13920508114011292905663

آیا پیشکش وطرح تجزیه پاکستان مضحک وخنده آور نیست؟

روزنامه اطلاعات به نقل از الجزيره :

بارک اوباما رییس‌جمهور امریکا، هفته‌ی گذشته، با اعلان تغییر پلان در مورد سربازان، همچنین تاکید کرده است که در تفکر استراتژیک امریکا در قبال پاکستان تغییری نخواهد آمد و واشنگتن تمایلی به تغییر وضع موجود ندارد. بسیاری از ناظران، پس از کشته شدن اختر محمد منصور، رهبر طالبان، در ماه می گذشته، به اشتباه نتیجه گرفتند که این رویداد یک «نقض کلان» و «مظهر گویای تغییر در روابط ایالات متحده و پاکستان است» که می‌تواند در روابط میان این دو کشور به «یک بحران دامن بزند». با این‌حال، اوباما در چهارشنبه هفته‌ی گذشته، در حالی که به کشته شدن منصور در یک حمله‌ی هواپیماهای بدون سرنشین امریکایی پرداخت، عمدا از پاکستان، جایی که منصور و ملا عمر پنهان شدند و در خفا کشته شدند، نام نبرد. بنابراین، عجیب بود از رییس‌جمهور امریکا بشنویم که بدون هیچ اشاره‌یی به پاکستان، خواست «تمام کشورها در منطقه به پناه دادن به ستیزه‌جویان و شورشیان پایان بدهند».
منافع استراتژیک درازمدت از دید افغان‌ها، این به معنای رضایت دادن به جنگ بی‌رحمانه‌ی ارتش پاکستان در افغانستان در پوشش جنگ علیه طالبان و ستیزه‌جویان افغان است. چرا واشنگتن به‌طور ضمنی دورویی پاکستان در قبال افغانستان را می‌پذیرد؟ ایالات متحده در افغانستان و در منطقه (آسیای جنوبی و مرکزی) اهداف و منابع استراتژیک بلندمدت دارد که از طریق پاکستان و حضور نظامی بی‌انتهای امریکا در افغانستان تسهیل شده و محافظت می‌شود. طبق محاسبات امریکایی‌ها، پاکستان باید در حوزه‌ی نفوذ امریکا باقی بماند. دلیل چشم‌پوشی امریکایی‌ها از دورویی پاکستان همین واقعیت تلخ است

12670797_10153651202442669_7770245293902278447_n.

آقای ملک ستیز کارشناس و تحلیلگرمستعد در امور مسایل منطقه ای و بین المللی در مورد طرح تجزیه پاکستان نظر علمی و منطقی ای ابراز داشته که :

.برخی‌ها آمده‌اند و طرح تجزیهء پاکستان را پیش‌نهاد می‌کنند

من از این کارها شگفت‌زده می‌شوم. شما ده در صد هم‌فکری روانی و ملی پاکستان را ندارید، چه‌طور تجزیه‌ء یک دولت تمرکز یافتهء اتومی را پیش‌کش می‌کنید. این طرح را برای کی پیش‌کش می‌کنید؟

به‌حکومت وحدت ملی؟

بهتر است به‌جای اندیشیدن به فروپاشی پاکستان از واژگونی ملتی در جغرافیای افغانستان صیانت کنید.

و در جای دگر

:

لابی‌گری زلمی خلیل‌زاد را در کانگرس امریکا بر ضد مداخلات پاکستان باید ستود.
افغان‌ها در هر کجایی از دنیا باید برای حمایت از منافع ملی کشور خود یک‌جا شوند .و بر سیاست‌های دولت‌های پرنفوذ جهان تاثیرگذاری کنند.

هم‌فکری ملی، دگرگونی سازنده برای منافع ملی ما به‌‌بار می‌آورد.