصدق (با طرح و همکاری مشترک امریکا و انگلیس) نیز در دو موج صورت گرفت: نخستین تلاش با شکست مواجه شد و در تلاش دوم بود که  حکومت مصدق ساقط شد. با در نظر گرفتن شیوه کودتا علیه مصدق باید گفت که خطر موفقیت کودتا در ترکیه  هنوز کاملا برطرف نشده است.

گفته می شود که عربستان سعودی و امارات خلیج فارس در اجرای کودتا دست داشته اند. یک “افشاگر سعودی” روز دوشنبه در “توئیتر” افشا کرد که امارات متحده عربی در اجرای کودتا سهم مهمی داشته است. بنا به گفته یک مقام برجسته ایرانی “درست است که میان ترکیه و ایران مشکلاتی در مورد سوریه هست، اما مشکلات مستقیمی میان دو کشور وجود ندارد. برعکس، مناسبات دوجانبه پیوسته بهتر می شوند. برای ایران کودتا در ترکیه  پذیرفتنی نیست