andarabi-22-june-16

بازجویی‌ها از خلیل اندرابی، فرمانده پولیس میدان‌وردک دربارۀ انتقال قاری ظاهر، مسؤول استخبارات طالبان در بغلان ادامه دارند.

منابعی حکومتی می‌گویند که رییس‌جمهور هیئتی را برای پیگیری این رویداد و بازجویی از فرمانده پولیس میدان‌وردک گماشته‌است و این هیئت به گونه مستقیم به رییس‌جمهور گزارش خواهد داد، اما سخنگویان حکومت در این‌باره چیزی نمی‌گویند.

قاری ظاهر، مسؤول استخبارات طالبان بغلان سه‌روز پیش هنگامی در موتر خلیل اندرابی، فرمانده پولیس میدان‌وردک از سوی کارمندان امنیت ملی بازداشت شد که نزدیکان آقای اندرابی می‌خواستند این طالب را که زخمی بود برای درمان به پاکستان ببرند.

منابعی می‌گویند که آقای اندرابی از بهر پاسخ‌گویی به کابل آمده‌است و تا کنون چند بار از وی بازجویی شده‌است.

ریاست‌جمهوری و وزارت امور داخله در این‌باره چیزی نمی‌گویند؛ اما کارشناسان در این‌باره دیدگاه‌هایی دارند.

عتیق‌الله امرخیل، آگاه امور نظامی می‌گوید: «جاگرفتن مخالفان یک دولت در بین دولت ستون فقرات را می‌شکند، اگر در بین دولت ستون پنجم باشد، مخالفان دولت در آن جای گرفته باشد و کسانی باشند که به نفع مخالفان کار کنند، در حقیقت خانه را از داخل فتح‌کردن است.»

میرزامحمد یارمند، آگاه امور نظامی می‌گوید: «این مسئله را باید به دقت بررسی بکنند و نتایج آن را به رسانه‌ها و به مردم بازگو کنند تا این‌که قضیه واضح شود.»

فکوری بهشتی، عضو مجلس نماینده‌گان می‌گوید: «افراد حزبی و وابسته در داخل نیروهای دولتی جا گرفته‌اند و متأسفانه مشکلاتی را به‌وجود آورده‌اند و تا هماهنگی میان نیروها ایجاد نشود و تا افراد ناسالم از درون نیروها بیرون کشیده نشوند، پیروزی نیروهای امنیتی مان در شک و تردید خواهد بود.»

انتقال جنگ‌جویان به شمال کشور در موترهای دولتی بارها مطرح شده‌است، اما این ادعاها هنگامی رنگ واقعیت گرفت که مسؤول نظامی طالبان بغلان از موتر یک جنرال پولیس بازداشت شد.

برای تماشای کامل برنامه، به این جا سربزنید:

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

مخالفان مسلح از درون حکومت حمایت می شوند

مردم از حکومت وحدت ملی انتظار دارند، بر این افراد که با مخالفان مسلح همکاری کرده اند و سه محکمه حکم اعدام آنها را جاری کرده است اجرا کنند

بازداشت مسوول استخبارات طالبان، سوار بر موتر فرمانده پولیس بغلان نگرانی هایی را از تقویت ستون پنجم و از جاسوس ها در بدنه نظام بیشتر از پیش برانگیخته است. رخنه عناصر وفادار و همکار به طالبان در دفاتر نهادهای امنیتی باعث شده است تا مخالفان مسلح دولت در انجام حملات هراس افکنانه دست گشوده داشته باشد. هرچند حضور ستون پنجم در زیر پست نظام به واقعیت محض مبدل شده است اما تا اکنون اقدام جدی برای شناسایی و به کیفر رساندن این افراد صورت نگرفته است. خاموشی که پرسش هایی را خلق کرده است. سکوت در برابر عوامل نفوذی طالبان، حتی در بسیاری از موارد بر نظامیان انگیزه کشور در میدان های نبرد نیز پیامدهای منفی بر جا گذاشته است. اما چرا از کنار عناصر حامی طالبان با بی تفاوتی می گذرند؟

میرداد نجرابی، عضو مجلس نمایندگان در برنامه «فراخبر» گفت: وقتی مشخص می شود که یک مسوول استخبارات توسط وسایط دولتی و توسط مسوولان امنیتی منتقل می شوند، یکی از مشکلات امنتیی جدی مطرح است که باید مورد نگرانی مسوولین افغانستان باشد. این نه تنها مورد نگرانی ما بلکه مورد نگرانی مردم افغانستان است. گفته ها در مورد عناصر نفوذی باید دقیقا رد یابی و تحقیق شوند تا آن حقایقی که وجود دارد برملا شوند که چنین کاری را درایور، راننده، بادیگارد یا افراد امنیتی این فرمان را انجام داده است یا کسانی دیگر.

وی، رها شدن زندانیان طالبان را از عوامل ناامنی های کنونی می داند و می گوید: متاسفانه در حکومت قبلی بیشتر فرماندهان طالبان از زندان های بگرام و پل چرخی و گوانتانامو رها شدند اما امروز به عنوان فرماندهان ارشد طالبان در برابر نیروهای امنیتی در افغانستان می جنگند. بنابراین دولت وحدت ملی باید در این مورد جدی باشد و تحقیقات همه جانبه خود را در این مورد انجام دهد و بعد از روشن شدن قضیه باید مردم افغانستان را در جریان قضایا قرار دهد.

نجرابی، در خصوص کسانی که در نظام با مخالفان مسلح همکاری می کنند بیان داشت: مخالفان مسلح دولت افغانستان، که از آن سوی مرز، وارد افغانستان می شوند، راه اکمالاتی مشخص جز ولایت های مرزی ندارند. به طور یقین از طریق موتر و یا به شکلی از اشکال در همکاری با تعدادی از کارکنان دولتی یا تعدادی از رده های متوسط یا بالا یا پایین همکاری و انتقال داده می شوند. مردم از حکومت وحدت ملی انتظار دارند که بر این افراد که با مخالفان مسلح همکاری کرده اند و سه محکمه حکم اعدام آنها را جاری کرده است اجرا کنند.

نماینده مجلس، ادامه داد: این وظیفه حکومت است که باقی این افراد را هم شناسایی کند و به جزا برساند. در حال حاضر، این افراد توسط مردم شناسایی شده اند و آنها را معرفی کرده اند اما متاسفانه حکومت سکوت اختیار کرده است. تا هنوز حکومت افغانستان هیچ موردی از موارد اینچنینی را بررسی نکرده و مورد پیگیری قرار نداده است.

وی، در خصوص حمایت نمایندگان پارلمان از ستون های پنجم ابراز داشت: هر نماینده ای که از مسوولیت خود استفاده می کند و از افراد نفوذی و ستون های پنجم درون نظام حمایت می کنند باید مورد پیگرد قانونی قرار بگیرند. این وظیفه حکومت و وظیفه ارگان های عدلی و قضایی و امنیتی حکومت است.

نجرابی، در خصوص ستون های پنجم و ناامنی های اخیر ابراز داشت: قلم الدین مجاهد در کابل فاتحه ملا عمر را گرفت. این مساله مورد اعتراض همه است. مسوولان امنیتی چرا دست به اقدام علیه انجام چنین کاری نمی شوند؟ متاسفانه در کشور ما دشمن از سطوح پایین، از سطوح یک شهروند تا سطوح بالا در افغانستان استفاده می کند و عملیات خود را انجام می دهد. چنانچه ما اخیراً در بدخشان شاهد فاجعه عظیمی بودیم که تعدادی از هموطنان دست فروش ما در بدخشان به شهادت رسیدند و تعدادی شان هم مجروح شدند و در شهر کابل هم حادثه خون باری را شاهد بودیم که متاسفانه مسوولان امنیتی نسبت به وظایفشان غفلت جدی کردند.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

نمایندگان مجلس، به ستون پنجم کمک می کنند

تعدادی از نمایندگان پارلمان خود، به دادگاه عالی می روند و بستر نجات عده ای که گیر افتاده اند را فراهم می کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، عبدالودود پیمان، نماینده پارلمان، امروز، چهارشنبه، 2/4/95 در صحن علنی مجلس گفت: متاسفانه در پارلمان رسم بدی وجود دارد که ما هرگاه وزیری را برای جواب دهی به پارلمان فرا می خوانیم، تعدادی از نماینده ها پیشاپیش به دفاع بر می خیزند. ستون پنجم در کشور، بربادی وطن را مساعد می سازد. هر اقدامی که دشمن در شهرهای افغانستان انجام می دهد توسط همین افراد انجام می دهد ما نمایندگان پارلمان وظیفه داریم که این افراد را محدود کنیم اما متاسفانه از داخل پارلمان، نمایندگان، خود به دفاع از این افراد بر می خیزند.

وی افزود: علاوه بر این دیده شده است که در حضور شخص من، تعدادی از نمایندگان پارلمان به دادگاه عالی می روند و بستر نجات عده ای که گیر افتاده اند را فراهم می کنند. این کشور به جایی رسیده است که عاجز ترین سیاستمدار در پاکستان، از طریق این ستون های پنجم بر ما حکمفرمایی می کنند.

پیمان گفت: متاسفانه ما خود، وطن را به این حالت رسانده ایم، چرا که از مجرم و قاتل و جاسوس دفاع کرده ایم.

این نماینده مجلس بیان داشت: نماینده ها باید بدانند که اگر دلشان برای وطن می سوزد از این کارها جلوگیری کنند و از کسی به ناحق دفاع نکنند. بگذارند که پولیس تحقیق کند که در کارهای جرم، وزیر دست دارد یا معین دست دارد و یا چه کسانی دست دارند.

Advertisements