84299-d8afd8a7d8b9d8b4db8c-d8a7d8aad985db8c

داعشی اتمی
بنام «حکومت ناتو بر جهان»

یونگه ولت- گزینش و ترجمه رضا نافعی

کنفرانس سران ناتو در ورشو رسما روسیه را دشمن اصلی اعلام می کند و تصمیم به ایجاد وحشت، تولید سلاحهای جدید اتمی و استقرار چتر ضد راکتی می گیرد.
کنفرانس سران ناتو که در روزهای جمعه و شنبه در ورشو برپا شد به یک هدف تاریخی اتحادیه دست یافت. سران 28 کشور عضو رسما استراتژی جنگ سرد را پذیرفتند. هسته مرکزی آن ایجاد وحشت از طریق سیاست تقویت قدرت نظامی در مرز غربی روسیه، تولید سامانه های اتمی جدید که به نادرستی آن را نوسازی نام نهاده اند و همچنین بکار گرفتن چترهای ضدموشکی است.
تصمیمات متخذه عبارتند از :
1.

» ایجاد وحشت» : شرکت کنندگان در کنفرانس توافق کردند که هر کشور عضو یک گردان مرکب از هزار سرباز در کشورهای لهستان، لیتوانی، لتونی و استونی مستقر سازد. اما بنا به نوشته نشریه هفتگی «اف. آ. اس» «کارشناسان نظامی معتقدند این تعداد تا دو برابر افزایش خواهد یافت.» پرزیدنت اوباما روز جمعه در ورشو اعلام کرد که «آمریکا سرفرماندهی تازه ای برای گردان آمریکا در لهستان ایجاد خواهد کرد». واشنگتن در ماه مارس اعلام کرد که سومین گردان زرهی آمریکا را در اروپا مستقر خواهد ساخت.
2.

نیروهای اتمی جدید: بیانیه نهائی کنفرانس اهمیت سلاح های اتمی جدید را برجسته می سازد، بدون آن که نامی از روسیه ببرد و بی آن که بطور مشخص از نقشه ناتو سخنی بمیان آورد. از سال 2020 بمب های جدید اتمی از نوع B61-12 در اروپا مستقر خواهند شد. هواپیماهای کشورهای عضو قادر به حمل و پرتاب این بمب ها هستند. در بیانیه ورشو گفته شده است در درجه اول سلاح های اتمی آمریکا هستند که مهم ترین تضمین کننده امنیت کشورهای همپیمان خواهند بود. «از ضروریات این امر داشتن مدیریت با نقشه مطابق با نیاز های قرن 21 است».
3.

چتر دفاعی موشکی: کنفرانس سران «دست یابی به توانائی انجام این برنامه را جشن می گیرد و آن را گامی بزرگ می داند. این سامانه که «اژه» نام دارد اخیرا در رومانی استقرار یافت. قرار است این سامانه در ترکیه، لهستان و همچنین در پایگاه دریائی آمریکا در اسپانیا و همچنین بر چهار کشتی مستقر گردد. سامانه «اژه» از لحاظ عملیاتی گامی است با اهمیت. دفاع موشکی مستقیما بسوی روسیه نشانه روی نشده است».
افزون بر این ها کنفرانس سران تصمیم گرفت استقرار نیروهای نظامی در افغانستان تداوم یابد، بکار بردن هواپیماهای اکتشافی آواکس در آسمان سوریه و عراق ادامه یابد و در اقدامات نیروی دریائی اتحادیه اروپا در آبهای ساحلی لیبی شرکت کند.
وزارت خارجه روسیه روز یکشنبه در مورد تصمیمات متخذه اعلام کرد: «اتحادیه نیروهای خود را برای پیشگیری خطری از شرق متمرکز ساخته است که وجود خارجی ندارد». ناتو با «اهریمنی جلوه دادن روسیه اذهان را از نقش تخریبی خود در جهان منحرف و تشنج را در بخش های گوناگونی از جهان حفظ می کند. شرکت کنندگان در یک کنفرانس بین المللی صلح نیز از کنفرانس سران ناتو بشدت انتقاد کردند. روز شنبه یک تظاهرات اعتراضی با شرکت صدها نفر از جمله نمایندگان حزب چپ در پارلمان آلمان در ورشو برپا شد.

http://www.jungewelt.de/2016/07-11/001.php

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

اکثریت مردم آلمان

ناتو را حافظ امنیت خود نمی دانند

صدای روسیه – گزینش و ترجمه رضا نافعی

 5780d359c46188354a8b4683

پیش از آن که اجلاس سران کشورهای عضو ناتو روز یکشنبه  در ورشو پایتخت لهستان برپا شود، حزب چپ آلمان خواستار انحلال پیمان نظامی ناتو شد. آنچه برای تامین صلح و امنیت در اروپا  ضروری است یک نظام جمعی با شرکت روسیه است. حتی اگر این پیشنهاد از سوی مجلس آلمان  پذیرفته نشود یک نکته روشن می گردد و آن این است که : ارائه جایگزین ها ممکن است.

ناتو برای مسائلی که اروپا در آینده  با آن روبرو خواهد شد پاسخی ندارد، باید آن را کنار نهاد و یک نظام بدیل برای حفظ صلح و امنیت اروپا بجای آن نشاند. این استدلال حزب چپ در بوندس تاگ – مجلس آلمان- است.

یک روز پیش از آغاز کنفرانس سران ناتو در ورشو، پارلمان آلمان باید در باره انحلال ناتو رای گیری می کرد. گرچه مسلم بود که این پیشنهاد در مجلس آلمان رای نخواهد آورد ولی استدلال های مهم برای این اجرای این طرح را آشکار کرد. در آغاز نمایندگان حزب چپ استدلال های متکی بر انتقاد خود را مطرح ساختند.   اتحادیه نظامی  اتلانتیک شمالی  برای حل چالش های جهانی  فقط یک پاسخ دارد:  تشدید راه نادرستی که در پیش گرفته است.

سیاست توسعه طلبی ناتو در شرق اروپا :

گسترش ناتو به شرق اروپا حاصل سیاست درهای بازی است  که ناتو در مورد  کشورهای اروپای مرکزی و شرقی در پیش گرفت. سیاستی که بزعم ناتو ثبات اروپا را تضمین خواهد کرد. درحالی که  درست برعکس است: بحران اوکرائین  و چالش نهانی در گرجستان که سابقه دراز دارد بخشی از یک چالش عمیق میان روسیه و غرب بر سر ژئوپلیتیک در اروپاست که در عین حال چالشی  است عمیق میان دو برنامه سیاسی برای برخورد با این سیاست. روی هم رفته حاصل آن» فاجعه بار» است. زیر پا نهادن حقوق بین المللی و قانون اساسی در کشور خود، جنگ های مداخله جویانه در جنوب، توسعه طلبی های نهادی و نظامی، از جمله قدرت نمائی اتمی علیه شرق مواردی هستند که نشان دهنده خط مشی اساسی ناتو هستند که  پیوسته با مخالفت  افراد  بیشتری در آلمان  روبرو می شود. امرز فقط 55 در صد از مردم آلمان معتقدند که ناتو  امنیت آنها را تامین می کند، در شرق آلمان کمتر از نیمی از شهروندان چنین تصوری دارند.

از این نظر  حزب چپ خواستار شرکت دادن روسیه در نظام امنیتی اروپاست. برای رسیدن به این هدف آلمان باید از ساختار فرماندهی ناتو خارج گردد. چپ ها خواستار آن هستند که به ماموریت های سربازان آلمانی در خارج از کشور پایان داده شود و سربازان آلمانی به کشور خود بازگردانده شوند.  افزون بر این ها باید » در یک» تهاجم دیپلماتیک»  گفتگو با روسیه آغاز شود.

https://deutsch.rt.com/inland/39318-gegen-eskalationsagenda-linke-stellt-bundestagsantrag

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

ناتو به بالتیک و شرق لهستان رسید

صمیم ناتو به حضور نظامی در بالتیک و شرق لهستان به بهانه ی «تهدیدات روسیه» با واکنش تند این کشور مواجه شده است. میخائیل گارباچف آخرین رهبر شوروی گفت ناتو مقدمات جنگ گرم را فراهم می کند


رهبران کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، روز جمعه برای نخستین بار با استقرار نیروهای نظامی در کشورهای بالتیک و شرق لهستان موافقت کردند. اعضای ناتو همچنین توافق کردند که گشت زنی‌های هوایی و دریایی برای مقابله با اقدامات احتمالی روسیه در شرق اروپا افزایش یابد.
ناتو به بهانه ی «الحاق» کریمه به روسیه، فشار به کشورهای سابق عضو بلوک شرق را افزایش اده و برخی رهبران این کشورها، به بهانه ی «اقدامات احتمالی مسکو» دروازه های کشورهای خود را به روی نیروهای نظامی ناتو گشوده اند.
به گزارش رویترز، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی تصمیم گرفته است تا چهار گردان به استعداد سه تا چهار هزار نیرو به طور دوره‌ای در شمال شرقی اروپا مستقر کند. استقرار این نیروها به بهانه آمادگی برای دفاع از کشورهای حوزه اورپای شرقی در برابر تعرض احتمالی روسیه اعلام شده است.
با وجود چنین تصمیمی، سران ناتو تاکید کرده‌اند که خواهان مذاکره با روسیه برای احیای اقدامات اعتماد سازی هستند. به دنبال الحاق کریمه در سال ۲۰۱۴ و همچنین حمایت روسیه از جدایی خواهان شرق اوکراین روابط ناتو و روسیه تیره شد.
ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، در یک کنفرانس خبری پس از نخستین نشست در ورشو، پایتخت لهستان، در روز جمعه گفته است: این گردان‌ها قوی و متشکل از نیروهای چندملیتی خواهند بود. ان‌ها این نکته را تصریح خواهند کرد که حمله به یک کشور متحد به مثابه حمله به کل پیمان تلقی خواهد شد.
این درحالی است که باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا پیشتر اعلام کرده بود که ایالات متحده در حدود یک هزار سرباز را در لهستان برای تقویت خط مقدم اورپای مرکزی و شرقی مستقر خواهد کرد.
به گزارش رویترز، آلمان یک گردان در لیتوانی، بریتانیا یک گردان در استونی و کانادا نیز یک گردان در لتونی مستقر خواهند کرد. کشورهای دیگر از جمله فرانسه نیرو در اختیار این گردان‌ها قرار خواهند داد.
باراک اوباما در عین حال خواستار تداوم تحریم‌ها علیه روسیه تا زمان موافقت این کشور با اجرای اتش بس در اوکراین، شده است.
نشست سران ناتو و کشورهای متحد آن از روز جمعه هشتم ژوئیه در ورشو آغاز شده است و روز شنبه نیز ادامه خواهد یافت.

مسکو: ناتو تنش ها با روسیه را به بالاترین حد ممکن رساند

رییس کمیسیون دفاع و امنیت ملی شورای فدراسیون روسیه درباره تصمیم غرب برای استقرار یگان های جدید پیاده نظام و زرهی در شرق اروپا نزدیک خاک این کشور گفت: بدون اینکه بزرگنمایی باشد، نشست پیمان آتلانتیک شمالی در ورشو تنش ها با مسکو را به بالاترین حد ممکن رساند.
به گزارش ایرنا، فرانتس کلینتسویچ رییس کمیسیون دفاع و امنیت ملی شورای فدراسیون روسیه، روز چهارشنبه، تصمیم ناتو برای اعزام چهار گردان نیرو به کشورهای شرق اروپا و ادامه استقرار سامانه پدافند موشکی آمریکا در منطقه را خصمانه خواند و اظهار کرد: نتایج روز نخست نشست سران کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی تاثیر بسیار منفی بر جهان خواهد گذاشت.
وی ادامه داد: این تصمیم ها نشان داد، پیش بینی تاریخی بودن نشست سران ناتو در ورشو عملی شده است، زیرا ممکن است فردا خود را در برابر واقعیت های جدید بیابیم، ولی اکنون زمان سخن گفتن در باره واکنش های روسیه به تصمیم های نظامی غرب نیست.
بنابر این گزارش محور اصلی نشست ناتو، تداوم سیاست های نظامی ضد روسی است و باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا نیز خطاب به سران کشورهای عضو این پیمان تاکید کرده که «اقدام های خصمانه روسیه علیه اوکراین، تهدید کننده دیدگاه و مواضع ما برای اروپا به عنوان منطقه صلح و آزادی است و اعضای ناتو باید تعهدهای لازم را برای مقابله با این چالش و همچنین برگزیت و مقابله با داعش برعهده گیرند.»

میخائیل گارباچف: این جنگ گرم است
میخاییل گورباچف آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی گفت: پیمان آتلانتیک شمالی در روابط با روسیه از جنگ سرد به مقدمات آغاز جنگ گرم روی آورده است.
خبرگزاری اینترفکس امروز (شنبه) به نقل از گورباچف که فروپاشی شوروی سال ۱۹۹۱ و زمان مسئولیت وی رخ داد، نوشت: سران ناتو از دفاع سخن می گویند، اما خود را برای اقدام های تهاجمی آماده می کنند.
وی اظهار کرد: اعضای ناتو وانمود می کنند از هیچ چیزی هراس ندارند و به این وسیله در تلاش هستند تا جهان را به رویارویی بزرگتری بکشانند، ولی جهانیان باید این روند را متوقف کنند.
گورباچف تاکید کرد: تمامی کشورها و همچنین شورای امنیت سازمان ملل باید واکنش بسیار تندی در قبال این رویکرد اتخاذ کنند تا پایان یابد و برای رسیدن به این هدف نیز همکاری همگانی بویژه سیاستمداران و نظامیان ضروری است.
روابط مسکو و ناتو از سال ۲۰۱۴ با شتاب گرفتن برنامه های این پیمان و همچنین آمریکا برای گسترش نفوذ نظامی به نزدیک خاک روسیه پرتنش شده و با وجود بارها هشدارهای این کشور متوقف نشده است.
افزون بر حضور گسترده نظامی آمریکا و پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در شرق اروپا از جمله رومانی و لهستان و کشورهای لتونی و استونی هم مرز روسیه، مولداوی و گرجستان به صورت حضور نظامی موقت یا دائمی، این پیمان اعلام کرده است که چهار گردان جدید در این مناطق مستقر خواهد کرد.

 

Advertisements