فیلیپ-هاموند،-وزیر-امور-خارجه-انگلیس-300x200

وزیر خارجه انگلیس از نقش امریکا در ظهور داعش پرده برداشت

فیلیپ هاموند، وزیر امور خارجه انگلیس در تازه تریتن مورد از نقش امریکا در ظهور گروه تروریستی داعش پرده برداشته و امریکا را متهم به تروریست پروری کرده نموده است.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، وزیر خارجه انگلیس گفته است که فاجعه آمیزترین اشتباه امریکا در طرح‌ریزی پس از جنگ عراق، خارج کردن جمعی حامیان حزب بعث از ارتش این کشور بوده است.
به گفته او، این اقدام به طور مستقیم بر ظهور و گسترش داعش تاثیر داشت.

روزنامه گاردین نوشت که وزیر خارجه انگلیس گفته است که اخراج حامیان حزب بعث از ارتش عراق بزرگ‌ترین اشتباه در دوران پس از جنگ عراق بود.

به گفته وی این اقدام باعث شد که 400 هزار سرباز بیکار بمانند. بسیاری از مشکلاتی که ما امروز در عراق با آنها مواجه هستیم به دلیل تصمیمات فاجعه آمیزی است که علیه ارتش عراق اتخاذ شده است. اگر ما جور دیگری رفتار می‌کردیم، اکنون با نتایج بهتری مواجه می‌شدیم.

روزهای گذشته پس از گذشت چندین سال سرانجام گزارش چیلکات درباره جنگ عراق منتشر شد، این گزارش اطلاعات نادرست، فقدان اساس منطقی و عدم آمادگی کامل، نقش لندن را در این جنگ زیر سوال برده است. این در حالیست که بر اساس این گزارش، انگلیس بدون وجود تهدیدی مستقیم و مشخص از سوی صدام، دیکتاتور سابق عراق و پیش از بررسی گزینه‌های سیاسی در قبال او نیروهای خود را به عراق اعزام کرده است.

در این گزارش همچنین به ادعای تونی بلر، نخست وزیر پیشین انگلیس در قبال درخواست‌های جورج بوش، رئیس جمهوری وقت آمریکا در ژوئیه 2002 اشاره شده است که در آن گفته بود “هر اتفاقی که بیفتد من با شما خواهم بود.”

با این حال پس از انتشار این گزارش بلر در صدد حمایت از تصمیم خود برآمد و عنوان کرد: «معتقدم که ما تصمیم درستی گرفتیم و جهان اکنون مکانی بهتر و امن تر است.» بلر در حالی که از شدت احساسات صدایش می‌لرزید با این حال برای اشتباهاتی که در برنامه‌ریزی این جنگ اتخاذ شد ابراز تاسف کرد.

بلر گفت: من بابت اشتباهات متاسفم و اما صادقانه معتقدم که نه تنها ما با نیت خوب وارد عمل شدیم و اقدام کردیم بلکه قاطعانه معتقدم که اگر آنگونه رفتار نمی‌کردیم الان در شرایط وخیم‌تری بودیم.

همزمان با انتشار این گزارش مخالفان جنگ در لندن به خیابان‌ها آمده و علیه بلر شعار دادند. در جنگ عراق حدود 150 هزار تن از مردم عراق با تحمل شش سال حضور نیروهای آمریکایی و انگلیسی، کشته شدند. بسیاری معتقدند انتشار این گزارش تاثیری در شرایط فعلی این کشور درگیر جنگ نخواهد داشت

+++++++++++++++++++++++++.

بلر :خودمان داعش را به وجود آوردیم
بلر :خودمان داعش را به وجود آوردیم

تونی بلر: داعش را ما به وجود آوردیم

نخست وزیر پیشین انگلیس اعترافات مهمی دربارۀ نقش آمریکا، بریتانیا و ائتلاف متجاوز به عراق در پیدایش داعش مطرح کرد.

تونی بلر به خاطر همراهی نیروهای نظامی بریتانیا با امریکا در جنگ عراق عذر خواهی کرد.

بلر، همچنین، اعتراف کرد بخشی از مسئولیت پیدایش داعش خود آنان هستند. نخست وزیر پیشین انگلستان درباره پیدایش گروه داعش گفت:” برخی شواهد و دلائل به خوبی بیانگر ارتباط میان پیدایش گروه داعش و جنگ سال 2003 عراق است.”

وی در مصاحبه با شبکه “سی ان ان” و پس از 12 سال شانه خالی کردن ازعذرخواهی صریح برای تصمیم جنگ عراق، بالاخره زبان به پوزش باز کرد.

بلر گفت: “می خواهم به خاطراشتباهات گذشته عذرخواهی کنم و بگویم اطلاعاتی که ما در این زمینه دریافت کردیم نادرست بود؛ زیرا ما حتی درصورت اقدام صدام حسین در استفاده از سلاح های شیمیایی علیه مردم کشور خود و دیگران، تصورات درستی از آن نداشتیم .”

وی افزود: “هم چنین ازدیگر اشتباهات مربوط به برنامه ریزی و تاکید بر روش های نادرستی که پس از سقوط رژیم عراق اتخاذ شد نیز عذرخواهی می کنم.”

بلر، همچنین، مسئولیت وضع کنونی منطقه را متوجه آمریکا و متحدانش به ویژه بریتانیا دانست و گفت: “طبیعتا نمی توان گفت کسانی که سال 2003 در نابود کردن رژیم صدام حسین دست داشتند، مسئولیتی در وضعیت سال 2015 ندارند”.

فرید زکریا مجری سرشناس آمریکایی که با بلر مصاحبه می کرد وی را متهم کرد که در خصوص جنگ عراق گوش به فرمان بوش رئیس جمهوری سابق امریکا بوده است.

بلر سال 2004 در مجلس انگلستان گفته بود هرگز به خاطر جنگ عراق عذر خواهی نخواهم کرد؛ زیرا بر این باور هستم که تصمیم درستی بوده است.

وی سال 2007 نیزبا این جمله که ” معتقدم نباید برای اقدامات خود درعراق معذرت خواهی کنیم” بار دیگر مخالفت خود را با عذر خواهی تکرار کرده بود.

منبع:تابناک

Advertisements