n00052942-b
از رقابت‌های حزبی شمال تا دشمنان خارجی در کمین نشسته؛

افغانستان آبستن حوادث ناگوار/ رقابت‌های حزبی و تنظیمی به درون نیروهای امنیتی نفوذ

کرده است

روزنامه پاکستانی «آبزرور» در مطلبی نوشت اگر سیاستمداران پاکستان از خواب بیدار نشوند و برای مهار نفوذ نرم هند در افغانستان و استراتژی این کشور برای صلح منطقه اقدامی نکنند، قافیه سیاست را به هند خواهند باخت.
این روزنامه در ادامه می‌نویسند هند با اجرای پروژه‌های زیر بنایی مانند بند سلما (دوستی افغان-هند) سعی دارد در افغانستان نفوذ کرده و با در اختیار گرفتن گروه‌های تروریستی به شمول طالبان علیه منافع پاکستان در خاک پاکستان اقدام کند.
در بخش دیگری از مطلب منتشر شده در روزنامه آبزرور آمده است علاوه بر بند سلما بندهای دیگری نیز به کمک بانک جهانی و انجینران هندی قرار است روی رودخانه کابل و دیگر رودخانه‌های افغانستان ساخته شود؛ ابراز نگرانی کارشناسان پاکستانی از ساخت پروژه‌های زیربنایی در افغانستان تا جایی پیش می‌رود که این روزنامه می‌نویسد شاید در آینده پاکستان مجبور باشد از افغانستان برق بخرد.
از طرفی نیز حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان، در یک اظهار نظر گفته است آمریکا و پاکستان دلایل اصلی ادامه جنگ و ناکار آمدی پروسه صلح دولت افغانستان با طالبان می‌باشند.
وی تأکید می‌کند که روسیه، هند و ایران نیز باید به گفتگوهای صلح بپیوندند.
این همه در حالی است که درگیری‌های لفظی سران و درگیری‌های فیزیکی هوا داران دو حزب جنبش به رهبری جنرال دوستم و حزب جمعیت اسلامی به رهبری صلاح الدین ربانی در شمال کشور نیز به تازگی بر لایه‌های آشفتگی اوضاع کشور افزوده است.
مجلس بزرگان امروز معین امنیتی وزارت امور داخله را برای پاره‌ای توضیحات در مورد جنجال‌های برخاسته از درگیری دو حزب جنبش و جمعیت به مشرانو جرگه فرا خوانده بود.
معین امنیتی وزارت امور داخله گفت: رقاتب‌های حزبی ولایات شمال کشور را نا امن ساخته و رقابت‌های حزبی و تنظیمی به درون نیروهای امنیتی رخنه کرده است.
عبدالرحمان رحمان تأکید کرد حرکات جاه طلبانه برخی احزاب در شمال سبب نا امنی گسترده شده است.
وی گفت گروه‌های تروریستی با حمایت مستقیم سازمان استخباراتی پاکستان دست به فعالیت‌های تروریستی می‌زنند.
معین وزارت امور داخله تأکید کرد سازمان استخباراتی پاکستان با استفاده از گروهای داعش، طالبان و لشکر طیبه حملات در بخش‌های جنوب شرقی کشور را افزایش داده است.
وی پیش بینی کرد مشکلات امنیتی تا مدت نامعلومی در کشور ادامه داشته باشد.
معین امنیتی وزارت امور داخله تأکید کرد ۱۸ عملیات در ۱۱ ولایت نا امن کشور به شمول بغلان، سرپل، کندز، فراه، ارزگان، بادغیس، ننگرهار، هلمند و غزنی برای سرکوبی دشمن از سوی نیروهای امنیتی انجام شده است.
اعضای مجلس نمایندگان به قتل دو خبرنگار در هلمند، ترور شدن یک عضو مجلس نمایندگان در کابل، ترور دادستان ولایت لوگر و رویداد گیروگان گیری مسافران در شاهراه کابل- کندز اشاره و نیروهای امنیتی را به بی کفایتی وسهل انگاری متهم کردند.
آقای رحمان در پاسخ گفت ممکن است سهل انگاری پلیس کندز سبب به گروگان گرفته شدن مسافران شده باشد. تحقیقات در این مورد ادامه دارد.
به هر صورت باید گفت که افغانستان نه تنها این روزها حال و روز خوشی ندارد بلکه آبستن حوادث ناگواری در آینده نیز خواهد بود؛ افغانستان در اصطلاحات سیاسی به بازی بزرگ معروف است و این بازی بزرگ اکنون که در میدان جنگ تضاد منافع بیرونی و درونی گیر کرده است، ممکن است دیگر بازی بزرگ باقی نماند و به راحتی برنده‌ای را به دنیای سیاسیت معرفی کند.
هند و پاکستان در میدان افغانستان با یکدیگر روبرو شده‌اند و این به این معناست که خرابه‌های این بازی خطرناک برای افغانستان باقی می‌ماند. هند که اکنون نفوذ نرم خود را شروع کرده و با پذیرش شاید غیرقابل پیش بینی از سوی افکار عمومی افغانستانیها روبرو شده است بدون شک تحرکات منفی پاکستان را برانگیخته است و بدون شک پاکستانی‌ها نیز با در اختیار داشتن طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی بیکار نخواهند نشست.
این در حالی است که افغانستان در شرایط کنونی به هیچ وجه استحکام شاید قبل از روی کار آمدن دولت وحدت ملی را ندارد؛ تنش‌های حزبی در شمال و جنجال‌های کلان دیگری مانند توتاپ امان را از کشور گرفته است و دولت وحدت ملی نیز دیگر در نزد مردم مشروعیت لازم را ندارد.
پیام آفتاب

 

Advertisements