ordughan

روس ها کودتا را کشف کرده بودند

کودتا و ضد کودتا در ترکیه

سیاست های دولت را تغییر میدهد

عکسی که اسپوتنیک همراه با خبر کشف کودتا توسط روسها منتشر کرد

کودتا در ترکیه ادامه دارد. شاید تعجب کنید، اما واقعیتی که مردم در ترکیه با آن روبرو هستند ادامه کودتائی است که خنثی شده اما پیامدهای آن ادامه دارد. اعلام وضعیت اضطراری خوشبختانه هنوز شامل حال اینترنت نشده است. نه آن که دولت اینترنت را در کنترل ندارد. خیر از گذشته داشته و حالا هم دارد. هیچ تلفن هوشمندی که در خود ترکیه خریداری نشده و شماره اش ثبت نشده باشد نمی تواند در ترکیه وارد اینترنت شود. حتی توریست ها پس از چند هفته نمی توانند با تلفن ها و کارت های خودشان وارد اینترنت شوند و باید یا تلفن هوشمند در ترکیه بخرند و یا با صرف هزینه، تلفن خود را ثبت کنند. همه این ها برای کنترل تلفن های هوشمند و اینترنت است که اکنون چند سالی است در ترکیه اعمال می شود. سیستمی شبیه سیستم چین که گفته می شود در ایران نیز بدنبال همین مسئله هستند.

بهرحال، حالت فوق العاده کودتائی در ترکیه برقرار است و با حتمال زیاد پس از سه ماه تجدید هم خواهد شد. اردوغان هنگام اعلام حالت اضطرای در برابر نمایندگان مجلس و اعضای کابینه دولت با اشاره به انتقادهائی که اتحادیه اروپا دراین زمینه از او می کند گفت: چرا وقتی در فرانسه حالت اضطراری اعلام می شود کسی انتقاد نمی کند اما تا ما در ترکیه چنین حالتی را اعلام می کنیم ناقض حقوق بشر اعلام می شویم؟

در خود ترکیه، بتدریج این خبر سایت اسپوتنیک روسیه پخش می شود که خبر کودتا را روس ها زودتر به اطلاع اردوغان رسانده بودند. در ایران نیز وسعت پخش این خبر روز به روز بیشتر می شود.

فتح الله گولن که اکنون اردوغان مرتب او را آمر کودتا معرفی می کند از جنس خود اردوغان است. او یک “مرسی” ترک است. رئیس جمهور مصر که توسط نظامی های آن کشور برکنار و دستگیر شد و زندان است. مرسی منتخب اخوان المسلمین بود و فتح الله گولن هم منتخب اخوان المسلمین است. شاید به همین دلیل باشد که دستگیری ها در ارتش به مراتب کمتر از فعالان سیاسی است. در ترکیه صدها مدرسه و دهها موسسه آموزش تحصیلی در حدی دانشگاه وجود دارد که همگی را گولن تاسیس کرده و سرمایه و هزینه آن را متقبل شده است. او یکی از ثروتمندان درجه اول ترکیه است و باندهای زیر زمینی اخوان المسلمین حامی او هستند. در ارتش ترکیه از درجه سرهنگی به بالا باید نظر موافق ناتو جلب شود. بنابراین تصفیه های کنونی در ارتش ترکیه عمدتا از درجات پائین تر از سرهنگ انجام می شود و شمار آن قابل مقایسه با تصفیه هائی که در کادر آموزش و پرورش و دانشگاه های سرگرم آن شده اند نیست.

اما آنچه که خبرگزاری اسپوتنیک منتشر کرده و برخی رسانه های ترکیه هم به آن اشاره کرده اند با این مضمون است که “روسیه چند ساعت قبل از آغاز کودتا در ترکیه” اردوغان را از وقوع کودتا با خبر کرده بود و میتوان حدس زد که روسیه، در عالی ترین سطح خبر تدارک کودتا در ترکیه را به اطلاع مقامات ایران هم رسانده و در یک همآهنگی سه جانبه میان روسیه و ایران و اردوغان، وی شبانه به ایران رفت و پس از خنثی شدن کودتا به ترکیه بازگشت.

بهرحال حادثه اخیر (کودتا) در ترکیه را اصلا و اصلا نباید دست کم گرفت زیرا بسیاری از محاسبات سیاسی در منطقه بزودی تحت تاثیر همین کودتا دگرگون خواهد شد و پیش بینی تغییر سیاست های منطقه ترکیه و حتی برخی تغییرات سیاسی دولت اردوغان با عربستان اتحادیه اروپا عجیب نیست.

اسپوتنیک نوشت : منابع دیپلماتیک در آنکارا کشف کودتا توسط روس ها و با خبر کردن اردوغان را در اختیار چند رسانه عربی گذاشتند. آنها گفته اند که سازمان اطلاعات ترکیه هشدار درباره کودتای نظامی را از وزارت دفاع روسیه دریافت کرد. به گفته دیپلمات ها در منطقه، ارتش روسیه مکالمات نظامیان ترک از جمله پیام های رادیویی را شنود کرده که در آنها درباره تدارکات ارتش ترکیه برای آغاز کودتا علیه دولت از آنکارا صحبت می کردند. در این مکالمات به چند بالگرد نظامی دستور داده شد به سوی هتل اردوغان در ماماریس پرواز کرده و وی را بازداشت کرده یا به قتل برسانند.

دیپلمات ها حدس می زنند که روسیه از طریق سامانه های پایگاه هوایی خود در “حمیمیم” سوریه که نیروی هوایی روسیه در آنجا مستقر است، این مکالمات را شنود کرده بود. روسیه این اطلاع را 5 ساعت پیش از شروع کودتا به اطلاع اردوغان رسانده بود

++++++++++++++++++++++++++++++

کشف راز کودتا در ترکیه

777014

افشاگری سازمان اطلاعات انگلیس علیه دولت اردوغان

مکالمه های تلیفونی و الکترونیکیِ کد گذاری شدۀ مسئولین دولت ترکیه هنگام کودتای نافرجام، به دست سازمان اطلاعات بریتانیا افتاد.
العالم: استخبارات بریتانیا فاش کرد که مسئولین ارشد ترکیه پلان کردند که کودتا را به جنبش خدمت (وابسته به گولن) نسبت دهند تا بهانه ای برای سرکوب گستردۀ هواداران این جنبش در نهادهای دولت ترکیه داشته باشند.
مجلۀ آلمانی “فاکس” در خبری تحت عنوان “قدرت و جنون اردوغان” نوشت: «سازمان اطلاعات بریتانیا، مکالمه های کدگذاری شدۀ دولت ترکیه را از نخستین لحظۀ آغاز کودتا در این کشور، تعقیب کرد».
این مجلۀ آلمانی تاکید کرد: «در این مکالمه ها، مسئولین ارشد حکومتی دستور می دهند که فتح الله گولن به عنوان عامل اصلی این کودتا معرفی شود تا امکان سرکوب فراگیر افراد جنبش خدمت فراهم گردد».
جنبش خدمت، گروهی وابسته به فتح الله گولن، میلیاردر ترک است که در پنسیلوانیای آمریکا به سر می برد.
دولت عدالت و توسعه، جنبش خدمت را بزرگ ترین رقیب خود می شمارد و از نفوذ گسترده هواداران این جنبش در دستگاه ها و نهادهای دولتی به شدت نگران است و همواره به دنبال فرصتی برای سرکوب این افراد بوده است

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++

اوباما مُرده اردوغان را می خواست

اوباما مُرده اردوغان را می خواست

یک نویسنده آمریکایی، دست داشتن آمریکا در کودتای علیه “رجب طیب اردوغان” رئیس جمهوری ترکیه را قطعی دانست.
سایت چپگرای WSWS در تحلیلی به قلم “بیل فان اوکین” نویسنده و تحلیلگر آمریکایی، به مشارکت افسران بلندپایه ترک ِطرفدار آمریکا از جمله فرمانده پایگاه هوایی اینجرلیک در کودتای ترکیه اشاره کرد.
پایگاه اینجرلیک بزرگ ترین انبار سلاح های هسته ای آمریکا در اروپا و منطقه محسوب می شود و نیز جایگاهی برای اجرای حملات ائتلاف بین المللی ضد داعش در سوریه و عراق است.
گفتنی است که فرمانده پایگاه هوایی اینجرلیک بعد از شکست کودتا در ترکیه، درخواست پناهندگی سیاسی از آمریکا کرده است.
به گزارش “شام نیوز”، اوکین نوشت: «گزارش های رسانه ای حاکی از آن است که روس ها برخی از مکالمات بی سیم رد و بدل شده میان کودتاگران در ترکیه را رمزگشایی کردند و به سازمان اطلاعات ترکیه هشدار دادند تا اردوغان بتواند نیم ساعت قبل از رسیدن کودتاگران به مقر اقامتش فرار کند».
این نویسنده آمریکایی، احتمال بی اطلاعی آمریکا از کودتای ترکیه را با وجود در اختیار داشتن تمامی امکانات تکنولوژی و حضور نظامی در پیمان ناتوبعید دانست و گفت: «اینکه آمریکا، ترکیه را در جریان اوضاع قرار نداده باشد، یک مفهوم می تواند داشته باشد و آن اینکه اوباما نمی خواسته که به اردوغان هشدار دهد، بلکه می خواسته وی را مرده ببیند».
“جان کری” وزیر امور خارجه آمریکا که هنگام کودتای ترکیه در مسکو پایتخت روسیه حضور داشت، در اولین واکنش آمریکایی ها به این کودتا، بر تمایل واشنگتن به ثبات و صلح همیشگی در ترکیه تاکید کرد، بدون اینکه در رابطه با سرنوشت اردوغان سخنی به زبان بیاورد و یا اینکه حرفی از لزوم توجه به بقای دولت منتخب مردمی آن بزند.
اوکین می افزاید: «ذکر کلمه دوام در سخنان کری نشان دهنده، ماندن ترکیه به عنوان رکنی اساسی در جبهه آمریکایی ضد روسیه است؛ این درحالیست که آمریکا خود از کودتاهای نظامی ضدحکام نزدیک به مسکو و در صدر آن عدنان مندریس، حمایت کرده است».
این نویسنده آمریکایی همچنین به تنش در روابط میان اردوغان و آمریکا درخصوص چندین موضوع از جمله مخالفت وی با مشارکت در جنگ علیه عراق در سال 2003، مخالفت او با تحریم های ایران در سال 2010 و درخواست وی برای خرید موشک های دفاعی از چین در سال 2013 و نیز خصومت او با جنبش کردها در ترکیه و سوریه اشاره و تصریح کرد: «آمریکا هماهنگی خود را با یگان های حمایت از مردم کرد در شمال سوریه افزایش داده و در نهایت، عذرخواهی اردوغان از روسیه در خصوص سرنگونی جنگنده روسی به تنش بیشتر در روابط با وی آمریکا منجر شد».
به نوشته این نویسنده آمریکایی، اردوغان پس از کودتا و خیلی قبل از اینکه با باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا تماس بگیرد، با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه تماس گرفت.
اردوغان همچنین در تماس تیلفونی خود با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران برهمکاری با تهران و مسکو در زمینه حل مشکلات منطقه و بازگرداندن ثبات و صلح به آن تاکید کرد.
اوکین معتقد است که «امپریالیسم آمریکا، این همه تغییر را در اوضاع سیاسی منطقه برنمی تابد و از این رو، کودتای فوری در ترکیه را انجام داد و در صورت موفقیت این کودتا، جنگ داخلی این کشور را فرا می گرفت».
این نویسنده آمریکایی در ادامه، شکست کودتاگران در سرنگونی دولت اردوغان را به منزله پیروزی دموکراسی ندانسته، بلکه معتقد است که اردوغان با استفاده از این فرصت تلاش کرده تا پایه های دیکتاتوری راستگراها را تقویت کند و سرکوب مخالفان را تحکیم بخشد و هزاران مخالف دولت خود را به زندان ها بیاندازد و همه نهادهایی را که نشانه هایی از گرایش بهمخالفان در آنان به چشم می خورد، تعطیل کند».

Advertisements