img_39539

جمهوری سکولار ترکیه به تاریخ می پیوندد

مجله ی آلمانی تاگِس سایتونگ (چپ گرا) در تفسیری پیرامون وقایع مربوط به کودتای ترکیه، پیش بینی کرده است، جمهوری سکولار ترکیه توسط «دموکراسی اسلامی» به تاریخ می پیوندد

جمهوری سکولار ترکیه به تاریخ می پیوندد.
چه پیش خواهد آمد؟ قانون اساسی جدید با رئیس جمهوری قدرتمند و بالاتر از قانون.
از صبح شنبه گذشته در میدانها و بولوارهای استانبول، آنکارا و سایر شهرهای بزرگ ترکیه، پیروزی دموکراسی جشن گرفته می شود. این بدان معناست که بعضی ها جشن می گیرند و بعضی های دیگر آکنده از ترس و وحشت در خانه هایشان می مانند. دیگر شعار “زنده باد دموکراسی” در جشن ها شنیده نمی شود بلکه همه جا شعار الله اکبر سرداده می شود.
فراخوان برای دفاع از دموکراسی هم از طرف احزابی که احتمالا بر اثر کودتا موجودیتشان به خطر می افتاد، صورت نگرفت بلکه از طرف هشتاد و پنج هزار مساجدی بود که فریادشان تا عصر یکشنبه همچنان ادامه داشت.
با اینحال حتی احزاب اپوزیسیون هم شادمانه در بعد از ظهر شنبه، بیانیه “نجات دموکراسی” را تأیید کردند. با علم به اینکه در شکل جدید و ویژه “دموکراسی ترکیه ” در بهترین شرایط، اراده یک اکثریت مطرح نخواهد بود و در واقع و بطور قانونی موضوع سر اراده یک فرد است.
تا اکنون اردوغان در بین هوادارانش به عنوان یک پیشوا خطاب میشد، حالا دیگر یک هاله مقدس هم به دور نام این قهرمان کودتا کشیده شد.
در این میان رهبران حزب چپ کُردها اصلا در صحنه حضور نداشتند و کمال کیلیچدار اوغلو، رهبر اپوزیسیون سکولار هم فقط نظاره گر صحنه نشست نمایندگان بود. همان فردی که تازگی به پرداخت جریمه سنگینی محکوم شده بود زیرا او اردوغان را به عنوان یک دیکتاتور خودخوانده خطاب کرده بود. این سکوتش شاید ناشی از این باشد که او باید پس از این کلمه “خودخوانده” را از جلوی نام دیکتاتور حذف کند.
این دموکراسی اسلامی که در خیابانهای ترکیه شکل می گیرد میتواند کاربرد وسیعتر و مهمتری داشته باشد. بوسیله آن میتوان با تمام مقاومتهای مردمی باقی مانده تصفیه حساب کرد. مقاومت هایی که هنوز شاید خطرناک بنظر بیایند. پانزدهم ژولی که اردوغان آنرا به عنوان روز دموکراسی نامید، احتمالا در تاریخ ترکیه به عنوان روزنهایی “پایان دموکراسی سکولار ترکیه ” و آغاز جمهوری اسلامی اردوغان نامیده شود.
هنوز کسی بدرستی نمیداند که این جمهوری اسلامی دقیقا چه شکلی خواهد داشت. ولی یک قانون اساسی جدید با قدرت تمام عیار رئیس جمهور بوجود خواهد آمد و همه موسسات باقی مانده از جمهوری سکولار به نفع جمهوری جدید تغییر خواهند کرد. همه این تغییرات چیزی شبیه یک انقلاب هست که در ترکیه براه افتاده است. مثل همه انقلابهای دیگر که کسی نمیداند از درون آنها چه چیزهایی بیرون خواهند آمد.

برگردان: قباد بخشی
عنوان اصلی مقاله: کودتا پس از کودتای ترکیه

++++++++++++++++++++++++++++++++++++

776324

درگیری میان نیروهای امنیتی ترکیه و حامیان کودتا در قنیه

عصر امروز یکشنبه درگیری هایی میان نیروهای امنیتی و تعدادی هواداران کودتا در پایگاه هوایی ترکیه در قنیه رخ داد.

به گزارش “هابرترک”، مقامات ترکیه از درگیری میان نیروهای امنیتی و شماری کودتاچیان در پایگاه نظامی قنیه خبر داده و گفتند پلیس به همراه نیروهای ویژه انتظامی عملیاتی برای سرکوب و بازداشت کودتاچیان در این پایگاه نظامی انجام داده است.
بر اساس این گزارش، در نتیجه این عملیات که با حضور 400 نیروی پلیس و با استفاده از خودروهای آب پاش به انجام رسیده، هفت نفر از نظامیان کودتاچی بازداشت شده اند.
مقامات ترکیه می گویند در حال حاضر اوضاع در قنیه تحت کنترل است.

++++++++++++++++++++++++++++++

آیا فتح الله کولن از امریکا، در کودتا نقش داشت؟

کودتای ترکیه

موقعیت اردوغان را تحکیم کرد!

استانبول- بهزاد دولت آبادی

جمعه شب (15 جولای) در واپسین لحظات غروب آفتاب پل های اتصالی بین دو بخش اروپایی – آسیایی در استانبول توسط برخی قوای ارتش بسته شد و در حوالی ساعت 10 شب اخبار مربوط به کودتا در سطح کشور پخش شد. در همان دقایق اولیه یکی از وکلای حزب عدالت- توسعه از شهر “آفیون” به نام “علی اوزکایا” در پیامی از تویئتر اعلام داشت که این حرکت کودتایی از جانب “گروه تروریستی فتح الله گولن” ترتیب داده شده است. فردی که اکنون در امریکا ساکن است و رقیبی است که اردوغان بیش از همه از او بیم دارد زیرا در پناه کاخ سفید است!

فتح الله گولن پس از افشاگری های پرونده رشوه و فساد مالی اردوغان و نزدیکانش در 17 دسامبر 2013  که رضا ضراب از مهره های اصلی اش بود، از جانب اردوغان به عنوان سرکرده یک جریان تروریست موسوم به “جریان موازی” معرفی شد.  این جریان هم اکنون قانونا همچون پ ک ک در لیست تروریسم اردوغان قرار دارد.

“کودتای” جمعه شب نزدیک به 200 کشته و 1400 زخمی بر جا گذاشت و در پی شکست آن، صدها ارتشی و دادستان و دادیار و قاضی دستگیر شدند و این دستگیری ها همچنان ادامه دارد.  ظاهرا آنچه که به عنوان کودتای فتح الله گولن معرفی شد عملا مبدل به کودتای اردوغان گشته!

از ماه ها پیش صحبت از احتمال یک کودتا علیه اردوغان خصوصا در برخی گزارشات در داخل و خارج مطرح بود. برخی مخالفان اردوغان کودتا را “تنها” راه سرنگونی او میدانند. با آگاهی از همین مسئله است که اردوغان یگان های نیروی پلیس و انتظامی را زیر پر و بال خود گرفته و به نیروئی در برابر ارتش در شهرها تبدیل کرده است.

در کودتا جمعه شب همین نیرو نقش اساسی را در برابر اقدام ارتشی ها بازی کرد نه آنگونه که رسانه ها میگویند و می نویسند “مردم”. نیروهای انتظامی پلیس در مقابل “کودتاچی های” ارتش قرار گرفت و از دو طرف کشته ها به جا ماند. عده ای از مردم نیز این وسط کشته شدند. اردوغان از لحظه شکست کودتا و ظاهر شدن دوباره اش در صحنه، بی وقفه انگشت اتهام کودتا را به سمت فتح الله گولن بلند می کند که تلویحا یعنی حمایت محافلی در امریکا از وی و اقدام کودتائی جمعه شب.

این درحالی است که فتح الله گولن در پیامی مخالفتش با این حرکت “کودتایی” را اعلام کرد. اقدام جمعه شب نظامیان بیشتر شبیه یک حرکت تروریستی بود تا یک کودتای نظامی.
اردوغان پس از عذرخواهی از روسیه پیش بینی برخی مخالفت های نظامی را کرده بود و در اولین واکنش های مسکو نسبت به کودتا نیز همین نکته مطرح شد. این که نظامیان مخالف گسترش رابطه ترکیه و روسیه دست به اقدام کودتائی زدند.

این که کودتا ساختگی بود، بیشتر به شایعه شبیه است تا به واقعیت اما چه شایعه باشد و چه شایعه نباشد، کودتا موجب تقویت موقعیت اردوغان در ترکیه شد و از این نظر کودتا به نفع اردوغان تمام شد.

ترکیه در تاریخ های 27 ماه مه 1960 ، 12 مارس 1971 و 12 سپتامبر 1980 شاهد سه کودتای نظامی بود. هر سه کودتا یک وجه مشترک داشت. هر سه در روز جمعه اتفاق افتاد. “تصادفا” حادثه “کودتایی” 15 جولای نیز در یک جمعه بوقوع پیوست. ولی با یک تفاوت بسیار مهم. این حرکت نظامی در پاسی از شب آغاز شد! بگونه ای که ساعات کاری نباشد و بانک ها و خصوصا بورس استانبول بسته باشد.  بازار بورس استانبول در سال 1983 تاسیس شد. بنابراین سه کودتای سال های 60 و 71 و 80 نمی توانست نتیجه ای آنچنان ویرانگر بر ساختار اقتصادی کشور داشته باشد. در حالیکه وقوع چنین حادثه ای در ساعات کاری در 15 جولای بی هیچ تردید اقتصاد کشور را متلاشی و شاخص بازار بورس استانبول  از 83 هزار لیر به حداقل ترین مرز ممکنه سقوط  و در مقابل قیمت دلار به حداکثر ممکنه صعود می کرد.  در این صورت  حتی طرفداران اردوغان نه الله اکبر گویان جهت حمایت از وی،  بلکه بی شک با قمه و ساطور جهت غارت به خیابان ها و میادین شهرها سرازیر می شدند.
شاید به جای درک علل و  کشف دلایل و انگیزه های “کودتای” 15 جولای بهتر باشد

 1-

به روش اجرایش

 2-

بر پیامد ها و نتایجش متمرکز شد.

هر چند روش کودتایی در تناقض با دمکراسی است ولی با توجه به اعتبار ارتش در ترکیه، کودتا نیاز به نوعی حمایت مردمی نیز دارد. قانون اساسی 1971 پیشروترین و دمکراتیک ترین قانون اساسی تاریخ معاصر ترکیه بود و کودتای 1980 به نوعی در راستای برچیدن این قانون اساسی بود . با این حال موفقیت کودتای 1980 نیز بر اساس موافقت 95 درصدی مردم در همه پرسی قانون اساسی بود

+++++++++++++++++++++++++++++++

پس از شکست کودتا

اردوغان از تبریز

شبانه به استانبول بازگشت

این خبر بعنوان شنیده هائی در محافل سیاسی ترکیه، در باره کودتا در این کشور به پیک نت رسیده که ما نظری درباره صحت و سقم آن نداریم: 

شب گذشته، اندک زمانی پس از حرکت واحدهای نظامی در خیابان های آنکارا و سپس استانبول ترکیه، اردوغان برای استقرار در ایران ابراز تمایل کرد و ایران نیز با این درخواست موافقت کرد. به این شرط که در یکی از شهرهای نزدیک ترکیه مستقر شود که ایران با این خواست نیز موافقت کرد و شهر تبریز را به وی پیشنهاد کرد که مورد قبول واقع شد. بدین ترتیب اردوغان ساعاتی پس از کودتا با یک هواپیمای اختصاصی  وارد آسمان ایران شد و توسط دو هواپیمای نظامی جمهوری اسلامی اسکورت شد و به شهر تبریز منتقل شد و در محلی که برای وی در نظر گرفته شده بود اسکان داده شد. امکانات تماس و ارتباط اردوغان با ترکیه و حتی مصاحبه با سی ان ان ترکیه با استفاده از اسکایپ از تبریز برقرار و انجام شد. پس از شکست کودتا نیز اردوغان با همان هواپیمای اختصاصی، از تبریز به ترکیه بازگشت.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++.

کودتای ساختگی- بهانه برای آشتی با اسد

اردوغان کیست؟ بوقلمون‌صفتی که یک روز همراه تو و روز دیگر بر ضد توست!

معاون جنجالی پولیس دبی، با ابراز تردید در واقعی بودن کودتای نافرجام ترکیه، آنرا اقدام ساختگیِ اردوغان برای آشتی با بشار اسد توصیف کرد

العالم: ضاحی خلفان که از نزدیکان محمد بن زاید ولی‌عهد ابوظبی است و به تنهایی به جای تمامی سردمداران “کم‌حرف” امارات درباره هر چیز اظهارنظر می کند، پس از کودتای ناکام ترکیه، در توییتر نوشت: “آنچه در ترکیه رخ داد، به نظرم ساختگی و از پیش طراحی شده است تا برای اردوغان فرصتی به منظور آشتی با همتای سوری‌اش فراهم شود و به بهانه ایجاد امنیت در ترکیه و رفع خصومت با همسایگان، از اسد صلح و آشتی “التماس” کند.
به عقیده خلفان، “اردوغان از زمانی که نیت خود برای آشتی با ایران و اسد را اعلام کرد و از پوتین عذر خواست و به دشمنی با مصر خانمه داد، اعتبار خود را از دست داده است”.
وی افزود: اردوغان چه پیروز شود و چه ببازد، برای اعراب در حد شخصیتی است که فقط به منافع خودش فکر می کند، حتی اگر این کار به بهای تهدید امنیت ملی کشورهای عربی تمام شود. عرب ها نباید به اردوغانِ چشم امید داشته باشند، زیرا او فقط به منافع حزب خود می اندیشد، نه منافع اعراب.
خلفان ضمن مخالفت با هر دو طرف درگیر در ترکیه نوشت: به هر دو طرف “نه” می گوییم. اکنون “حریم سلطان” دیوانه شده و کارش به جنون کشیده است. در زمان حکومت امپراتوری ترک ها، اعراب تحقیر می شدند و عزت و اقتدار و کرامت ما فقط در سایه حکومت حاکمان عرب ممکن خواهد بود.
حالا هم برای آشتی به دنبال اسد می دود. وی در پایان افزود: اردوغان کیست؟ بوقلمون‌صفتی که یک روز همراه تو و روز دیگر بر ضد توست!

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

اعلام قربانیان کودتا

مقامات ترکیه تعداد قربانیان کودتا را اعلام نمود

جمعاً در اثر کودتا ناموفقانه نظامی در ترکیه 265 نفر به قتل رسیده است

کانال الجزیره خبر داد که به گفته صدراعظم ترکیه، تعداد کشته شدگان کودتاه ناموفقانه نظامی 265 نفر محاسبه می شود. از جمله 161 نفر اتباع ملکی و متباقی نیرو های طرفدار دولت اردوغان هستند.

ستردرستیز موقتی وزارت دفاع ترکیه طی کنفرانس مطبوعاتی گفت که در اثر زدو خورد های مسلحانه 104 کودتاه چی و 47 تن ملکی به قتل رسیده است، برعلاوه 1440 نفر زخمی و 2839 سرباز کودتا چیان بازداشت شده اند

+++++++++++++++++++++++++++++++++

اردوغان از اوباما خواستار تسلیمی رهبر مخالفین ترکیه شد

اردوغان از اوباما خواست تا گولن رهبر مخالفان کشور را تسلیم مقامات ترکیه نماید

رئیس جمهور ترکیه از رئیس جمهور امریکا خواست تا فتح الله گولن رهبر مخالفان را که متهم به سازماندهی کودتا ترکیه میداند، تسلیم وی کند.

ااردوغان حین سخنرانی در محضر هواداران خود در استامبول گفت: «من به اوباما گفته ام و همیشه میگویم: کسی را که در پنسیلوانیا موقعیت دارد و او مخالف ما هست، یا از کشور خود خارج کنید و یا تسلیم ما نماید. اما صدائی منرا نشنید. اکنون بعد از تپ و تلاش برای کودتا، بار دیگر از امریکا میخواهم بلاخره وی را به ترکیه تسلیم کند. اگر ما پارتنر استراتیژیکی شما هستیم، در انصورت تقاضا ما را قبول نماید زیرا ما طبق درخواست شما تروریستها را به شما تسلیم نمودیم.

+++++++++++++++++++++++++++.

ریاست جمهوری ترکیه: کودتایی دیگر در راه است

ریاست جمهوری ترکیه درباره احتمال وقوع کودتای نظامی دیگری در کشور هشدار داد.

عمر جلیک، وزیر امور اتحادیه اروپا در ترکیه امروز گفت: دولت 90 درصد اوضاع را تحت کنترل دارد اما طراحان کودتا همچنان برخی فرماندهان نظامی را به عنوان گروگان نزد خود نگه داشته اند.

یک مسئول ترک اظهار داشت: نیروهای ویژه پلیس و نیروهایی از ارتش، امنیت مناطق اطراف نهادهای دولتی در شهرهای اصلی کشور بویژه در آنکارا و استانبول را تامین می کنند.

برخی منابع امنیتی، از کشته شدن 161 نفر و مجروح شدن هزار و 440 نفر دیگر در جریان کودتا در ترکیه خبر دادند؛ این در حالی است که پلیس ترکیه نیز از کشته شدن 16 نفر از مجریان کودتا و بازداشت 250  نفر دیگر خبر داد، همچنین 2 هزار و 839 نظامی از جمله افسرانی با درجات نظامی مختلف و برخی با رتبه ژنرال، دستگیر شده اند.

رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه، امروز در جمع هوادارانش از پایان کودتا در ترکیه خبر داد و وعده داد که کودتاگران با هر گرایش و وابستگی، مجازات خواهند شد.

اردوغان هواداران فتح الله گولن، مخالف ترکیه ای مقیم آمریکا، را متهم کرد که در پس پرده این کودتای نافرجام قرار دارد.

فتح الله گولن اما قاطعانه اتهامات اردوغان را تکذیب کرد و گفت: برای من که از کودتاهای نظامی متعددی در طول 5 دهه گذشته رنج بسیار کشیده ام، بسیار توهین آمیز است که به هرگونه ارتباط با این اقدامات متهم شوم.

جان کری هم از دولت ترکیه خواسته اگر مدرکی برای اثبات دخالت گولن در کودتا دارد، ارائه کند

+++++++++++++++++++++++++++++

اوباما: ترکیه در چارچوب قانون عمل کند

رئیس جمهور آمریکا از دولت ترکیه خواست تا در برخورد با عوامل کودتای نافرجام در چارچوب قانون عمل کند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، آمریکا نگران سرکوب شدید مخالفان دولت اردوغان است و در همین رابطه کاخ سفید اعلام کرد «باراک اوباما» از مقامات ترکیه خواست از اعمالی که به خشونت بیشتر یا بی‌ثباتی می‌انجامد بپرهیزند. رئیس جمهور آمریکا اوباما اعلام کرده هیچ نشانه‌ای مبنی بر کشته شدن اتباع امریکایی در ترکیه وجود ندارد. دولت آمریکا از چند هفته قبل درباره سفر اتباع خود به ترکیه هشدار داده بود. پس از اعلام کودتا، اوباما از دولت منتخب دموکراتیک ترکیه حمایت کرد و از همه احزاب خواست تا از خشونت و خونریزی جلوگیری کنند.

بسیاری از فرماندهان ارتش، یک قاضی بلندپایه و بیش از یک هزار تن از کارکنان نظامی پس از کودتای نافرجامی که در ساعات اولیۀ روز شنبه منجر به مرگ بیش از ۲۰۰ نفر در ترکیه شد، دستگیر شدند.

ساعت ۲۳:۳۰ جمعه به وقت محلی (حوالی یک بامداد به وقت تهران) ارتش ترکیه اعلام کرد علیه دولت کودتا کرده است. به دنبال آن، گروهی از نیروهای ارتش همراه با ادوات نظامی در استانبول و آنکارا وارد خیابان‌ها شدند و اعلام کردند، کنترل امور را در دست گرفته‌اند و درگیری‌های شدیدی در برخی مناطق روی داد.

اما صبح روز شنبه سازمان اطلاعات ملی ترکیه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد تلاش برای کودتا در این کشور سرکوب شده است، اما براساس گزارش رسانه‌ها، شرایط کماکان به ثبات کامل نرسیده است و از سویی تنش میان واشنگتن و آنکارا نیز در حال افزایش است.

دولت ترکیه فتح‌الله گولن، از شخصیت‌های مذهبی و مخالف دولت ترکیه را که سال‌هاست در تبعیدی خودخواسته در امریکا زندگی می‌کند، از عوامل کودتا می‌داند، این در حالی است که جنبش گولن با انتشار بیانیه‌ای این اتهام را رد کرده و جان کری، وزیر خارجه امریکا نیز از دولت ترکیه خواسته است درباره اتهام علیه گولن مدرک ارائه دهد.

براساس گزارش خبرگزاری رویترز، اردوغان روز شنبه اعلام کرد به اوباما بگویید یا گولن را از امریکا اخراج کند و یا وی را به ترکیه تحویل دهد.

خبرگزاری مهر

اظهارات دمیرتاش و
بیانیه ی کنفدرالیسم جوامع کردستان درباره ی کودتا در ترکیه

در این بیانیه ها ضمن محکومیت کودتا، سیاست های اردوغان در سرکوب دموکراسی در ترکیه به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است


صلاح‌الدین دمیرتاش از رهبران حزب دمکراتیک خلق‌ها طی کنفرانسی خبری در شهر آمد به کودتا در ترکیه واکنش نشان داد و با اعلام آنکه به دلیل لغو پرواز هواپیما، موفق به حضور در جلسه امروز پارلمان ترکیه در آنکارا نشده است گفت که کودتا را به خاطر ماهیت غیردمکراتیک آن محکوم می‌کند.

به گزارش فرات نیوز، دمیرتاش با اعلام آنکه حزب دمکراتیک خلق‌ها اقدام به کودتای ارتش را بخاطر معیارهای دمکراسی در همان ساعات اولیه محکوم کرد، گفت کودتا به دمکراسی خدمت نمی‌کند و بخاطر عدم حمایت سیاسی و مردمی به شکست انجامید.
دبیرکل حزب دمکراتیک خلق‌ها با اشاره به کودتای سال گذشته دولت ترکیه در برابر نتایج انتخابات پارلمانی گفت: “اینک شاهد یک کودتای دیگر در کشور هستیم بنابراین باید مغزهای بیماری که راه بر کودتا باز می‌کنند را پیدا کرده و علیه آن ایستاد. باید به سیستم ریاست یک نفره و استبداد پایان داده شده و گام‌هایی در راستای خصومت‌زدایی و دمکراسی برداشته شود. این مسئله در اظهارات رئیس جمهور و نخست وزیر روشن خواهد شد. آنچه روی داد جنگ قدرت در ترکیه بود و مسئله دمکراسی دخلی در آن نداشت.”
دمیرتاش در پاسخ به سئوالات خبرنگاران در مورد پیشبینی کودتا از سوی رهبر خلق کرد عبدالله اوجالان نیز پاسخ داد: “دوستان ما امروز د رپارلمان ترکیه با حضور نخست وزیر و رئیس جمهور، اظهارات لازم را بیان می‌کنند. هفده سال است که آقای اوجالان در تجرید نگه داشته شده و جالب است که با وجود این وضعیت پیش از همه اوضاع ترکیه را پیشبینی می‌کند. وی تنها رهبر سیاسی است که شرایط منطقه را بخوبی درک کرده و سالهاست در مورد آن هشدار می‌دهد. اوجالان می‌گفت اگر فرایند صلح در ترکیه متوقف شود، کودتا روی خواهد داد. متن اظهارات در این ملاقات موجود است و همه می‌توانند آنرا ببینند که به کرات در مورد کودتا تذکر داده شده. تحلیل وی به عنوان خبرهی امور خاورمیانه در مورد سوریه نیز کاملا با آنچه روی داد مطابقت می‌کند. نگه داشتن چنین فردی در انزوا و کنار گذاشتن وی از سیاست به ترکیه ضرر می‌زند.”

بیانیه کنفدرالیسم جوامع کردستان دربارهی کودتای نافرجام در ترکیه
ریاست مشترک کنفدرالیسم جوامع کردستان (ک.ج.ک) نیز دربارهی کودتای نافرجام در ترکیه بیانیهای را منتشر نمود. در این بیانیه به تلاشهای نظامی گروهی که هنوز هویت و اهداف آنها مشخص نشده است اشاره شده است.
ریاست مشترک کنفدرالیسم جوامع کردستان در بیانیه خود می‌نویسد: “نکته حائز اهمیت اینجاست که گویا بر اساس برنامههای از پیش تدارک دیده شده، اردوغان در روزهای آتی درصدد انتصاب فرماندههای نظامی وابسته و نزدیک به خود بر رأس امور ارتش بوده است. همچنین این تحولات در حالی روی می‌دهند که سخن از سیاستهای نزادپرستانه اردوغان به میان آمده است.”
یک سال قبل هم طیب اردوغان با همکاری گلادیوی کاخ ریاست جمهوری و نیروهای نژادپرست، نیروهای نظامی ملی گرا که با نام ارگنکون از آنها یاد می‌شود و بخشی از ارتش که به اردوغان رغبت داشت پس از انجام انتخابات ٧ ژوئن دست به کودتا زدند. آنها علیه اراده آزاد خلق که در انتخابات به منصهی ظهور رسیده بود، کودتای کاخ ریاست جمهوری را به انجام رساندند.”
ریاست مشترک کنفدرالیسم جوامع کردستان در بخش دیگری از بیانیه خود از نیروهای دمکراتیک و آزادیخواه می‌خواهد که برای دستیابی به دمکراسی واقعی خود را از جنگ اقتدار میان ارتش و تبهکاران آ.ک.پ مصون داشته و در راستای خط سوم که همانا تنها راهحل آزادی و برابری در ترکیه است به مبارزات خود ادامه دهند.
در ادامهی بیانیه کنفدرالیسم جوامع کردستان به نقش اردوغان و حزب منسوب به وی در تضعیف و نابودی دمکراسی و حقوق بشر در ترکیه و کردستان اشاره شده است.
کنفدرالیسم جوامع کردستان در پایان بیانیهی خود از خلق درخواست کرده است که فریب سیاست های بزک کرده آ.ک.پ را نخورند و به مبارزهای هماهنگ و منسجم برای دمکراتیزه کردن جامعه، تلاشهای بیشتری را معطوف دارند. آنچه امروز ترکیه بیشتر از هر زمانی به آن نیازمند است رهایی از اقتدار نژادپرست، خونخوار، فاسد و ضدبشری آ.ک.پ است.

++++++++++++++++++++++.

کودتاچیان ترک: مصمم به ادامه نبرد هستیم

نظامیان و افسران حامی کودتا در ترکیه دقایقی پیش در بیانیه ای اعلام کردند همچنان مصمم به ادامه نبرد هستند.

نظامیان حامی کودتا در بیانیه ای که دقایقی پیش منتشر شد، اعلام کردند که همچنان مصمم به پیشبرد اهداف خود هستند و قاطعانه با هرکس که در مقابلشان بایستند ٬مبارزه خواهند کرد.
در این بیانیه همچنین از مردم ترکیه خواسته شده است که در خانه هایشان بمانند؛ این در حالی است که مقام های دولت ترکیه از جمله رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری و بینالی ییلدریم نخست وزیر مردم را به حضور در خیابان ها و میدان های مهم فراخوانده اند

++++++++++++++++++++++++++++

نظر شما درباره کودتای ترکیه چیست؟

جریان اخبار تحولات بیست ساعت اخیر ترکیه، چنان سریع بود که تعجب همگان را به همراه داشت. از کودتا تا ضد کودتا و بازگشت اوضاع به شرایط عادی. همین جریان سریع اخبار موجب شده تا تحلیل‌های مختلفی در خصوص اتفاقات ترکیه صورت بگیرد. نظر شما درباره این اتفاقات چیست؟

در خصوص اتفاقات شب گذشته ترکیه، دست کم سه تحلیل وجود دارد؛

«ضد کودتا» در ترکیه به‌‌ همان سرعتی اتفاق افتاد که خود کودتا رخ داد. سرعت کودتا و ضد کودتا و عدم ایجاد محدودیت از سوی کودتاچیان برای رئیس جمهور و نخست وزیر، سبب شده تا تحلیل‌های متفاوتی در این باره در شبکه‌های اجتماعی منتشر شود.

برخی با به اشتراک گذاشتن هشتگ کودتا نبود، تئا‌تر بود، مدعی‌اند که حوادث شب گذشته ترکیه نمایشی بوده که با هماهنگی دولت انجام شده تا دولت بتواند با اقتدار بیشتری به پاکسازی ارتش بپردازد.

عوامل دولت ترکیه مدعی هستند، این کودتا از سوی افسران جزء ارتش که طرفدار فتح الله گولن هستند هدایت شده است و باید به شدت با آن برخورد کرد.

عده‌ای دیگر نیز بر این باورند این برنامه از سوی عده‌ای از ارتشی‌های ترکیه که از دخالت‌های اردوغان و برکناری‌های سران ارتش توسط وی به ستوه آمده‌اند، برنامه ریزی شده است.

نظر شما در خصوص اتفاقات شب گذشته ترکیه چیست؟

++++++++++++++++++++++++++++

131224160801_gulen_306x395_reuters_nocredit

اعتراض گولن به اتهام نقش داشتن در کودتا

فتح‌الله گولن امروز (شنبه) در سخنانی عنوان کرد که کاملا اتهام‌های طرح شده علیه وی مبنی بر ایفای هرگونه نقشی در تلاش برای کودتا در ترکیه را تکذیب می‌کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه المیادین، فتح‌الله گولن، مبلغ اسلامی ساکن آمریکا عنوان کرد: من کاملا اتهام‌ها مبنی بر داشتن نقشی از سوی من در تلاش برای کودتا در ترکیه را تکذیب می‌کنم. اهانت‌بار است که من به این امر متهم شوم که هرگونه ارتباطی با چنین تلاشی داشته باشم چرا که من از کودتاهای نظامی متعددی رنج برده‌ام.

وی گفت: دولت‌ها باید از طریق روندی از آزادی و انتخابات عادلانه نه از تاثیر قدرت و خشونت به سلطه برسند.

+++++++++++++++++++++++++++++

بلگرد حامل 8 نفر از عاملان کودتا در ترکیه در یکی از فزودگاه های یونان بر زمین نشست.
به گزارش میزان پلیس ترکیه اعلام کرد که بالگرد شماری از عاملان کودتا در ترکیه در یکی از فرودگاه های این کشور بر زمین نشسته است.
بنابر گزارش ها 8 نفر از عاملان کودتا در ترکیه خواستار پناهندگی سیاسی در یونان شده اند.
پلیس یونان این 8 نفر را بازداشت کرده است.
بالگرد این افراد در فرودگاه شهر الکساندروپلیس در شمال یونان فرود آمده اند.

+++++++++++++++++++++++++++++++.

160715204522_istanbul_coup_attempt_640x360_getty_nocredit

حمله جنگنده های ارتش به تانک های کودتاچیان در ترکیه

ایرنا – چند فروند جت جنگنده اف 16 ترکیه بامداد امروز (شنبه) مواضع نیروهای کودتا در اطراف کاخ ریاست جمهوری این کشور را هدف قرار دادند

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام دفتر ریاست جمهوری، چند فروند هواپیمای اف 16 ارتش ترکیه٬ امروز تانک های کودتاچیان را اطراف کاخ ریاست جمهوری بمباران کردند.
خبرگزاری فرانسه به نقل از تلویزیون ان تی وی ترکیه گزارش داد که در نتیجه این حملات، ستون های عظیمی از دود بر فراز محله بستپه که کاخ ریاست جمهوری در آن واقع است ٬مشاهده می شود.
بخشی از نیروهای مسلح ترکیه از بامداد شب گذشته با هدف سرنگونی دولت رجب طیب اردوغان دست به کودتا زدند که بی نتیجه ماند.
مقام های دولت ترکیه اعلام کردند که اوضاع تحت کنترل است، هرچند ناآرامی ها احتمالا تا ساعات آتی امروز ادامه خواهد داشت.
این مقام مطلع در دفتر ریاست جمهوری ترکیه اضافه کرد که یک فروند بالگرد نظامی درگیر در حمله به مقر اپراتور ماهواره ترکیه(ترک ست) نیز در منطقه گلباسی در آنکارا هدف قرار گرفت و سرنگون شد.
خبرنگار ایرنا در ترکیه نیز گزارش داد که بینالی ییلدریم نخست وزیر ترکیه از مردم این کشور خواست تا در میدان ها و مکان های عمومی حضور یابند.
وی در گفت و گو با سی ان ان ترک گفت: هر کس که از خواب برمی خیزد بدون فوت وقت راهی میادین شهرها شود.
ییلدریم افزود: ژنرال امید دوندار به عنوان وکیل و نایب ریس ستاد فرماندهی ارتش ترکیه منصوب شد. او فرمانده سپاه یکم ارتش ترکیه بود.
سرنوشت ژنرال خلوصی آکار هنوز روشن نیست و گفته می شود که وی توسط کودتاگران به گروگان گرفته شده است.
رویترز به نقل از یک شاهد عینی دقایقی پیش از تسلیم شدن ده ها نظامی حامی کودتا به پلیس ترکیه پس از محاصره شدن در میدان تقسیم استانبول خبر داد

++++++++++++++++++++++++++++++..

اردوغان در فرودگاه استانبول مصاحبه کرد: کودتا شکست خورده/ هر هواپیمایی را با موشک می‌زنیم

جب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه دقایقی پیش از هواپیمای خود که در فرودگاه آتاترک استانبول فرود آمده بود پیاده شد و با رسانه ها مصاحبه کرد.

به گزارش خبرآنلاین براساس تصاویر منتشر شده در توئیتر جمعیت زیادی از هواداران به استقبال او آمده اند.

اردوغان گفت: کودتا شکست خورده است و کودتا چیان به اهداف شوم خود نرسیدند.

او گفت: عاملان این اقدام مجازات می‌شوند.

او هشدار داد: تمام هواپیماها و هلیکوپترهایی که بر فراز سازمان امنیت، نخست‌وزیری، مجلس و هر ساختمان مهم دیگری پرواز کند را با “موشک” می‌زنیم.

اظهارات اردوغان درست دقایقی پس از آن صورت گرفت که فرودگاه محل فرود هواپیمای او  با هواپیمای F16 هدف قرار گرفته شده بود

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++

مقامات ترکیه: از کودتا جلوگیری شده‌است

گزارش‌ها می‌رسانند که اقدام کودتا در ترکیه به ناکامی رو به رو شده و رئیس جمهور این کشور رجب طیب اردوغان به استانبول برگشته است.

اردوغان به طرفداران خود در استانبول سخنرانی کرده و گفته است که به هیچ جایی نمی‌رود.

او شورش را که سبب برخوردها، تلفات و آشفته گی در این کشور شد یک خیانت ملی خواند و تأکید کرد که عاملین این رویداد به اشد مجازات محکوم خواهند شد.

اردوغان تائید می‌کند که در شهر انقره شورشیان در حال مقاومت هستند؛ اما نیروهای این کشور توانسته اند تانگ‌های آنان را مورد بمباردمان قرار دهند.

در جریان برخورد‌ها در استانبول و انقره تا کنون ۶۰ تن کشته شده اند که بیشترین تلفات را شهر انقره این کشور شاهد بوده است.

در همین حال صدراعظم ترکیه بن علی یلدرم اعلان کرد که بیش از ۷۵۴ تن در رابطه با این کودتا دستگیر شده و جنرالی که در این کودتا کمک کرده بود کشته شده‌است.

یلدرم همچنان “اُمی دوندار” را لوی درستیز جدید این کشور اعلام کرد.

تلویزون‌های ترکیه تصاویری را پخش و نشر کرده که نشان می‌دهد عساکر شورشی در میدان تقسیم ستانبول و پُل باسفورس که ترکیه آسیایی را با ترکیه اروپایی وصل می‌کند در حال تسلیم شدن هستند.

اردوغان گفت: آنهایی که تانک‌ها را به سرک‌ها بیرون کرده‌اند باید به جا های خود برگردند. او افزود که کودتا چیان هوتل بود و باش وی را در مارمریس بمباران کردند ولی او جان بسلامت برد. او تأکید نمود که قدرت در دست او می‌باشد.

او اظهار داشت مهمترین چیز اینست که میلیون‌ها نفر در خیابان‌ها می‌باشند و از حکومتی که بشکل دموکراتیک انتخاب شده‌است، حمایت می‌کنند.

چنین معلوم می‌شود که باد به نفع اردوغان می وزد و هر چند ارودغان و طرفداران اش یک تعداد انگشت شماری افسران اردو را مسئول شورش می‌دانند اما انگشت اعتراض را بسمت رهبر دینی فتح الله گولان گرفته اند که در ایالت پنسولوانیا امریکا اقامت دارد.

فتح الله گولان

فتح الله گولان

گولان که یک زمان متحد اردوغان بود و در اردو و ادارات دولتی طرفدار دارد این ادعا را کاملاً رد کرده و می‌گوید که تغییر قدرت در کشورش باید از طریق انتخابات صورت بگیرد، نه قوه نظامی.

اعضای پارلمان ترکیه می‌گویند: مجبور شدند که در وقت انفجارها خود را به محل امن برسانند و بعضی از آنها زخمی شده‌اند، ولی با آنهم مجلس اضطراری را برای امروز دعوت کرده‌اند.

۱۷ پولیس در برخوردها با شورشیان کشته شده‌اند و یک هیلیکوپتر کودتا چیان توسط طیاره‌های جت جنگی سقود داده شده‌است.

تلویزیون ملی ترکیه که توسط کودتا چیان تصرف شده بود دوباره تحت کنترول دولت است و نشرات را آغاز کرده.

وزیر خارجه امریکا جان کری با همتای ترکی خود مولود چاووش اغلو صحبت کرده و حمایت کامل امریکا را از حکومت این کشور اعلان کرده‌است.

رهبران اتحادیه اروپا، دفتر صدراعظم جرمنی انگیلا مرکل و سرمنشی ناتو ینس ستولتنبرگ از تمام طرف‌ها خواستند که به موسسات دموکراتیک ترکیه و قانون اساسی این کشور احترام بگذارند.

در انقره برخوردهای شدید در جریان شب دوام داشت و خبرگزاری دولتی انادولو اظهار داشت که یک بمب به تعمیر پارلمان اصابت کرده که صدای انفجار آن در تمام شهر انقره شنیده شده‌است.

برخوردها بعد از آن شروع شد که نظامیان اعلان کردند که گویا تمام اوضاع را تحت کنترول گرفته اند.

خبرگزاری انادولو اظهار داشت که مقامات مهم اردو توسط گروه شورشی گروگان گرفته شده که لوی درستیز قوای ترکیه هم در بین آنها بود.

اولین خبر کودتا از استابول بیرون شد که در آنجا افراد نظامی دو پل مهم باسفورس را که ترکیه اروپایی را با آسیایی وصل می‌کند مسدود ساختند و بعداً تانک‌ها در پیشروی میدان هوایی اتا ترک در استانبول مستقر گردیدند.

بلا فاصله بعد از این عمل، رفت و آمد تمام پروازها به میدان هوایی استانبول لغو شدند.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++.

کودتا در ترکیه ناکام ماند

در ترکیه کودتا شده است. ساعت یازده و سی دقیقه جمعه شب به وقت محلی (حوالی یک بامداد به وقت تهران) ارتش ترکیه اعلام کرد علیه دولت رجب طیب اردوغان کودتا کرده است. گروهی از نیروهای ارتش همراه با ادوات نظامی در استانبول و آنکارا وارد خیابان‌ها شده و اعلام کردند کنترل امور را در دست گرفته‌اند اما تازه‌ترین خبرها از ناکامی این کودتا خبر می‌دهند؛ گرچه هنوز چیزی به صورت قطعی مشخص نشده است.

به گزارش ایسنا، گروهی از نیروهای ارتش ظاهرا به فرماندهی “عابدین اونال” و “غالب مندی” در دو شهر عمده ترکیه یعنی آنکارا، پایتخت و استانبول با تانک و زره پوش وارد خیابان‌ها شده و مناطق مختلف از جمله فرودگاه‌ها، پارلمان و ساختمان رادیو و تلویزیون دولتی را تحت کنترل خود در آوردند و درگیری‌های شدیدی در برخی مناطق روی داد. نیروهای ارتش ترکیه هم‌چنین پل‌های اصلی استانبول را بستند و هواپیماها و هلیکوپترهای جنگی در ارتفاع کم بر فراز استانبول و آنکارا به پرواز درآمدند.

در پی این رویدادها بنعالی ییلدیریم، نخست‌وزیر ترکیه گفت حضور نیروهای نظامی در خیابان‌های استانبول بدون مجوز بوده و او اجازه نمی‌دهد تلاش‌های غیرقانونی گروهی در ارتش به نتیجه برسد. نخست وزیر ترکیه در عین حال گفت اتفاقی که افتاده کودتا نیست. او اطمینان داده که دموکراسی ترکیه آسیب نخواهد دید. ییلدیریم تأکید کرد، نیروهای امنیتی فراخوانده شدند تا هر آنچه که لازم است را انجام دهند. وی هم‌چنین به نیروهای ارتش دستور داده تا به پادگان‌هایشان باز گردند.

در آنکارا و استانبول صدای تیراندازی‌های پیاپی شنیده شد. منابع خبری در حالی از ورود تانک‌ به خیابان‌های آنکارا خبر دادند که گروهی از مردم این شهر در مسیر حرکت تانک‌ها دراز کشیدند و مخالفت خود را با این اقدام ارتش ابراز کردند. هزاران تن از مردم در مخالفت با این اقدام ارتش به خیابان‌ها آمدند و با شعار حمایت خود را از دولت اعلام کردند.

در آغازین دقایق کودتا فرودگاه آتاتورک استانبول به تصرف ارتش درآمد و تمام پروازها متوقف شد. حریت گزارش داد که تانک‌ها در مقابل ورودی فرودگاه آتاتورک مستقر شدند و رفت و آمد به این فرودگاه متوقف شد.

تصاویری نیز از حضور سربازان ارتش درون ساختمان تلویزیون دولتی ترکیه منتشر شد. تلویزیون دولتی که در آن موقع به تصرف نیروهای ارتش در آمده بود اعلام کرد که ارتش قدرت را در سراسر کشور به دست گرفته است.

از سوی دیگر، در بیانیه‌ای که در ساعات اول کودتا از سوی ارتش ترکیه منتشر شد، آمده بود که ارتش “برای دموکراسی و حقوق بشر” اداره امور را در دست گرفته است. در این بیانیه آمده بود که تمام روابط خارجی کشور به شکل موجود باقی خواهد ماند. ارتش در بیانیه‌اش آورده بود که برقراری قانون باید اولویت اصلی باشد.

همچنین خبرگزاری رسمی ترکیه گزارش داد که عده‌ای از افسران ارتش رئیس ستاد کل ارتش را به گروگان گرفته‌اند اما بعدا وی آزاد شد.

خبرگزاری آناتولی ترکیه هم‌چنین به نقل از شاهدان عینی گزارش کرد هلیکوپترهای نظامی به سوی کاخ ریاست‌جمهوری تیراندازی کردند.

با گذشت ساعاتی از وقوع کودتا، وزیر دادگستری ترکیه اعلام کرد که کودتاچیان در دستیابی به اهداف خود شکست خوردند. دیلی صباح به نقل از وزیر دادگستری‌ ترکیه اعلام کرد: اینها از گروه فتح الله گولن دستور می‌گیرند و مستقل از فرماندهی ارتش عمل می‌کنند.

در همین حال گزارش‌ها و تصاویری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که حکایت دارد گروه‌هایی از مردم در ترکیه برای برداشتن پول نقد جلوی ماشین‌های خودپرداز بانک‌ها صف بستند.

اردوغان خطاب به مردم: در مقابل کودتا از دولت مشروع حمایت کنید

با گذشت ساعتی از وقوع کودتا رییس‌جمهوری ترکیه با انتشار پیامی از مردم کشورش خواست در مقابل کودتایی که به راه افتاده، از دولت مشروع آنکارا حمایت کنند.

به گزارش ایسنا، درحالی که برخی منابع از خروج رجب طیب اردوغان از ترکیه و سفر وی با استفاده از هواپیمای شخصی به یک کشور همسایه خبر می‌دادند، منابع دیگری اعلام کردند که رئیس جمهوری ترکیه در حال حرکت به سمت استانبول است.

اردوغان از مردم کشورش خواست در اعتراض به کودتا به خیابان‌ها بروند. اردوغان در پیامی که از طریق اسکایپ منتشر کرد، خواستار آن شد که مردم علیه کودتاچیان در میادین اصلی تجمع کنند.

وی با تأکید بر این که ترکیه بر این کودتا پیروز خواهد شد، تصریح کرد، کودتای نظامی بعد از مدت زمانی کوتاه برچیده خواهد شد.

اردوغان گفت، از مردم می‌خواهد با حضور در خیابان‌ها از دولت مشروع این کشور در مقابل کودتا حمایت کنند.

رئیس‌جمهوری ترکیه با بیان اینکه وی همچنان فرمانده کل قوا در کشور است، اظهار کرد که کودتاچیان بهای سنگینی را بابت اقدامی که انجام داده‌اند، خواهند پرداخت.

اردوغان اظهار کرد: کاملاً مشخص است که اقدام روی‌ داده یک کودتاست و من منتظر این هستم که همه‌ی مردم ما به میادین و خیابان‌ها بیایند. ما در کنار یکدیگر می‌توانیم پاسخ لازم و کافی را بدهیم. مشخص است که این کودتا در یک ساختار موازی (جنبش گولن) مدیریت و رهبری شده است.

هم‌زمان در حالی که گروهی از نظامیان در ترکیه اقدام به کودتا در این کشور کردند، شبکه‌های اجتماعی پس از وقوع ناآرامی‌ها قطع شدند. شبکه‌های اجتماعی توئیتر، یوتیوب و فیس‌بوک در این کشور قطع شدند.

سخنان اردوغان پس از ورود به استانبول

با گذشت نزدیک به پنج ساعت از اعلام کودتا، رئیس جمهور ترکیه پس از فرود در فرودگاه آتاتورک استانبول، با حضور در جمع مردم، کودتای این کشور را شکست‌خورده خواند.

به گزارش ایسنا، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در جمع مردم استانبول با تاکید بر شکست کودتا گفت: دست در دست ملت ترک به جنایتکاران درس عبرت خواهیم داد.

اردوغان گفت: کودتاگران با هر گرایش و وابستگی با پاسخ مناسب روبه رو خواهند شد. وی افزود کودتاگران وحدت کشور را هدف قرار دادند.

وی در این کنفرانس خبری گفت: برخی در ارتش ترکیه از پنسیلوانیا یعنی محل سکونت فتح‌الله گولن دستور گرفته‌اند. این کودتا نشان داد که سازمان گولن تروریستی است. گروهی کوچک از نظامیان مردم را هدف قرار دادند و نیروهای مسلح ترکیه با کمک نیروهای پلیس توانستند بر آن‌ها مسلط شوند و این کسانی که این اقدام خائنانه را انجام دادند بهای کار خود را خواهند پرداخت.

وی ادامه داد: دولت ترکیه هوشیارانه با پشتیبانی مردم به کار خودش ادامه می‌دهد و ما بار دیگر با دولت قانونی و شرعی خود به کار خود ادامه می‌دهیم.

رئیس جمهوری ترکیه تأکید کرد: این یک مسئله‌ای بود که باعث شد نیروهای مسلح ترکیه دست به دست هم دهند و کنترل را در دست بگیرند. این اقدام پیش از نشست نظامی کشور انجام شد و این سوال را ایجاد کرد که چرا اکنون این مسئله باید رخ دهد اما گویا عاملان نمی‌دانستند که ترکیه، ترکیه قدیم نیست و آن‌ها هر کاری انجام دهند نمی‌توانند به اهداف خود دست پیدا کنند.

اردوغان با تأکید بر حضور خود در فرودگاه آتاتورک ادامه داد: ما اکنون در فرودگاه آتاتورک هستیم و تنها در مدت کوتاهی این اتفاقات رخ داد. ما تنها مدت کوتاهی شاهد حملات این گروه و کنترل آن‌ها بر فرودگاه بودیم. اکنون با وجود اینکه زمانی از حملات داعش نمی‌گذرد شاهد قدرت موازی هستیم که با اقدامات نظامی تلاش می‌کند به اهداف خود برسد. اما ما این اجازه را نخواهیم داد.

رئیس جمهور ترکیه درباره اقدامات فعلی ارتش کشور گفت: جنگنده‌های ترکیه اکنون به مأموریت خود ادامه می‌دهند و از ملت ترکیه دفاع می‌کنند. من در جای دیگری بودم و از آن‌جا اوضاع را رصد می‌کردم. شورشیان تلاش کردند تا به مقر ریاست جمهوری و سازمان اطلاعات حمله کنند که ناکام ماندند.

اردوغان خطاب به ارتش و رؤسای سه‌گانه قوای نظامی گفت: من به شما اعتماد دارم. شما از جان مردم دفاع می‌کنید. برخی از نظامیانی که این کار را انجام داده‌اند خائنند. این افسران دون‌پایه در ارتش ترکیه جایی ندارند. ارتش ترکیه از ملت ترکیه دفاع می‌کند و شما در کنار ملت هستید و از مردم حمایت می‌کنید و ملت ترکیه به شما افتخار می‌کند.

وی ادامه داد: ارتش ترکیه، ارتشی پاک و شفاف است. به شما می‌گویم که ما به شما افتخار می‌کنیم و نیروهای مسلح کار خود را مثل گذشته انجام خواهد داد. همانطور که ترکیه را از سازمان‌های تروریستی پاک سازی کرده‌اند. شما مورد حمایت ملت ترکیه هستید و پیروز خواهید شد.

اردوغان گفت: برخی نمی‌خواهند ترکیه متحد باشد. اما به اهداف خود نمی‌رسند و این گروه کوچک با ملت ترکیه می‌جنگند و ما با قدرت به کار خود ادامه می‌دهیم و وزرای دولت، در کابینه حاضر خواهند شد و این‌گونه نیست که شورشیان می‌خواهند. ما در اینجا حضور داریم و مردم در حمایت از دولت حاضر شده‌اند.

رئیس جمهور ترکیه ادامه داد: مقامات ترک از جمله نخست وزیر و رئیس جمهور در بین مردم حاضر خواهند شد و قدردان شما مردم ترکیه خواهند بود. ملت ترکیه، ملت هوشیار و متحدی است و هرگز از خواسته‌های خود عقب‌نشینی نمی‌کند.

وی در حالی که نشست خبری خود را نیمه‌تمام گذاشت در آخرین اظهارات خود عنوان کرد: مردم ترکیه به حضور هوشیارانه خود در خیابان‌ها ادامه خواهند داد و تا زمانی که سربازان به پادگان‌ها بازگردند آن‌ها از خیابان‌ها خارج نخواهند شد. همه‌چیز آشکار خواهد شد که چه کسانی در این شورش دست داشتند.

واکنش‌ها

بان‌کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد ضمن ابراز نگرانی در خصوص تحولات اخیر ترکیه خواستار برقراری آرامش و ثبات در این کشور شد.

دبیر کل ناتو هم با انتشار بیانیه‌ای خواستار آرامش و خویشتن‌داری در ترکیه شده است. ینس استولتنبرگ اعلام کرد: خواهان احترام کامل به نهادهای دموکراتیک و قانون اساسی ترکیه هستیم. ترکیه یک هم‌پیمان ارزشمند برای ناتو است.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا که در مسکو به سر می‌برد، گفته است که امیدوار است که ترکیه صلح و ثبات داشته باشد.

بوریس جانسون، وزیر امور خارجه انگلیس هم از تحولات ترکیه ابراز نگرانی شدید کرده است.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم در واکنش خواهان خویشتنداری و احترام به نهادهای دموکراتیک شده است.
رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که با نمایندگان این اتحادیه در آنکارا در تماس است.

وی در صفحه توئیتر خود نوشت: به طور مداوم با نمایندگان خود در آنکارا و بروکسل در تماس هستیم.

موگرینی همچنین خواستار خویشتنداری از سوی جناح‌های مختلف در ترکیه شد.

روسیه نیز از تحولات ترکیه به شدت ابراز نگرانی کرده است.

تمامی احزاب سیاسی عمده ترکیه نیز تحولات اخیر این کشور را محکوم کرده‌اند.

شورای امنیت ملی آمریکا نیز اعلام کرد که رئیس‌جمهوری این کشور نسبت به وضعیت ترکیه در پی وقوع کودتا در این کشور ابراز نگرانی کرده است.

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه خبری ان‌.بی‌.سی، شورای امنیت ملی آمریکا در پی وقوع کودتای نظامی در ترکیه اعلام کرد که باراک اوباما، رئیس جمهوری این کشور ضمن ابراز نگرانی نسبت به وضعیت پیش آمده، تحولات این کشور را به دقت رصد می‌کند.

یک مقام نظامی آمریکا نیز گفت که کودتایی که اخیراً در ترکیه اتفاق افتاده، بسیار سازمان‌دهی شده بوده و انجام آن محدود به چند افسر نظامی نمی‌شود.

این در حالی است که پیش از این جان کری، وزیر امور خارجه‌ی آمریکا نیز نسبت به رخدادهای اخیر ترکیه ابراز نگرانی کرد و گفت که امیدوار است ثبات هرچه سریع‌تر به این کشور بازگردد.

در همین حال وزارت امور خارجه‌ی کانادا نیز نسبت به کودتای نظامی در ترکیه ابراز نگرانی کرد و خواستار برقراری امنیت در این کشور شد.

وزیر امور خارجه‌ی ترکیه نیز گفت که همتای آمریکایی و رؤسای دستگاه دیپلماسی کشورهای اروپایی از دولت آنکارا در مقابل کودتای نظامی این کشور اعلام حمایت کرده‌اند.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه‌ی ترکیه اظهار کرد: من تماس‌هایی از جان کری، رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا داشته‌ام و وی با دولت منتخب ترکیه اعلام حمایت و همبستگی کرده است.

وزیر امور خارجه‌ی ترکیه در ادامه خاطرنشان کرد: من همچنین تماس‌هایی از نخست‌وزیر انگلیس و همتایان خود از کشورهای مختلف داشته‌ام که آن‌ها نیز با دولت آنکارا اعلام همبستگی کرده‌اند.

پیش از این وزیر امور خارجه‌ی آمریکا نسبت به رخدادهای اخیر ترکیه ابراز نگرانی کرد و گفت که امیدوار است ثبات هرچه سریع‌تر به این کشور بازگردد.

صدر اعظم آلمان نیز خواستار احترام به نظام دموکراتیک شد.

هیلاری کلینتون، نامزد احتمالی حزب دموکرات آمریکا نیز گفته است که رویدادهای ترکیه را با نگرانی دنبال می‌کند.

 قطر هم که روابط نزدیکی با ترکیه دارد تلاش برای کودتا در ترکیه را محکوم کرده است.

هم‌چنین کمال قلیچداراوغلو، رهبر حزب مردم جمهوری‌خواه، دولت باغچلی، رهبر جنبش ملی‌گرا و صلاح‌الدین دمیرتاش، رهبر حزب دموکراتیک خلق که رهبران احزاب اپوزیسیون ترکیه محسوب می‌شوند نیز کودتا را محکوم کرده‌اند.

++++++++++++++++++++++++++++…

نظامیان کنترل ترکیه را به دست گرفته‌اند

بیانیه منسوب به ارتش ترکیه

بیانیه‌ای با عنوان ارتش ترکیه منتشر شده است که می‌گوید ارتش برای دموکراسی و حقوق بشر اداره امور را در دست گرفته است.

این بیانیه می‌گوید تمام روابط خارجی کشور به شکل موجود باقی خواهد ماند.

در بیانیه آمده است که برقراری قانون باید اولویت اصلی باشد

اقدام به کوتا در ترکیه توسط ارتش این کشور

Mir Ahmad Khoaja's photo.

سخنان رجب طیب اردوغان از طریق فیس تایم با سی ان ان ترک

کودتا در ترکیه

وزیر امور خارجه ایران با انتشار در حساب توییتری خود از وضعیت ترکیه ابراز نگرانی کرد
.+++++++++++
گفته می شود آلمان از سفر آقای اردوغان به این کشور جلوگیری کرده است
++++++++++++++++++
وزارت خارجه بریتانیا از شهروندانش در ترکیه خواست که در اماکن عمومی حضور نیابند
+++++++++++++++++++
باراک اوباما توسط تیم امنیت ملی کاخ سفید در جریان وقایع ترکیه قرار گرفت
+++++++++++++++++++++
اردوغان: ما بر این مشکل غلبه خواهیم کرد
++++++++++++++++++++++++++++

ارتش ترکیه: اردوغان از آلمان درخواست پناهندگی کرد

ارتش ترکیه مدعی شد که رئیس جمهوری ترکیه درصدد گریز از این کشور است و در این راستا از آلمان درخواست پناهندگی کرده است.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری آلمان، ارتش ترکیه مدعی شده که اردوغان در پی وقوع کودتای نظامی در این کشور از آلمان درخواست پناهندگی کرده است.

این در حالی است که اردوغان پیشتر با انتشار پیامی با تأکید بر این که کودتا به زودی برچیده خواهد شد، از مردم کشورش خواست با حضور در اماکن عمومی به مقابله با کودتاچیان بپردازند.

پیش از این منابع خبری اعلام کرده بودند که اردوغان راهی استانبول شده اما اجازه‌ی فرود هواپیمای حامل وی در فرودگاه داده نشده است.

=====================

رسانه ها: رییس ستاد مشترک ارتش ترکیه به گروگان گرفته شده است

به گزارش خبرگزاری آنادولو ، ژنرال «هولوسی آکار» فرمانده کل ارتش ‏ترکیه‏ گروگان گرفته شده است

وضعیت غیرعادی در آنکارا و استانبول؛ جت‌های جنگی بر فراز آنکارا

خبرگزاری‌ها در آخرین ساعات روز جمعه به وقت ترکیه، از وضعیت غیرعادی در شهرهای استانبول و آنکارا خبر داده‌اند. در برخی مناطق استانبول صدای شلیک گلوله شنیده شده و دو پل این شهر بر فراز تنگه بسفور مسدود است.

در برخی مناطق استانبول صدای شلیک گلوله شنیده شده و دو پل این شهر بر فراز تنگه بسفور که بخش‌های آسیایی و اروپایی شهر را به هم وصل می‌کند، توسط ژاندارمری مسدود شده است. جت‌های جنگی و هلی‌کوپترها در ارتفاع پایین بر فراز آنکارا به پرواز در آمده‌اند، و در پایتخت ترکیه هم صدای شلیک گلوله به گوش می‌رسد

+++++++++++++++++++++++++++.

اقدام به کودتای نظامی در ترکیه

اردوی ترکیه مدعی شده است که کنترول قدرت را به دست گرفته است، اما نخست وزیر این کشور گفته است که یک گروه در داخل اردو دست به این اقدام احتمالی زده است و حکومت ملکی هنوز هم کنترول قدرت را به دست دارد.

سربازان اردوی ترکیه جمعه شب در جاده‌های استانبول و انقره مستقر شدند. اردو در یک اعلامیه گفته است که کنترول کشور را به دست گرفته است. اما نخست وزیر این کشور با رد این ادعا، گفته است که قدرت هنوز در دست حکومت است.

نخست وزیر بنعلی یلدیریم به تلویزیون ترکیه گفت که نیروهای امنیتی در واکنش به اقدام احتمالی در داخل اردو اقدام‌های ضروری را روی دست گرفته اند. او کودتا خواندن این اقدام را یک اشتباه خواند.

تلویزیون “آر تی آر” ترکیه بیانیه‌ای را که ظاهراً از سوی نیروهای مسلح ترکیه صادر شده است به نشر رساند که در آن از به دست گرفتن کنترول حکومت توسط نظامیان سخن گفته شده است.

در عین زمان، انادولو، خبرگزاری رسمی ترکیه گزارش داده است که لوی درستیز و شماری از جنرالان ارشد توسط گروهی از سربازان به گروگان گرفته شده اند.

Türkei Putschversuch Soldaten نیروی نظامی در جاده های استانبول و انقره مستقر شدند

شبکه “آر تی آر نیوز” در بیانیه‌ای منسوب به نیروهای مسلح ترکیه گفته است که اردو کنترول نهادهای حکومتی را برای «استقرار نظم قانون اساسی، دموکراسی، حقوق بشر و آزادی‌ها» در دست گرفته است. ظاهراً به نظر می‌رسد که عاملان کودتا کنترول این شبکه تلویزیونی را به دست گرفته اند، زیرا چندین اعلامیه‌ای حاوی کودتا از طریق این رسانه به نشر رسیده است.

حدود یک ساعت بعدتر وزارت دفاع ترکیه گفت که اعلامیه کودتا توسط اردو جعلی است. همچنین رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه گفته است که این تلاش به کودتا ممکن است توسط اقلیتی در داخل اردو صورت گرفته باشد.

اردوغان گفت که «هیچ قدرتی را بالاتر از اراده مردم» به رسمیت نمی شناسد و این کودتا موفق نمی‌شود. او در اظهارات تیلفونی که از طریق شبکه “سی ان ان ترک” به نشر رسید، از مردم ترکیه خواست که علیه عاملان کودتا به جاده ها برآیند.

Türkei Putschversuch Präsident Erdogan

اردوغان از مردم خواسته که علیه کودتاچیان به جاده ها برآیند

در انقره صدای شلیک شنیده شده است و همچنین جت‌ها و هلیکوپترها در فاصله بسیار کم بر فراز پایتخت در پرواز اند. شبکه “سی ان ان ترک” گزارش داده است که به نظر می‌رسد تیراندازی در مرکز ستاد کل اردوی ترکیه صورت گرفته است.

در شهر استانبول نیروهای نظامی دو پلی را که بخش‌های آسیایی و اروپایی این شهر را به هم وصل می‌کنند مسدود کردند. میدان هوایی اتاترک استانبول مسدود شده و سربازان با تانک‌ها در آنجا حضور گسترده یافته اند.

عبور هواپیمای اردوغان از مرزهای غربی کشور کذب است

عباس قیداری؛ مدیر گروه مطالعات دفاعی و امنیتی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری در صفحه توئیتر خود در واکنش به خبری مبنی بر اینکه پس از وقوع کودتا در ترکیه، اردوغان وارد ایران شده و توسط نیروهای هوایی ارتش اسکورت شده است، نوشت: شایعه عبور هواپیمای اردوغان از مرزهای شمالغرب و اسکورت آن توسط نهاجا را سما تکذیب می‌کنم