82135396-70839604

نيويورك تايمز با اشاره به اينكه شماري از جوانان كوزوويي و ديگر كشورها در اثر پول ها و تعليمات وهابي دولت سعودي در صفوف گروه تروريستي داعش در سوريه مي جنگند، نوشت: وقت آن است كه جهان با عربستان كه پرورش دهنده تروريسم در كشورهاي آرام و صلح طلب جهان است، قاطعانه بنشيند و در مورد اين رفتار بيشرمانه آن گفت وگو كند

اين روزنامه آمريكايي گزارشي را در اين باره به قلم «نيكولاس كريستف» با اين پرسش ها آغاز كرد: ”كدام كشور اسلامي است كه يك مسيحي مربوط به قرن پانزدهم ميلادي را كه با مهاجمان مسلمان جنگيد، گرامي مي دارد و براي آن بزرگداشت برگزار مي كند؟ كدام كشور اسلامي است كه آنقدر طرفدار آمريكاست كه تنديسي از بيل كلينتون را در پايتخت خود نصب كرده است و يك فروشگاه پوشاك به نام هيلاري در بولواري با نام بيل كلينتون دارد؟ كدام كشور اسلامي است كه بيشترين شهرونداني را دارد كه از كشور خارج شده اند تا به گروه داعش بپيوندند و بيشترين افراد اين گروه را در سطح قاره اروپا تشكيل داده اند ؟
”پاسخ تمام اين سوالها جمهوري كوزوو است، كشوري كوچك در جنوب شرقي اروپا”.
نيويورك تايمز پس از اين مقدمه در ادامه گزارش خود افزود: هرگاه يك حمله تروريستي توسط افراط گرايان مسلمان اتفاق مي افتد، ما فورا نگاهمان متوجه دشمنانمان مي شود يعني ”داعش” و يا ”القاعده”، اما شايد لازم باشد كمي هم نگاهمان متوجه دوستمانمان گردد يعني به كشوري مانند عربستان سعودي.
چندين دهه است كه عربستان بيشرمانه اشاعه دهنده و مبلغ و تامين كننده مالي يك خوانش خشن و متحجر و متعصب از (به نام) اسلام در سرتاسر جهان است به نام ”وهابيت”. بديهي است كه اين نوع (خوانش از) اسلام، پرورش دهنده تروريست است.
به غير از عربستان، در هيچ كجاي جهان الگوي مشابهي از اين نوع اسلام يافت نمي شود، مگر در شبه جزيره ”بالكان”.
دو كشور كوزوو و ”آلباني” تا چند سال پيش مصداق اعتدال و ميانه روي ديني و مدارا و آزاد منشي بودند. نصب مجسمه اي از كلينتون در كوزوو شاهد اين مدعاست. مردم كوزوو احترام خاصي براي آمريكا و انگليس قائلند، چون اين دو كشور بودند كه نسل كشي صربها را در سال 1999 در اين جمهوري متوقف كردند. حتي بسياري از نوجوانان كوزوويي نامشان ”توني بلر” است.
اما در طول 17 سال گذشته، عربستان و كشورهاي حاشيه ”خليج فارس” به اين كشور نوپا كه اصالتا بي پول است، پول روانه كرده اند و افراط گرايي ديني را تغذيه مي كنند و پرورش مي دهند.
حاصل كار اين شده است كه امروز به اعتراف دولت كوزوو، 300 كوزوويي كشور را ترك كرده اند تا در جنگهاي سوريه و عراق بجنگند و اغلب هم در صف داعش در آمده اند. پول سعودي امروز به كشوري سرازير مي شود كه روزگاري نه چندان دور يك جامعه مسلمان بردبار و آزادمنش بود و امروز به بركت پولهاي عربستان به خط لوله صدور جهادي ها بدل شده است .
پارسال احساس خطر شد كه داعش امكان دارد قصد داشته باشد آب آشاميدني شهر ”پريشتينا” پايتخت كوزوو را آلوده كند. بنابر اين دولت مجبور شد موقتا آب شهر را قطع كند.
”زهدي حاج زري” امام جماعت قديميترين مسجد شهر ”پژا” كه 430 سال قدمت دارد، در اين مورد با اظهار غم و اندوه گفته است ”عربستان دارد اسلام را نابود مي كند”.
در جامعه سنتي و مداراپيشه كوزوو حاج زري يك ميانه روست. تمام خاندان او امام جماعت بوده اند.
وي مي گويد كه به خاطر همين روحيه اعتدال و خويشتندارش، آنقدر از جانب افراط گرايان تهديد تروريستي دريافت كرده است كه تعدادش از دستش در رفته است.
حاج زري و ساير روحانيان ميانه روي كوزوو تارنمايي راه اندازي كرده اند با نام ” فولتاش” (Foltash.com) كه در آن بشدت از وهابيت سعودي ها كه قرائتي است از اسلام ساخته و پرداخته عربستان انتقاد مي كنند.
اين روحانيان مي گويند با پولي كه از جانب عربستان، كويت، قطر، امارات و بحرين براي تبليغ اسلام متحجر مي رسد و كولاكي از انتشارات، فيلم هاي ويديويي و ساير ابزار و وسائل هم به كمك آن مي آيد، ما ديگر خلع سلاح شده ايم و كاري از دستمان ساخته نيست.
”ويسار دوريغي” امام جماعت سابق كوزوو كه امروز يك روزنامه نگار است و در مورد قدرت نفوذ افراط گرايي در كشور مطلب مي نويسد هم در اين خصوص مي گويد ”سعودي ها با پولشان، كاملا ماهيت اسلام قابل قبول و موجهي را كه در اينجا حاكم بود، عوض كرده اند”.
دوريغي مي گويد كه خود او هم مدت زماني تحت تاثير اين القائات شست و شوي مغزي شد.
وي مي گويد كه القائات افراط گرايان در قالب ”شريعت اسلام” به خورد مردم داده مي شود، در حاليكه اين شريعت اسلام نيست بلكه در واقع بنوعي توجيه خشونت و بيرحمي است.
اما اين فقط مشكل كوزوو نيست، اين يك مشكل جهاني است.
رد پاي نفوذ شريرانه و مهلك عربستان پيش از اين هم در پاكستان به چشم مي خورد، يعني جايي كه نظام مدارس دولتي افتضاح است. خلاء موجود در اين مدارس را سعودي ها با تامين مالي مدارس تندروي علوم ديني كه از آنها به ”مدرسه” (مكتب) ياد مي شود، پر كرده اند. سعودي ها دانش آموزان اين مدارس را با پرداخت شهريه، غذاي رايگان و بورس كامل تحصيلي به دانش آموزان نخبه تطميع مي كنند.
ضمن آن در كشورهايي كه بطور سنتي ميانه رو و معتدل و صلح طلبند و سر جنگ با كسي ندارند نظير مالي، بوركينا فاسو و نيجر در غرب آفريقا هم مدارس علوم ديني وجود دارند كه تمام مخارج آنها از خارج تامين مي شود. اين مدارس ترويج دهنده اسلام راديكال هستند.
در بالكان، بخصوص جمهوري بوسني تحت تاثير حمايت كشورهاي حاشيه خليج فارس از افراط گرايان قرار دارد.
اين مبالغه نيست اما در مقدونيه، كوزوو و آلباني در مقام مقايسه، شمار زنان روسري به سر بسيار كمتر از نيويورك است. جهادي ها در اين جمهوري ها هر زني را كه سر و شانه اش را نپوشانده باشد، گيس هايش را مي برند، حال ببينيد با زن يا مردي كه شلوارك پوشيده باشد چه مي كنند.
در بالكان همچنان مردم گرايش شديدي به آمريكا و كليسا دارند و احترام خاصي براي ”مادر ترزا” كه يك آلبانيايي بود، قائل هستند، اما با دستگيري جمعي از ائمه جماعات راديكال در كوزوو و آلباني، اوضاع تا حدودي در اين دو كشور ثبات پيدا كرد و ديگر به نظر نمي رسد جهادي ها از اين دو جمهوري عازم سوريه شوند.
وقت آن است كه جهان بنشيند و با عربستان محكم و قاطع راجع به نقشي كه در جهان ايفا مي كند، گفت وگو كند.
البته عربستان عامدانه انتشاردهنده مرگ و ويراني به سطح جهان نيست، بلكه نكته اينجاست كه دارد بيشرمانه رفتار مي كند. دولت عربستان تلاشهايي هم در راه مسدود كردن راه تامين مالي افراط گرايي به انجام رسانده اما اين تلاشها بسيار كند و ضعيف بوده و بي ثمر است چون اكثر پول هايي را كه از عربستان خرج حمايت مالي از افراط گرايي مي شود بنيادهاي خيريه تامين مي كنند .
اسلام بر انجام امور خير بسيار توصيه مي كند و يكي از تحسين برانگيز ترين آموزه هاي اين دين هم همين است.
اما اين بعضي از كشورها از جمله عربستان هستند كه اين پول خيريه را به جاي آنكه صرف مبارزه با سوء تغذيه و يا مرگ و مير كودكان در جهان كنند، وقف شست و شوي مغزي كودكان و پاشيدن بذر جنگ و درگيري در كشورهاي كوچك و بي ثبات مي كنند.
حاج زري در پاسخ به اين سوال كه آيا او نگران تهديدهاي خارجي به اسلام است يا نه مانند كاريكاتوريست دانماركي كه نقاشي موهن از (حضرت) ”محمد” پيامبر اسلام كشيد، پاسخ داد ”اين كاريكاتوريست احساسات ما را جريحه دار كرد، اما آسيبي كه به حسن اعتبار اسلام در جهان وارد مي شود، چيزي نيست كه از كاريكاتوريست ها سر زند. اين عملي است كه عربستان دارد انجام مي دهد”..

Advertisements