توافق پوتین و اردوغان برای انجام دیدار دوجانبه

شبکه خبری المیادین دقایقی پیش گزارش داد که بنا بر اعلام نهاد ریاست جمهوری ترکیه، رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین، روسای جمهوری این کشور و روسیه در گفت و گوی تلفنی ظهر امروز (چهارشنبه) خود بر سر انجام یک دیدار دوجانیه خصوصی توافق کردند.

بر اساس این گزارش، نهاد ریاست جمهوری ترکیه همچنین اعلام کرد که روسای جمهوری این کشور و روسیه در گفت و گوی تلفنی خود بر اهمیت عادی سازی روابط میان دو کشور و ضرورت همکاری جهت مبارزه با تروریسم و رویارویی با بحران های منطقه تاکید کردند.

در همین حال، شبکه خبری «آر تی عربی» روسیه نیز گزارش داد که پوتین در تماس تلفنی با اردوغان، اتخاذ تدابیر بیشتر برای تضمین امنیت شهروندان روسیه در خاک ترکیه را خواستار شده است.

این در حالی است که پیشتر منابع آگاه در کاخ ریاست جمهوری ترکیه ضمن اعلام این که گفت و گوی تلفنی روسای جمهوری این کشور و روسیه ۴۰ دقیقه به طول انجامیده، آن را بسیار مفید و مثبت توصیف کردند.

لازم به ذکر است که اردوغان چند روز پیش با ارسال نامه ای به پوتین نسبت به حادثه سرنگونی جنگنده نیروی هوایی ارتش روسیه در مرز ترکیه با سوریه ابراز تاسف کرده بود و به دنبال آن نیز رئیس جمهوری روسیه ظهر امروز (چهارشنبه) با همتای ترکیه ای خود تماس گرفت

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++.

160627134844_putin_erdogan_624x351_afp_nocredit

ترکیه بابت ساقط کردن هواپیمای روسیه ‘عذرخواهی کرد

سخنگوی دفتر رئیس جمهور روسیه گفته است که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه بابت ساقط کردن هواپیمای جنگی روسیه در مرز میان ترکیه و سوریه عذرخواهی کرده است.

وی گفته که آقای اردوغان با ارسال پیامی به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، “همدردی و تسلیت عمیق” خود را خطاب به خانواده خلبان کشته شده این هواپیما اظهار کرده است

13533061_1743579602593892_2132050084611534104_n.

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه گفته است که این کشور و روسیه برای بهبود روابط خود به توافق دست یافته اند.

خودداری ترکیه از عذرخواهی بابت ساقط کردن هواپیمای نظامی روسی در ماه نوامبر خشم روسیه را بر انگیخت.

روسیه در واکنش به این اقدام تحریم هایی را علیه ترکیه وضع کرد و جلوی سفر جهان گردان روسی به ترکیه را گرفت.

آن زمان آقای پوتین گفته بود که این محدودیت ها تا زمان عذرخواهی ترکیه لغو نخواهد شد.

به گفته دیمیتری پسکوف، سخنگوی دفتر رئیس جمهور روسیه، آقای اردوغان گفته است از آن چه اتفاق افتاده عمیقا متاسف است و می خواهد روابط را برقرار کند.

آقای پسکوف گفت: “در این پیام به ویژه تأکید شده است که روسیه دوست و شریک استراتژیک ترکیه است و مقامات ترکیه علاقه مند نیستند روابط با روسیه آسیب ببیند”.

جت‌های جنگنده اف-۱۶ ترکیه روز ۲۴ نوامبر سال گذشته یک هواپیمای سوخوی ۲۴ روسیه را در منطقه مرزی سوریه سرنگون کردند.

این هواپیما در منطقه کوهستانی استان لاذقیه سوریه سقوط کرد. خلبان و کمک خلبان این هواپیما با چتر نجات بیرون پریدند، اما خلبان در اثر تیراندازی پیکارجویان کشته شد.

سروان کنستانتین موراختین، کمک خلبان هواپیما از این حادثه جان سالم به در برد و توسط نیروهای دولت سوریه به پایگاه هوایی روسیه در لاذقیه منتقل شد.

یک تبعه دیگر روسیه هم که در عملیات نجات خلبانان هواپیما با هلیکوپتر شرکت داشت، زمانی که هلیکوپتر هدف تیراندازی قرار گرفت، کشته شد.

ترکیه می‌گوید که دو هواپیما وارد حریم هوایی‌اش شده بودند و به هشدارهای مکرر ترکیه ظرف پنج دقیقه در مورد تغییر مسیر بی‌توجهی کردند، بنابراین هواپیماهای ترکیه یکی از آنها را هدف قرار دادند.

روسیه می گوید که هواپیماهایش طی اجرای مأموریت خود در حریم هوایی سوریه بودند و حریم هوایی ترکیه را نقض نکردند و هشداری هم دریافت نکردند

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

ترکیه آماده پرداخت غرامت به روسیه می شود

بینالی ییلدیریم نخست وزیر ترکیه اظهار کرد که آنکارا آماده است بابت هواپیمای سوخو-24 منهدم شده روسیه غرامت پرداخت کند.

یلیدیریم در برنامه زنده کانال تلویزیونی تی آر تی اظهار کرد: «ما به خاطر این حادثه عذرخواهی کرده و در صورت لزوم غرامت پرداخت خواهیم کرد. هر دو کشور خواستار عادی سازی روابط هستند. من فکر می کنم که همه چیز درست شود».

.

 

.

Advertisements