ولادیمیر پوتین: انتخابات آمریکا دموکراتیک نیست+ ویدیو

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه امروز جمعه که در روز دوم “نشست اقتصادی سن پترزبوگ-” صحبت میکرد، در پاسخ به سوال فرید زکریا خبرنگار “سی ان ان” در مورد آیا در حال حاضر نوعی جنگ کوچک بین روسیه و غرب در جریان است، گفت: “تصور میکنم که در حال حاضر جنگ سرد جدیدی وجود ندارد، کسی هم به دنبال آن نیست. قطعا ما به دنبال چنین چیزی نیستیم و هیچ نیازی هم به آن نیست.”
رئیس‌جمهور روسیه تأکید کرد که منطق روابط بین‌الملل، منطق رویارویی و تقابل نیست.
وی گفت پس از فروپاشی شوروی سابق روسیه انتظار داشت که عصر همکاری دوجانبه میان طرفین آغاز شود، اما اروپا با چالش‌های اقتصادی روبرو شد و روسیه هم با “جدایی‌طلبی، افراط‌گرایی و تهاجم از سوی تروریسم بین‌المللی مواجه شود. در قفقاز عواملی از القاعده حضور داشتند و این واقعیت آشکاری است که از سوی هیچکس انکار نمی‌شود.”
پوتین با متهم کردن غرب و آمریکا به زیر پا گذاشتن توافق‌های صورت گرفته بعد از فروپاشی شوروی برای عدم تلاش برای گسترش ناتو و سیستم سپر راکتی، گفت واشنگتن ادعا میکند که هدف از استقرار سپر راکتی، مقابله با تهدید هسته‌ای با ایران بوده است.
رئیس‌جمهور روسیه سپس این سوال را مطرح کرد که “خوب این تهدید الان کجاست؟ چطور باز هم این پروژه ادامه دارد؟”
وی سپس به بحران اوکراین پرداخت و گفت چرا غرب باید برای ایجاد کودتا تلاش میکرد؟ و پس از آن هم زمانی که روسیه در برابر رخدادهای اوکراین واکنش نشان داد و اقداماتی را در دستور کار قرار داد، اتحادیه اروپا به تحریم روی آورد و ناتو فعالیت‌ خود را بیشتر کرد.
پوتین در ادامه در پاسخ به سوال فرید زکریا در مورد سوریه و اینکه آیا دولت سوریه باید تمام این کشور را پس بگیرد، گفت: “تصور میکنم که امروز مسئله سوریه مبارزه با تروریسم است، اما تمام آن نیست. ریشه اصلی مسئله تناقضات در جامعه سوریه و جایگاه رئیس‌جمهور بشار اسد است. مسئله کنترل بر اراضی سوریه نیست، بلکه مسئله است که تمام طرف‌‌ها و کل جامعه سوریه به سیستم سیاسی این کشور اعتماد داشته باشند… و این قطعا حاصل نمیشود مگر از طریق فرآیند سیاسی. ما بارها بر این مسئله تأکید کرده‌ایم.”
رئیس‌جمهور روسیه با تأکید بر اینکه باید در سوریه قانون اساسی جدید تدوین شده، انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی برگزار شود، گفت در زمان سفر بشار اسد به روسیه هم با وی در این رابطه صحبت کرده و رئیس‌جمهور سوریه هم موافق بوده که این روند باید تحت نظارت دقیق سازمان ملل انجام شود.
وی گفت روز گذشته با استفان دی‌میستورا نماینده سازمان ملل در امور سوریه هم در این رابطه صحبت کرده و همه با این مسئله موافق هستند.
پوتین با بیان اینکه مسکو هم با گسترش دموکراسی در خاورمیانه موافق است، گفت: “اما نمیشود دموکراسی را با زور تحمیل کرد، بلکه این اتفاق باید از طریق ساز و کارهای دموکراتیک اتفاق بیافتد… نمی‌‌خواهیم که یک حکومت غیردموکراتیک را جایگزین دیگری کنیم.”
رئیس‌جمهور روسیه: “اما این روند دشوار است و هیچ‌ چیز یک شبه اتفاق نمی‌افتد… باید راهی بیابیم که نیروهای معارض در نهادهای حکومتی کنونی از جمله دولت حضور یابند و تماس‌هایی بین مقامات شکل بگیرد… نباید اهدافی گذاشت که نتوان به آن‌ها دست یافت. اینکه گفته شود که فردا باید فلان اتفاق بیافتد و اینکه ساختار مقامات باید تغییر کند، به این معنی که بشار اسد باید برود. اینطور درست نیست، بلکه باید گام به گام پیش رفت.”
وی گفت در غیراینصورت، سوریه به سمت تجزیه شدن پیش می‌رود و آنوقت مناطقی شکل میگیرند که دائما با یکدیگر در حال جنگ هستند، که این می‌تواند “یک عنصر کاملا ثبات‌زدا برای منطقه باشد.”
رئیس‌جمهور روسیه در پاسخ به این سوال که آیا نظرش در مورد دونالد ترامپ نامزد ریاست‌جمهوری آمریکا همچنان مثبت است، خبرنگار “سی ان ان” را به تحریف نظراتش در مورد ترامپ متهم کرد و که وی تنها از طرح ترامپ برای احیای کامل روابط با مسکو استقبال کرده است.
پوتین همچنین گفت که مسکو در امور سیاسی داخلی آمریکا دخالت نمیکند و آماده است تا با هر کسی که مردم آمریکا به او رأی دادند، کار کند.
و گفت: “شما همواره به دیگران یاد میدهید که چطور زندگی کنند، اما آیا تصور می‌کنید که انتخابات در ایالات متحده دموکراتیک هستند؟ آیا انتخابات در ایالات متحده به نحوی دموکراتیک برگزار می‌شود؟”
رئیس‌جمهور روسیه ادامه داد: “به این خاطر که میدانید که دو بار در تاریخ ایالات متحده، کسانی به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شده‌اند که رأی اکثریت مردم را نداشته‌اند.”
پوتین با بیان اینکه واشنگتن در امور تمام کشورها دخالت میکند، گفت: “قبول داریم که ایالات متحده کشور قدرتمندی است و احتمالا تنها ابرقدرت کنونی جهان است. ما این واقعیت را قبول داریم. ما میخواهیم با ایالات متحده کار کنیم… جهان هم به وجود چنین کشور قدرتمندی نیاز دارد، اما آنچه که به آن نیاز نداریم، این است که این کشور مدام در امور ما دخالت کند. اینکه به اروپا دستور ندهد که با ما ارتباط نداشته باشد.”
رئیس‌جمهور روسیه بعد از بیان این اظهارات با تشویق حاضرین مواجه شد، در مورد تحریم‌های وضع‌شده علیه روسیه هم گفت آمریکا هیچ خسارتی از تحریم‌ها ندیده است، بلکه این اروپایی‌ها هستند که خسارت آن را متحمل میشوند. وی سپس به “ماتئو رنتزی” صدراعظم ایتالیا که در این نشست حضور داشت اشاره کرد و گفت باید از رنتزی و مقامات اروپایی پرسید که چرا همچنان با وجود خسارتی که متحمل شده‌اند، تحریم‌ها را ادامه میدهند.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

آیا روسیه شاهد ریاست جمهوری یک زن می شود؟

82113430-70797907

مسکو- ایرنا- موفقیت سیاستمداران زن در رهبری چند کشور مهم از جمله آلمان و کره جنوبی و همچنین برای نخستین بار پیشروی هیلاری کلینتون به عنوان یک بانو تا مرز تنها گزینه زن در تاریخ آمریکا برای برعهده گرفتن ریاست جمهوری این کشور از جمع گروه مردانه نامزدهای حزب دموکرات، سبب شده اندک اندک این مساله در جامعه روسیه نیز مطرح شود

به گزارش ایرنا، هر چند در روسیه بیشتر نگاه مردانه در سطح عالی سیاسی وجود دارد، اما مسئولیت پرشمار بانوان در سطوح عالی سیاسی و اجتماعی مانند ریاست شورای فدراسیون روسیه، وزارت بهداشت،معاون نخست وزیر، مدیر کلی بانک مرکزی، رییس دیوان محاسبات، رییس کمیسیون انتخابات و سخنگویی وزارت خارجه سبب شده است، زنان هر روز بیش از گذشته حضور فعال تری در جامعه پیدا کنند که انتظار می رود این رویکرد گسترش یابد.
بالاترین سمت تحت مسئولیت زنان بر عهده خانم والنتینا ماتوویینکو رییس شورای فدراسیون روسیه (مجلس سنا یا علیا) است که نقش مهمی در تصمیم گیری های کلان ملی و فراملی دارد و سال 1394 در همین مجلس بزرگترین تصمیم سیاسی نظامی خارجی از زمان تشکیل روسیه پس از فروپاشی شوروی در سال 1991 گرفته شد.
شورای فدراسیون روسیه به ریاست خانم ماتوویینکو در مهر ماه سال 1394 با درخواست رسمی دولت برای همکاری نظامی با ارتش سوریه و سرکوب تروریست های ضد سوری بویژه داعش و جبهه النصره موافقت کرد و بدین ترتیب نخستین عملیات برون مرزی و فرامنطقه ای نیروهای مسلح روسیه نو را رقم زد که همچنان با موفقیت ادامه دارد.
هر چند روسیه 25 سال پس از فروپاشی شوروی بر خلاف دوران 74 ساله حاکمیت کمونیستی، شاهد نقش پذیری بسیار زیاد زنان در سطوح مختلف است، اما هنوز تردیدهایی برای عملی شدن این تحول بزرگ اجتماعی سیاسی وجود دارد که یک بانو مسئولیت رهبری بزرگترین کشور جهان مسلح به قدرت اتمی را بر عهده بگیرد.
در رابطه با این مساله توجه به دو زیر ساخت مهم کنونی نیاز است که با وجود سال ها سلطنت زنان در دوره روسیه تزاری، هنوز باور اجتماعی به بانوان برای نقش آفرینی های بزرگ سیاسی مستقل از مردان به صورت تعیین کننده شکل نگرفته و دوم ساختار حاکمیتی می باشد که مانند تقریبا تمامی کشورهای دیگر جهان مردانه است.
نتایج یک پژوهش اجتماعی انجام شده توسط موسسه نظرسنجی روسی «لوادا سنتر» که مارس 2016 منتشر شد، نشان می دهد که 32 درصد روس موافق مسئولیت یک زن به عنوان رییس جمهوری در 10 تا 15 سال آینده هستند، در حالیکه «نه» پاسخ قاطع 49 درصد دیگر بود.
ولادیمیر پوتین که هنوز می تواند برای چهارمین دوره تصدی غیر پیوسته این مسئولیت از سوی حزب دارای اکثریت روسیه واحد در انتخابات مارس 2018 خود را نامزد کند، نیز در این زمینه یک دیدگاه بینابینی دارد.
به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، پوتین 26 فروردین سال جاری در کنفرانس خبری پخش مستقیم در پاسخ به پرسش یک دختر نوجوان که «آیا زنان می توانند در آینده سرپرستی روسیه کشوری را که باید با آمریکا مقابله کند بر عهده بگیرند»، پاسخ داد: نباید به فکر تقابل با آمریکا باشیم، بلکه باید با مشکلات داخلی رویارو شویم یعنی با جاده ها (پرتصادف و پرتلفات)، بهداشت و سلامت و مسائل اقتصادی و شاید فقط یک زن می تواند از عهده (حل) چنین مشکلاتی برآید.
این پاسخ پوتین می تواند نشان دهد، مدیریت زنان در حوزه های کلان بیشتر در عرصه ملی، داخلی، اجرایی، سازمانی و حل مشکلاتی که روسیه در درون با آن مواجه است کاربرد دارد، زیرا مدیریت های پیگیرانه و جدی بانوان را می طلبد.
همزمان نشانه هایی از تمایل زنان برای گسترش نقش پذیری بیشتر بانوان در روسیه دیده می شود که هر چند با توجه به واقعیات کنونی، نمی تواند در برگیرنده تصدی ریاست جمهوری توسط یک زن در آینده ای نزدیک باشد، اما می تواند ساختار سازی برای رسیدن به این هدف در آینده ای کمی دورتر تعبیر شود.
اسپوتنیک به نقل از ماتویینکو رییس شورای فدراسیون روسیه که بین زنان دارای مسئولیت، عالی ترین پست را در اختیار دارد، نوشته است که «تغییرات ساختاری در این زمینه رخ داده است، طی 20 سال شمار زیادی زن در روسیه با کارنامه درخشان و جالب توجه در تجارت، بانکداری، رهبری افکار اجتماعی، سیاست و مجلس داشته ایم. امروز به بانوان نه به جنسیت بلکه به تخصص، حرفه، دانش، عقل و توانایی تاثیرگذاری آنان توجه می کنند.»
هر چند روسیه مانند تقریبا تمامی کشورهای دیگر جهان ساختاری مردانه در مدیریت عالی دارد، ولی تحت تاثیر کارنامه زنان موفق در رهبری چند کشور، شاهد تغییرهای تدریجی مثبت در نگرش به توانمندی های سیاسی و فراملی بانوان برای برعهده گرفتن مسئولیت های عالی است که بخشی از این باور ریشه در سلطنت بانوان در روسیه تزاری دارد .
کاترین اول همسر دوم پطر کبیر معروف ترین تزار روسیه (از سال 1727-1725)، آنا ایوانووا دختر برادر پطر کبیر (1740-1730) الیزابت پطرونا دختر پطر کبیر (1761-1741) و کارترین کبیر که در سال 1762 به سلطنت رسید و 34 سال بر این کشور حکومت کرد.
هر چند تحول بزرگ برعهده گرفتن مسئولیت ریاست جمهوری روسیه از سوی یک زن، نمی تواند حداقل در آینده ای نزدیک (حداقل یک دهه) رخ دهد، ولی با شتاب گرفتن تغییر در نگرش ملی برای اعتماد بیشتر به بانوان در عرصه های سیاسی کلان بویژه تحت تاثیر سرنوشت انتخاباتی هیلاری کلینتون، نباید این احتمال را از نظر دور داشت که شاید در آینده نه چندان دور برای نخستین بار در تاریخ اتحاد جماهیر شوروی متلاشی شده و روسیه نو یک بانو از کاخ تاریخی کرملین در میدان سرخ مسکو رهبری این کشور بزرگ را بر عهده گیرد.