farhangnews_215948-586387-1468126960
رئیس جمهور سابق اتحاد جماهیر شوروی گفت: اگر بحران تشدید شده و منجر به وقوع جنگ دیگری در جهان شود، این آخرین جنگ خواهد بود.

 میخائیل گورباچف رئیس جمهور سابق اتحاد جماهیر شوروی در مصاحبه با یک ایستگاه رادیویی تاکید کرد: اگر بحران در روابط بین‌المللی تشدید شود و این مساله در نهایت منجر به وقوع جنگ شود، این آخرین جنگ خواهد بود.

رهبران ناتو در نشست روز جمعه موافقت کردند تا نیروهای نظامی بیشتری را در کشورهای بالتیک و لهستان مستقر کنند تا برای مقابله با تجاوز احتمالی روسیه، از کشورهای منطقه دفاع کنند.

گورباچف ضمن اشاره به نشست اخیر رهبران ناتو، تصریح کرد: تصمیمات اتخاذ شده در نشست ناتو در ورشو را باید یک آمادگی برای جنگ تمام عیار با روسیه تلقی کرد. به نظر من تصمیمات اخیر ناتو کوته نظرانه و بسیار خطرناک خواهد بود.

رئیس جمهور سابق اتحاد جماهیر شوروی اظهار داشت: چنین اقداماتی منجر به تشدید تنش می‌شود. اروپا در حال تجزیه و فروپاشی است، جهان نیز در حال فروپاشی است. این یک مسیر نادرست برای جامعه جهانی است. بحران‌های جهانی زیادی وجود دارد که مانع همکاری می‌شود. لازم است گفتگو و مذاکره از سر گرفته شود.

گورباچف گفت: ناتو با استقرار 4 تیپ نظامی در کشورهای شرق اروپا عملا به یک جنگ سرد دیگر و یک رقابت تسلیحاتی دیگر نزدیک شده است. هنوز راهکارهایی برای جلوگیری از اقدام نظامی وجود دارد و به نظر من سازمان ملل باید در این زمینه اقدام کند.