ملیحه لودهی

نماینده پاکستان در سازمان ملل در واکنش به اظهارات محمود صیقل سفیر افغانستان در سازمان ملل گفت که دولت افغانستان به جای اتهام زنی علیه اسلام‌آباد، مشکلات داخلی خود را حل کند.
به گزارش رسانه های خبری پاکستان، ملیحه لودهی نماینده پاکستان در سازمان ملل اعلام کرد که افغانستان پاکستان را در مشکلات خود درگیر نکندaf0eb72e77bbfc4422e108a7af4a295b_L.
وی افزود: حل و فصل مسایل افغانستان به عهده دولت افغانستان است و سایر کشورهای منطقه را درگیر آن نکند.
وی تاکید کرد: پاکستان بیشتر از همه قربانی تروریسم شده است.
وی گفت: تلاش‌های بسیاری بر اساس استفاده از قدرت طی ۱۵ سال گذشته در افغانستان صورت گرفت اما همه آنها ناکام شدند.
ولودهی ادامه داد که اقدام نظامی در افغانستان سبب بی‌ثباتی منطقه میشود بنابراین، نباید چنین اقدامی را کلید زد.
نماینده پاکستان در سازمان ملل ادامه داد: صلح پایدار در افغانستان تنها از طریق مذاکره امکانپذیر است اما آمریکا با حمله پهپادی در خاک پاکستان، تلاش‌های این کشور را در این مورد زیر سوال برده است.
این حمله سولات زیادی را بوجود آورده که آیا جامعه جهانی خواستار صلح در افغانستان از طریق جنگ یا مذاکره است؟
وی هشدار داد: پاکستان دیگر نقض تمامیت ارضی خودرا تحمل نخواهد کرد و افغانستان باید تروریست‌هایی را که در خاک این کشور پناه داده است به دولت اسلام‌آباد تحویل دهد.
محمود صیقل، روزگذشته در نشست شورای امنیت سازمان ملل گفت: اگر پاکستان در سیاست‌های خود در قبال استفاده از گروه‌های مخالف مسلح دولت افغانستان تغییری ندهد همچنین به روش‌های دوگان اتهام زنی به نیروهای امنیتی افغانستان ادامه دهد به شورای امنیت سازمان ملل شکایت خواهیم کرد.
http://en.dailypakistan.com.pk/…/afghanistan-should-stop-i…/

 ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

محمود صیقل: پاکستان از قطع‌نامه‌های سازمان‌ملل تخطی می‌کند

نماینده سازمان ملل در افغانستان می گوید که پاکستان با پناه دادن به تروریستان از قطعنامه های این سازمان تخطی می کند.
به گفته او، طی پانزده سال گذشته، شمار زیادی از رهبران گروه‌های “تروریستی”، به شمول اسامه بن لادن رهبر شبکۀ القاعده، ملا عمر و ملا اختر منصور رهبران گروه طالبان، در پاکستان بسر برده و در همانجا از پا در آمده اند.

160623092830_mahmoud-saikal_640x360_saikal_nocredit
به گفته محمود صیقل، پاکستان پناهگاه‌های امن تروریستان است و این کار اسلام‌آباد “نقض آشکار حاکمیت کشورهای دیگر را از سوی پاکستان ثابت می‌سازد و تخطی روشن از قطعنامه‌های ۱۳۷۳ و ۲۲۵۵ شورای امنیت در رابطه به رژیم تعزیرات در برابر طالبان به شمار می‌رود.
صیقل گفته است که به باور افغانستان نیاز فوری برای اجرای درست قطعنامه های موجود شورای امنیت سازمان ملل درباره تروریسم احساس می شود.
نماینده افغانستان در سازمان ملل می گوید که رییس جمهور غنی در سخنرانی اش درپارلمان کشور، گفته بود که افغانستان گزینه ای جز فرستاده قضایای مربوط به تروریسم به شورای امنیت ندارد.
آقای غنی تاکید کرده بود که در صورت عدم تغییر در سیاست استفاده از تروریستان برای انجام جنگ های نیابتی، کابل ناگزیر به مراجعه به شورای امنیت خواهد شد.
محمود صیقل پاکستان را متهم کرده که با عمل نکردن به تعهداتش باعث کندی روند صلح شده و افزوده است: “در مقابل رفتار غیر مسئولانه یک کشور خاص، سایر اعضاء گروه هماهنگی چهار جانبه به تعهدات انجام شده پابند بوده و حتی به آن جامه عمل پوشانده‌اند.”
صیقل کشته شدن ملا منصور در خاک پاکستان را نشان حضور تروریستان در خاک این کشور دانست و گفت که بازی انکار، دورویی و ملامت کردن افغانستان ادامه دارد که باید متوقف شود.
او گفت که صدای عقلانیت افغانستان باید شنیده شود در غیر آن، پیام افغانستان تسلیم نشدن در برابر تجاوز است.
نماینده افغانستان در سازمان ملل تروریستان را خطری برای تمام جهان خوانده است و گفته است که اکثر این گروه‌ها و شبکه‌های تروریستی از خدمات تسهیلاتی و سازماندهی عناصری مستفید می‌گردند که در داخل دستگاه دولتی پاکستان قرار دارند و معتقد به استفاده از خشونت برای تحقق اهداف سیاسی شان هستند.

.

Advertisements