«نشنال اینترست» مطرح کرد

آیا اشرف‌غنی، «گلبدین حکمتیار» را در برابر مجاهدین قرار می‌دهد؟

اشرف‌غنی و حکمتیار

یک نشریه آمریکایی احتمال می‌دهد که رئیس‌‌جمهور افغانستان از طریق صلح با رهبر حزب اسلامی، گلبدین حکمتیار را در برابر مجاهدین این کشور قرار خواهد داد.

به گزارش ، نشریه آمریکایی «نشنال اینترست» در شماره اخیر خود به بررسی و چگونگی روند صلح دولت افغانستان با حزب اسلامی به رهبری «گلبدین حکمتیار» پرداخته است.

نشریه مذکور می‌نویسد: دولت کابل و کاخ سفید بر این باورند که صلح با حزب اسلامی حکمتیار، طالبان را برای مشارکت در روند صلح افغانستان تشویق می‌کند و توافقنامه صلح با حکمتیار و تغییرات اخیر گروه طالبان زمینه را برای بحث‌های وسیع‌ در مورد صلح فراهم خواهد کرد.

این نشریه بر این باور است: توافق صلح با حزب اسلامی حکمتیار در کنار امیدواری‌ها با نگرانی‌هایی نیز همراه است، زیرا حزب اسلامی هنوز هم بر ایجاد جدول زمانی برای خروج نیروهای خارجی و آمریکایی از افغانستان تأکید می‌کند.

نشنال اینترست می‌افزاید: ایجاد جدول زمانی و خروج نیروهای خارجی برای «اشرف‌غنی» شرط دشواری است، زیرا مقامات افغان به توانایی‌های نیروهای نظامی و امنیتی افغان اعتقاد کافی ندارند.

این نشریه با اشاره به گذشته حکمتیار، حادثه سال 1376 میلادی را در دانشگاه کابل بازخوانی می‌کند که در آن حکمتیار دانشجویی را که با وی اختلاف نظر سیاسی داشته به قتل می‌رساند.

در ادامه نشنال اینترست به درگیری‌های دهه 90 میلادی شهر کابل و نقش گلبدین حکمتیار در آن پرداخته و با طرح پرسشی، چرایی اعتماد دولت کابل به حکمتیار و صلح با وی را مطرح می‌کند.

نشریه آمریکایی نشنال اینترست در پاسخ به این مسئله بر این باور است که احتمال دارد محمد اشرف‌غنی رئیس‌جمهور افغانستان با توجه به دلایل مختلف، گلبدین حکمتیار را به عنوان یک ابزار سیاسی در برابر مجاهدین افغانستان قرار دهد.

Advertisements