دریای کابل

یک روزنامه پاکستانی از به دست آوردن اسنادی خبر داده که بر اساس آن قرار است افغانستان و هند با حمایت مالی بانک جهانی ۱۲ سد تولید کننده نیروی برق آبی روی رودخانه کابل و شاخه‌های فرعی آن که به پاکستان جاری می‌شود احداث کنند.

به گزارش  سایت همایون بنقل ازخبرگزاری تسنیم، دولت کابل با همکاری هند امکان سنجی و مهندسی 12 پروژه سد تولید نیروی برق آبی با ظرفیت یک هزار و 177 مگاوات را در افغانستان به پایان رسانده است.

به نوشته روزنامه «دی نیوز»: اگر این 12 پروژه در افغانستان تکمیل و به بهره‌برداری برسد، قادر به ذخیره کردن 1 میلیون و 432 هزار متر مکعب آبی خواهد بود که به مناطق شمالی پاکستان جاری می‌شود.

این روزنامه می‌نویسد: دولت هند که همکاری خوبی با افغانستان در ساخت و ساز سد دوستی «افغان – هند» در ولایت هرات نیز داشته، در حال حاضر بدنبال احداث پروژه‌های تولید نیروی برق آبی در رودخانه‌های «چناب»، «جهلم» و «سند» پاکستان با هدف به دست آوردن ظرفیت جریان آبی است که بسوی پاکستان سرازیر می‌شود.

بر اساس اسنادی که این روزنامه به دست آورده است: کارشناسان هندی امکانات و مهندسی دقیقی از 12 پروژه تولید نیروی برق آبی برای ساخت و ساز آن بر روی رودخانه کابل را تکمیل کرده است.

مقامات کابل بعد از تکمیل مراحل مناقصه این 12 پروژه، ساخت و ساز پروژه‌های آب چند منظوره در شاخه‌های فرعی رودخانه کابل با کمک جامعه جهانی آغاز خواهد کرد.

هند در نظر دارد تا با افغانستان در این طرح همکاری کند که در این صورت پاکستان از این لحاظ تحت تأثیر مستقیم قرار خواهد گرفت.

همچنین این اسناد نشان می‌دهد که بانک جهانی مبلغی معادل 7 میلیارد و 79 میلیون دلار را برای ساخت 12 سد تولید کننده نیروی برق آبی بر روی رودخانه کابل و شاخه‌های فرعی آن فراهم خواهد کرد