n00128157-b

داعش، پاکستانی یا امریکایی یا هر دو؟

محمد حنیف اتمر، مشاور شورای امنیت ملی افغانستان می گوید، کشورهایی که از داعش و ‌هراس‌افگنی در جنگ افغانستان پشتیبانی می‌کنند بدانند که روزی این آتش، دامن‌گیر خودشان خواهد شد.
آقای اتمر که در راس یک هیات به ولسوالی کوت ولایت ننگرهار در شرق کشور سفر کرده می گوید که افغانستان هرگز به هراس‌افگنی تسلیم نشده و در آینده نیز نخواهد شد.
مشاور شورای امنیت ملی می گوید: شهروندانی از کشورهای خلیج، آسیای میانه و پاکستان به افغانستان آمده‌اند و در صفوف گروه تروریستی داعش علیه دولت و مردم افغانستان می‌جنگند.
به گفته مشاور شوای امنیت ملی، :” افراد و اشخاص خارجی که در جنگ افغانستان علیه دولت سهیم شده اند از خاک پاکستان وارد افغانستان می‌شوند.”
از یکسال به این سوی شاخکهای داعش در افغانستان فعال شده و این گروه و صد البته با کمک خارجی داخل خاک افغانستان شده و جنایات ضد انسانی خویش را در حال مرتکب شدن است. پس از انجام چند عملیات خرد و کوچک جنایی این گروه علیه مردم بی گناه ننگرهار، حمله به ولسوالی کوت این ولایت، بزرگترین تحرک گروه سفاک و خون آشام داعش در افغانستان محسوب می شود و همین رخداد خونین و غیر انسانی، زنگ خطر را به گونه بسیار جدی برای دولت و ملت افغانستان به صدا در میاورد.
در اینکه این گروه چگونه به افغانستان راه پیدا کرده و حامی و مربی واقعی آن کدام دولت و کشور است، نظرات گوناگونی وجود دارد؛ تعدادی آن را به پاکستان ربط می دهند و تعدادی به امریکا و تعدادی نیز هر دو دولت امریکا و پاکستان را سهام دار در ایجاد و مدیریت این گروه جهنمی در افغانستان می دانند؛ اما بواقع کدام نظریه درست است و این گروه با چه پشتوانه خارجی توانسته این همه پیشرفت کرده و سر و صدا ایجاد کند؟!
به نظر می رسد با آنکه نمی توان نظریه های مطرح شده در باره داعش در افغانستان را به طور کلی ترد و کرد و مردود دانست؛ چنانکه همه را به گونه مساوی و یکسان هم می شود پذیرفت؛ اما باید دانست که وضعیت این گروه به مراتب پیچیده تر و خطرناک تر از آن چیزی است که تا کنون در باره آن گفته یا شنیده شده است.
در یک تعریف کلی و در کل می شود این گونه ابراز کرد که داعش یک پروژه کلان و به دقت سازمان یافته علیه اسلام ناب محمدی در سراسر جهان و به خصوص در قلب کشورهای اسلامی است که با هدف تضعیف و سرانجام نابودی و اضمحلال امپراتوری قدرت و شوکت اسلام و امت اسلامی از سوی استخبارات مخوف و ویرانگر جهانی و منطقه ای راه اندازی شده است.
آنچه محرز و مسلم است امریکا در راس این هرم شوم شیطانی قرار دارد و سایر دولتهای اروپایی و منطقه ای مانند عربستان و پاکستان و ترکیه و قطر و البته اسرائیل به عنوان زیر مجموعه های این هرم اهریمنی، عمل کرده و هر کدام خوشه چین شرارتها و بغاوتهای ضد بشری امریکایی ها در منطقه هستند و در ازای مبالغ هنگفتی که از امریکا می گیرند، با سرنوشت مسلمانان در منطقه و جهان بازی می کنند.
شک نباید داشت که داعش در افغانستان بواقع یکی از شاخه های همین داعش معروفی است که در حال حاضر در سوریه و عراق و صد البته با دستور و اشاره استخبارات مخوف امریکایی- عربی ترکی، مشغول ارتکاب جنایات وحشیانه است و به نظر می رسد که این طرح؛ یعنی توسعه داعش در منطقه و خارج از آن و علیه هر دولت و کشوری که با امریکایی ها و متحدان آنها رقابت یا دشمنی دارند، همچنان زیر کار است و استخبارات جهانی به سرکردگی دولت امریکا از داعش به عنوان بزرگ ترین و کارآمد ترین وسیله مفید و موثر، بهره های فراوان و بی پایانی خواهد برد.
داعش امروزه به عنوان لشکر و بازوی نامرئی امریکا و متحدان آن در منطقه عمل می کند و صد البته امریکا در کنار هدایت داعش، از مدیریت سایر گروههای تروریستی موجود در منطقه نیز غافل نبوده و از گروههای چون القاعده و طالبان و النصره و جیش الاسلام و سایر گروههای جهنمی موجود در کشورهای چون سوریه و عراق و یمن و افغانستان در جهت اهداف استعماری خویش و صد البته با کمک قابل توجه دولتهای چون عربستان و پاکستان و ترکیه و…، کمال بهره وری را علیه اسلام و امت اسلامی می کند.
با توجه به آنچه گفته شد، اظهارات حنیف اتمر؛ مشاور شورای امنیت ملی کشور نسبت به دست داشتن پاکستان در پروسه وارد کردن عناصر داعش در افغانستان، یک حرف دقیق است؛ و اما دولت افغانستان که جناب اتمر خود یکی از دولتمردان است، آیا راه و طرحی در جلوگیری از این دخالت پاکستانی ها دارد یا خیر، خود بحثی دیگری است که حکومت گران ما باید به آن تمرکز کنند.

Advertisements