درست چهار روز پیش در وسط کمپ تمریناتی و تربیوی حمله کنند‌گان انتحاری در منطقه‌ی «نوی کلی» در کویته مرکز بلوچستان انفجاری رخ داد، که به شمول سه جنرال نظامی پاکستان و سران رده‌ی اول شورای کویته ۱۱ تن به هلاکت رسید و ۲۲ زخمی دیگر هنوز هم با مرگ دست و پنجه نرم می‌کنند.

یافته‌های روزنامه سرخط نشان می‌دهند، که امور این کمپ تربیوی حمله کنند‌گان انتحاری و جنگجویان حرفوی طالب که بعداً برای ریختاندن خون افغان‌ها به افغانستان فرستاده می‌شوند، به صورت مستقیم توسط جنرالان ارشد نظامی پاکستان به پیش برده می‌شود که این‌بار خود شکار آن شدند.

این کمپ آموزشی در منطقه‌ی موسوم به “نوی کلی” قرار دارد، که در جوار آن میدان هوایی نظامی پاکستان موسوم به “خالد ایر بیس” بوده، و وجود آن در این موقعیت جغرافیایی از اهمیت استراتیژیک برای نظامیان پاکستانی و افراد رده اول شورای کویته برخوردار است.

در این‌جا جوانان کم عمر توسط نظامیان پاکستانی برای حملات انتحاری آماده ساخته می‌شوند. درست چهار روز پیش در حالی‌ که این افراد زیر آموزش بودند انفجاری رخ داد، و وجود محموله‌های نظامی و انفجار پیهم ۱۱ تن را هلاک نمود، و ۲۲ تن دیگر را زخمی ساخت. در میان کشته شده‌ها ۳ جنرال ارشد نظامی پاکستان و ۳ فرد کلیدی شورای کویته قرار دارند.

به دنبال وقوع این انفجار، زخمی‌های رده دوم اعضای شورای کویته به شفاخانه‌ی موسوم به “CMH” انتقال شدند، که مخصوص نظامیان آن‌کشور بوده، و در این چنین موارد در خدمت افراد مورد اعتماد استخبارات و نظامیان پاکستان قرار دارد. زخمی‌های رتبه اول و افراد کلیدی این شورا برای تداوی به جای نامعلومی منتقل شده اند. گزارش‌های رسیده حاکی از آن است، که وضعیت صحی این افراد نیز شدیداً نگران کننده است، و امیدی برای زنده ماندن آن‌ها نیز در کم‌ترین حد است.

وجود این کمپ در جوار میدان هوایی و قرارگاه نظامی موسوم به “خالد ایر بیس” هم برای نظامیان پاکستانی به هدف تربیه و آموزش‌دهی و هم برای اعضای شورای کویته حایز اهمیت است. ملا محمد عمر نخستین رهبر طالبان نیز در سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ توسط اردوی پاکستان در همین میدان هوایی نگهدای می‌شد، تا آن‌که به شکلی مرموز از بین برده شد، اما حالا به بزرگترین مرکز تصمیم‌گیری مشترک شورای کویته و استخبارات و نظامیان پاکستان مبدل گردیده است. با وقوع این انفجار کم سابقه در این چند روز نظم جلسات شورای کویته نیز برهم خورده است، و در این چند روز برگزار نگردیده است.

در این مرکز تربیوی اعضای شماره یک شورای کویته و جنرالان پاکستانی با هم جلسه برگزار می‌کنند، و از این‌طریق با طراحی نقشه‌های شوم، ولایات جنوبی به خصوص کندهار و هلمند را نا امن می‌سازند. آماده سازی حمله کنندگان انتحاری در این مرکز درست سه ماه را دربر می‌گیرد، که مستقیماً زیر نظر مربیان نظامی اردوی پاکستان به پیش برده می‌شود.

تحلیل گران دلیل این انفجار در وسط شورای کویته را به اختلافات درونی طالبان نسبت می‌دهند، که حالا به جان هم افتاده اند. نشانه‌ی این اختلافات از برخوردهای مسلحانه‌ میان طرفداران ملا محمد رسول شاخه‌ی جدا شده این گروه و ملا هبت الله آخندزاده در ولایات جنوبی و غربی افغانستان به وضاحت دیده می‌شود، و با کشته شدن ملا اختر محمد منصور و تغییر رهبری در این گروه هنوز هم در حد قبلی باقی مانده است. از این اقدام کم سابقه‌ی جناح مخالف ملا هبت‌الله در وسط شورای کویته بر می‌آید، که مخالفت‌ها میان این دو به اوج رسیده است.

قبل از این حمله کنند‌گان انتحاری که برای کشتار مردم بی‌گناه در داخل افغانستان کمر بستند، خود قبل از رسیدن به هدف در انفجار واسکت‌های انتحاری به هلاکت رسیده اند، اما وقوع انفجار در قلب شورای کویته در نوعش تازه است، و نشانه‌ی از شدت اختلافات میان رهبران طالبان و حمایت مالی و آموزشی پاکستان از این گروه است

.

Afghan Sabawoon ????? ??????

Advertisements