13450266_1811136765783054_6633045224094841284_n

پدرعلی جواد«چنگیزی» ترجمان حامد کرزی بود

دروازه مرزی تورخم به نام «شهید علی جواد چنگیزی» نام گذاری شد.

روزنامه پاکستان- خواجه داوود عضو هیأت افسران

برگردان: گزارشنامه افغانستان

 

لاهور: علی جواد چنگیزی در گذرگاه تورخم حین انجام وظیفه در نتیجه آتشباری بی دلیل نیروهای مرزی افغان در چهارده جون به شهادت رسید. او درگورستان اجدادی خویش در کویته به استراحت رفت.  بسیاری ها علی جواد چنگیزی را به حیث بهترین افسر کندک زرهی اردوی پاکستان می شناختند، مگر تا کنون فقط چند نفر محدود در باره خدمات خانواده اش برای افغانستان معلومات دارند.

پدرش دگروال خادم حسین چنگیزی به عنوان نخستین کمیسار مهاجرین افغان در دهه نود در بلوچستان خدمت کرده است. اکثر مهاجران افغان و رهبران آن ها به شمول حامد کرزی رئیس جمهور سابق هماره از دگروال خادم حسین به خاطر تلاش هایش  در زمینه اسکان مهاجران افغان درآن زمان توصیف کرده اند. قبل از آن که حامد کرزی به ریاست جمهوری برسد، جنرال خادم حسین به حیث ترجمان وی کار می کرد. 

پاکستان خانه دوم خادم حسین بود و او درجمع پیشگامانی قرار داشت که با افتخار برای برادران افغان کمک میکرد. این مقارن دوره کودکی شهید علی جواد چنگیزی بود؛ زمانی که وی شاهد نزدیکی خانواده اش با برادران افغان بود. امروز نه تنها پاکستان بلکه افغان ها نیز یک دوست عزیز گرامی خود را از دست داده اند.

دو برادرش- میجر علی قاسم  و میجر علی اسد نیز از منسوبان اردوی پاکستان اند و در وظایف مختلفی کار کرده اند. میجر چنگیزی یک قهرمان مشترک بین مردم افغانستان و پاکستان است. دروازۀ تورخم به پاس از خود گذری او، به نام «علی جواد چنگیزی شهید» نام گذاری شده است. ایثارگری علی جواد در دراز مدت، روابط میان مردمان پاکستان و افغانستان را تقویت کرده و سبب حراست از دو کشور در برابر تروریزم خواهد شد.

اصل گپ ها و روابط دوستانه!

آن ها به هم چه گفتند؟

جنرال جان نیکلسون فرمانده نیروهای مأموریت قاطع در افغانستان امروز با راحیل شریف با لوی درستیز پاکستان در راولپندی دیدار کرده است. به گزارش ARY NEWS آن در باره اوضاع امنیتی منطقه و میکانیزم اداره مرز های افغانستان با پاکستان صحبت کرده اند. دو طرف همچنان بر ادامه همکاری ها در مبارزۀ به دور از تبعیض علیه فعالیت های تروریستی موافقت کردند. این دومین دیدار دو جنرال ظرف یک هفته است.

طارق فاطمی: هفت دروازه مرزی می سازیم

مقام پاکستانی: به مداخله طرف سوم در روابط افغانستان- پاکستان نیازی نیست.
سایت رادیو پاکستان
برگردان: گزارشنامه افغانستان

طارق فاطمی دستیار ویژه نخست وزیر پاکستان در امور خارجی می گوید که پاکستان به اعمار دروازه مرزی در تمام مسیرهای خروجی و رفت و آمد در گسترۀ سرحداتش با افغانستان، به هدف نظارت بر رفت و آمد های غیرقانونی، مصمم است.

فاطمی درگفت و  گو با تلویزیون دولتی پاکستان اظهار داشت که مدیریت موثر مرز ها با افغانستان برای دستیابی به نتایج مثبت در عملیات «ضرب عصب» آسان تر است. وی گفت که پاکستان دروازه های مرزیرا  با امکانات ضروری در هفت مسیر ورودی در امتداد سراحدات با افغانستان در داخل قلمرو پاکستان اعمار می کند.

فاطمی گفت که هیچ قانون بین المللی به شمول سیستم بهره برداری دوستانه در کنترول مرز ها میان امریکا و کانادا در ساخت دروازه های مرزی مانع پاکستان شده نمی تواند. او در پاسخ به یک سوال دیگر گفت که نیازی به مداخله یک طرف سوم در روابط دوستانه مرزی بین دو کشور همسایه- افغانستان و پاکستان- احساس نمی شود. فاطمی خاطر نشان کرد که پاکستان ظرف 35 سال میزبان سه میلیون مهاجر افغان بوده مگر اکنون تصمیم گرفته شده است که آن ها به کشور خود برگردند.

از تلویزیون های خورشید تا طلوع

اکثریت تلویزیون ها به تلویزیون های عربی تبدیل شده اند. از طلوع تا خورشید، در منجلاب تبلیغ خرافات، طالب سازی و «قرائت» غلتیده اند. چشم انداز تیره یی برای جامعه و مملکت در حال ترسیم شدن است.

تنویرحسین: تاکتیک نفرت بار هند- امریکا علیه پاکستان

خشم پاکستان از اتحاد هند- امریکا در  افغانستان

منبع: The Nation

ترجمه: گزارشنامه افغانستان

رانا تنویر حسین وزیر صنایع دفاعی، ساینس و تکنولوژی پاکستان می گوید روابط قوی بین پاکستان و چین، درد سری برای دشمنان پاکستان ایجاد نمی کند.

وی به روز جمعه در دیدار با یک هیأت مطبوعاتی به رهبری محمد ندیم گورایا، در شیخ پوره اظهار داشت کهنیروهای ضد پاکستان روابط عمیق بین پاکستان و چین را برنمی تابند. با اکمال دهلیز اقتصادی چین- پاکستان، کشور به عصر جدیدی داخل شده و دیگر کشورهای منطقه نیز پیروزی هایی را نصیب می شوند.

وی ابراز عقیده کرد که نزدیکی بین امریکا وهند چیز تازه یی نیست؛ هردو کشور در اتخاذ چنین تاکتیک های نفرت بار به هدف بی ثبات کردن پاکستان مانند گذشته زیاده روی می کنند. به باور وزیر صنایع دفاعی پاکستان، هند وامریکا در بروز تنش بین پاکستان و افغانستان دست دارند.

وی خاطرنشان کرد که پاکستان یک مملکت مستقل ونیرومند و دارندۀ جنگ افزار هسته ای است. تنویرحسین هشدار داد اگر امریکا یا هر کشور دیگری حق حاکمیت پاکستان را به چالش بگیرد، پاسخ لازم دریافت خواهند کرد. وی گفت که پاکستان به تقویت روابط با قزاقستان، تاجکستان و دیگر کشور ها در صدور و تورید محصولات دفاعی و تخنیکی، وسایل جراحی وساینس وتکنولوژی متعهد است.

Advertisements