13427811_1268396743212931_6999771508014344384_n

چرا شورای نظار خلیل اندرابی را به زمین زد؟

خلیل اندرابی دم نقد در زندان سکوت به سرمی برد و تمامی تلفن های رسانه ها را جواب نمی دهد.
خلیل اندرابی
خلیل اندرابی

براساس گزارش های جمع بندی شده، امنیت ملی ضربتی کاری بر خلیل اندرابی وارد آورد. او از زمان کشتار سربازان در جلریز در ماه جوزا 1395 تحت کار اپراتیفی قرار گرفته بود؛ مگر اندرابی، رقبا و دشمنان خود را دست کم گرفته بود. درپیچاندن دُم خلیل، ساکنان محلی اهل اندراب به طور مستقیم و داوطلبانه دست داشتند.

بعد از کشتار غم انگیز سربازان درجلریز، «هیأت حقیقت یاب»  درگزارش خود از «کم کاری» عمدی خلیل اندرابی شکوه کرده بود؛ اما اصل گزارش طوری بود که خلیل براساس یک «جورآمد» پاسگاه امنیتی را پیشاپیش به طالبان واگذار کرده و از مداخله فعال تحاشی جسته بود. درباب آن معامله دست کم یک ماه چانه زنی شده بود. امنیت ملی، همۀ آن گزارش ها را درجِ پروندۀ خلیل کرده است.

درقضیۀ نجات قاری ظاهر- بی رحم ترین فرد طالب- سه بار هیأت های طالبان درنقاط حاشیه یی بغلان و وردک باوی مذاکراتی انجام داده و روی مبلغ قابل پرداخت در ازاء انتقال قاری ظاهر به کابل، مفصل فیصله شده بود. در مواقع ضروری، از تلفن های ثبت ناشده، آن هم به طور غیر مستقیم استفاده می شد. تلفن را فرد دیگری جواب میداد و از خلیل دستور تازه می گرفت. خلیل اندرابی از زمانی که به اجازه مارشال فهیم به کندز اعزام شد، پیوند های منظمی را با حلقات اطلاعاتی طالبان وحزب اسلامی شکل داد.
 امنیت ملی به خصوص شبکه های محلی جمیعت اسلامی ازین ارتباطات مطلع بودند؛ از فعال شدن دسته جات قاچاقچی مواد مخدر، ربودن و انتقال کودکان خردسال و هم آهنگی در عبور افراد انتحاری از سالنگ شمالی به سوی مرکز که کاملن به یاری خلیل صورت می گرفت؛ خبر داشتند؛ مگر برای رسیدن به خلیل دست امنیت بنا به دلایلی کوتاه بود. اکنون اقدام شبکه های جمیعت اسلامی به ویژه ناظران منطقه یی شورای نظار  با توجه به خطری که کلان شده میرفت، سبب شد که وی به دام گرفتار آید. پدر کشته گی دیرمدت خلیل با شورای نظار این احتمال را تقویت می کرد که وی در سقوط گسترۀ شمال، با ای اس آی دست همکاری دهد. این را نباید فراموش کرد که خلیل از ارتباط دیگر قوماندانان شمال با طالبان و آی اس ای اطلاعات کافی دارد. هنوز هم شرکای خلیل در قاچاق و خلافکاری های عجیب، اکثریتش از جمیعت و شورای نظار اند.
خلیل در سازماندهی حضور عملیاتی دسته جات مسلح و مخفی حزب اسلامی وطالب درشمال، یکی از کارگزاران مطمئن به شمار می رفت. درحلقات مخالف از وی به شکل یک «کُد» یاد آوری میشد و او وظیفه داشت تا پایگاه های عملیاتی مشترک بین حزب اسلامی و طالب به وجود آورد. امنیت ملی همه این مسایل را کشف کرده است.
طرح حلقات مخالف این بود که خلیل در منطقه خودش به یک رهبر مردمی تبدیل شود. به وی اجازه داده شده بود که در همایش ها علیه طالب و دشمنان «مردم» سخنرانی کند. براساس پلان قبلی، او باید «رشد» می کرد؛ مگر چشم های ناظر از درون منطقه  و خصوصن از حلقات اطلاعاتی جمیعت و شورای نظار، او را متوقف کرد. با این حال، هنوز هم شمار کسانی که در دو نقش بازی می کنند، سعی دارند او را دلداری دهند!  قرار گزارش، به خلیل معلوم شده است که ضربه از کجا آمد!
مشکلی که بعد ازین وجود دارد؛ دستگیر کردن خلیل است. برخی حلقاتی که همیشه اشتباه را با اشتباه دیگر جبران کرده اند، درین چند روز سعی کرده اند که یک پوستین ضخیم قومی به تن این خائن بدوزند.
خلیل تلفن را خاموش کرده و به متقاضیان مصاحبه هیچ پاسخ نمیدهد. برای افراد «خودی» پیوسته گفته می رود که یک توطئه علیه من درست شده است. تازه ترین خبر این است که امنیت ملی از افراد دستگیر شده و پیش از آن، گزارش های ترسناک تری از کار روایی های خلیل در دست دارد. امنیت تلاش دارد آدرس کابل را که قاری ظاهر به آن تحویل داده می شد، رد گیری کند. گ ا
+++++++++++++++++++++++++++++

مسوول نظامی طالبان از موتر قوماندان امنیه میدان وردک بازداشت شد

13427811_1268396743212931_6999771508014344384_n

ماموران امنیت ملی، قاری ظاهر مسوول نظامی گروه تروریستی طالبان برای ولایت بغلان را بامداد امروز بازداشت کرده اند

یک عضو شورای ولایتی بغلان به خبرگزاری بخدی گفت که قاری ظاهر از موتر خلیل اندرابی قوماندان امنیه ولایت میدان وردک بازداشت شده است.
منبع می گوید که این عضو برجسته گروه طالبان قرار بود از سوی آقای اندرابی برای تداوی به یکی از بیمارستان ها منتقل شود، قاری ظاهر در عملیات نیروهای دولتی در منطقه چشمه شیر ولایت بغلان اخیر زخمی شده بود.
منبع که با خبرگزاری بخدی صحبت می کرد گفت که در موتر رنجر اندرابی دو مامور پولیس نیز بازداشت شده اند که از افراد نزدیک به اندرابی هستند.
این دستگیری در مربوطات ولسوالی دوشی ولایت بغلان حوالی ساعت سه بامداد امروز صورت گرفته است.
در موتر رنجری که متوقف شده مقداری زیادی سلاح و مهمات نیز کشف و بدست آمده است.
عبدالستار بارز، والی بغلان نیز خبر دستگیری قاری ظاهر را تایید کرده اما در باره موتر پولیس که این تروریست در آن حمل می شد چیزی نگفته است.
قاری ظاهر از چهره های بدنام طالبان در شمال کشور به ویژه در ولایت بغلان است او متهم شده که در جنگ ها و انفجارهای زیاد دست دارد.
واکنش وزارت داخله

 
صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت امور داخله با انتشار پیام کوتاهی در صفحه فیسبوک خود نوشته است که مساله بازداشت قاری ظاهر از یک موتر رنجر پولیس بررسی می شود.
آقای صدیقی گفته است: “راپور های نشر شده مبنی بر بازداشت یک عضو گروه طالبان در یک واسطه رنجر در ولایت بغلان توسط نهاد های امنیت ملی و وزارت امور داخله به گونه ای جدی بررسی خواهد شد.”
این وزارت پیشتر گفته بود که قاری ظاهر، مسئول نظامی گروه طالبان در ولایت بغلان توسط نیروهای پولیس بازداشت شده‌است.
در خبرنامه‌ای این وزارت آمده که قاری ظاهر صبح امروز هنگامی که می‌خواست با یک خودرو جهت درمان به کابل منتقل شود، توسط نیروهای پولیس در ولسوالی دوشی ولایت بغلان بازداشت شد.
این وزارت در باره دست داشتن خلیل اندرابی در این قضیه چیزی نگفته است.
خلیل اندرابی، قوماندان امنیه ولایت میدان وردک پیش از این نیز در قضیه جلریز در همدستی با طالبان متهم شده بود.
آقای اندرابی متهم است که در ماه سرطان سال گذشته در حادثه جلریز میدان وردک، با سربازان محلی همکاری نکرده و به این نظامیان کمک نظامی نفرستاده است.
در حادثه جلریز که سربازان پولیس محلی از سوی طالبان محاصره شده بودند، بیش از سی سرباز کشته شدند اما وزارت داخله رقم قربانیان را ۱۸ سرباز اعلام کرد

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++

آگاهان: دشمنان درون نظام خطرناک‌تر از دشمنان بیرون نظام‌اند

baghlan-20-june-16

برخی از آگاهان نظامی می‌گویند که دشمنان درون نظام به مراتب خطرناک‌تر از دشمنان بیرون نظام هستند. آگاهان می‌گویند که فراهم‌سازی امکانات دولتی از داخل نظام به مخالفان مسلح دولت جنایت است و ادامۀ این روند ارزش حقوقی و سیاسی حکومت را زیر پرسش می‌برد.

برخی‌از حقوق‌دانان پس‌از بازداشت نزدیکان خلیل اندرابی، فرمانده پولیس میدان‌وردک هنگام انتقال یک طالب می‌گویند که حکومت در کار شناسایی کسانی که در داخل نظام هستند و با طالبان همکاری می‌کنند، کوتاه آمده‌است.

قاری ظاهر، یکی از کلیدی‌ترین افراد استخباراتی طالبان در بغلان بود که پس‌از زخمی‌شدن، با موتر خلیل اندرابی، فرمانده پولیس میدان‌وردک به کابل و پس‌از آن به پاکستان برده می‌شد.

عتیق‌الله امرخیل، آگاه مسایل نظامی می‌گوید: «این کار کمر دولت و نظام را می‌شکند و دشمن داخل نظام ۱۰۰ مرتبه خطرناک‌تر از دشمنان خارج از نظام است.»
گفته می‌شود که طالبان به جنگ‌افزار‌ها و مهمات نیز از همین راه‌ها دست می‌یابند.

همکاری با گروه‌های هراس‌افگن از سوی حلقه‌هایی در درون نظام، نظام را با دشواری‌های بزرگی روبه‌رو می‌سازد.

طاهر ‌هاشمی، استاد دانشگاه، می‌گوید: «این چنین کارها سبب می‌شوند که از لحاظ حقوقی نظام ارزش حقوقی و سیاسی‌اش را از دست بدهد.»

چه‌گونه‌گی انتقاد مسؤول استخبارات طالبان در بغلان در مجلس نماینده‌گان نیز سر و صدا‌های زیادی را بیرون کرده است.

سید علی کاظمی، عضو مجلس نماینده‌گان، می‌گوید: «این کار که در موتر پولیس صورت گرفته است، شرم ملی است و نباید چنین کارهایی شود.»

نظیفه زکی، عضو مجلس نماینده‌گان، می‌گوید: «کسی که در انتقال این فرد دخیل بوده باید مجازات شود و هیچ‌کس برای رهایی او نباید کوشش کند.»

آقای اندرابی اکنون به کابل خواسته شده‌است؛ انتظار می‌رود که امنیت ملی یکجا با وزارت امور داخله به این پرونده به‌گونۀ جدی رسیده‌گی کنند.

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت امور داخله می‌گوید: «ما و ریاست عمومی امنیت ملی این موضوع را به‌گونۀ بسیار جدی بررسی می‌کنیم و نتایج آن را با مردم شریک خواهیم ساخت.»

پشتیبانی مخالفان مسلح دولت از داخل نظام بارها مطرح شده‌است؛ اما این نخستین‌باری است که از موتر یک مقام پولیس یکی از چهره‌های کلیدی طالبان بازداشت می‌شود.

Advertisements