jujdhsj

بند دوستی افغان- هند از سوی غنی و مودی رسما افتتاح شد

محمد اشرف غنی، رییس جمهوری کشور و نارندرا مودی، نخست وزیر هند با فشار دادن سویچ برق و آب، بند سلما ( بند دوستی افغان- هند) را به گونه رسمی افتتاح کردند.

رییس جمهور از تلاش های هند برای ساخت این بند ستایش کرده گفت ساخت بند سلما افزون بر جنبه های اقتصادی، تاثیر مثبت در روند زندگی اجتماعی مردم نیز دارد
در مراسمی ویژه ای که به همین مناسبت در ولسوالی چشت شریف ولایت هرات برگزار شده بود، رییس جمهورغنی، نارندرا مودی و شماری از مقام های عالی ربته دولت افغانستان و هند حضور داشتند.
نخست وزیر هند پیش از چاشت امروز( شنبه، ۱۵ جوزا) وارد هرات شد و همراه با رییس جمهورغنی با افتتاح بند سلما، در نشست خبری شرکت کردند.
ساخت بند سلما ۴۰ سال قبل در زمان داوود خان، رییس جمهور اسبق افغانستان آغاز شد اما در دوران رژیم های مختلف کار آن متوقف شده بود و سرانجام در سال ۱۳۸۴ کشور هند به تکمیل کردن ساخت این بند تعهد کرد.
رییس جمهورغنی در این مراسم گفت: آقای مودی و هیئت همراه را به خانه دوم تان افغانستان خوش آمدید می گویم، از طرف مردمی که خانه های شان با نور برق بند سلما روشن شده و زمین های شان آبیاری می شود، از شما سپاس گزاری می کنم.
رییس جمهور از تلاش های هند برای ساخت این بند ستایش کرده گفت ساخت بند سلما افزون بر جنبه های اقتصادی، تاثیر مثبت در روند زندگی اجتماعی مردم نیز دارد.
آقای غنی افتتاح این بند را آغاز یک فصل تازه برای توسعه کشور خوانده تاکید کرد که دولت هند هدیه های گرانبها را به مردم افغانستان اهدا کرده است.
غنی خطاب به نخست وزیر هند گفت: امروز آرزوی دیرینه مردم ما پس از ۴۰ سال به کمک شما به سر رسید، ۴۰ سال پیش داوود خان تهداب این بند را نهاد. ما سپاس خود از هندوستان را دو برابر می کنیم و نام هند در کشور ما و در منطقه با خاطره های شیرین و به یاد ماندنی ماندگار است.

آقای غنی یک بار دیگر تاکید کرد که افغانستان و هند خلاف برخی کشورها که هدفش خراب کاری است، اراده سازندگی دارد

آقای غنی یک بار دیگر تاکید کرد که افغانستان و هند خلاف برخی کشورها که هدفش خراب کاری است، اراده سازندگی دارد
به گفته غنی، بند دوستی افغانستان و هند، آغاز سلسله از بندهای آب گردان است که ساخت آن روی دست گرفته شده است.
او گفت: آب خود را با رعایت قوانین بین المللی مهار می کنیم تا از سیلاب های ویرانگر نجات یابیم و می خواهیم با مهار آب ها، زمین های خشکیده را سیراب کنیم.
هند بیشتر از ۲۰۰ پروژه کوچک و بزرگ دیگر را در کشور عملی کرده و به گفته آقای غنی، امروز نسل اول پروژه ها هند در افغانستان به پایان رسید و دولت افغانستان امیدوار است که نسل دوم پروژه های کمکی هند به زودی آغاز شود.
آقای غنی یک بار دیگر تاکید کرد که افغانستان و هند خلاف برخی کشورها که هدفش خراب کاری است، اراده سازندگی دارد.
او افزود: آبادانی حق است و ویرانگری باطل است، امید حق است و ناامیدی باطل است، ما در کنار خود کشوری مانند هند را داریم که در شادی ما شاد و در غم ما غمگین است.
رییس جمهور گفت که افغانستان رابطه دیرینه و میلیون ها نقطه پیوند با هند دارد و جوانان کشور از جوانان کشور هند در بخش های ورزشی و تحصیلی الگو می گیرند.
افتتاح بند سلما بازتاب گسترده در رسانه ها داشته و هزاران نفر نیز در مراسم افتتاحیه آن به هرات رفته اند.
بند سلما ۲۰ کیلومتر طول و ۷/۳ کیلومتر عرض دارد که گنجایش ذخیره کردن ۶۴۰ میلیون متر مکعب آب را دارا است، این بند در ولسوالی چشت هرات بر روی دریای هریرود ساخته شده است.
این پروژه، یکی از مهم‌ترین پروژه‌های زیربنایی پروگرام مساعدت‌های انکشافی هند در افغانستان عنوان شده است.
این بند به مصرف ۲۹۰ میلیون دالر ساخته شده و توانایی تولید ۴۲ میگاوات برق را دارد. همچنان آب ۷۵ هزار هکتار زمین زراعتی در هرات از این بند تأمین خواهد شد.
سلما، اعتماد تولید می کند
نارندرا مودی، نخست وزیر هند پس از افتتاح بند سلما در نشست خبری حضور یافت و گشایش این بند را یک گام محکم در مسیر پیشرفت کشور خواند.

مودی در مورد افتتاح بندر چابهار صحبت کرده گفت که سرمایه گذاری هندوستان در چابهار یک مسیر تازه برای افغانستان است و همکاری این کشور در هر بخش گستردگی خواهد شد

مودی در مورد افتتاح بندر چابهار صحبت کرده گفت که سرمایه گذاری هندوستان در چابهار یک مسیر تازه برای افغانستان است و همکاری این کشور در هر بخش گستردگی خواهد شد
به گفته مودی، سلما تنها برق تولید نمی کند، بلکه برای مردم افغانستان خوش بینی و اعتماد بار می آورد.
نخست وزیر هند گفت، این بند تنها زمین های ۶۴۰ روستا در ولایت هرات را آبیاری نمی کند، بلکه بیش از ۲۵۰ هزار خانه را در منطقه روشن خواهد ساخت.
مودی گفت، در سال ۲۰۰۱ این پروژه آغاز شد اما برای ساخت بند سلما با چالش های زیاد و نا امنی ها مبارزه شده است.
او تاکید کرد، بند سلما نه با خشت و مصالح بلکه بر بنیاد اعتماد و دوستی دو کشور ساخته شده و این بند در میان مردم دو کشور یک پیوند جاودانه بر پا کرده است.
مودی در مورد افتتاح بندر چابهار صحبت کرده گفت که سرمایه گذاری هندوستان در چابهار یک مسیر تازه برای افغانستان است و
همکاری این کشور در هر بخش گستردگی خواهد شد .
آقای مودی همچنان گفت که تقسیم بندی و نفاق مردم افغانستان تنها به نفع دشمنان خارجی این کشور خواهد بود.
او افزود: امکانات هند شاید محدود باشد، اما تعهد ما حد و مرزی نمی شناسد، منابع ما شاید کم باشد، اما تعهد ما حد ندارد.
مودی گفت، در سطح بین المللی از حقوق افغانستان به عنوان ملت دموکراتیک و مردم روشن دفاع خواهیم کرد.
اعمار ساختمان جدید پارلمان، بند سلما، اهدای چهار چرخ ‌بال نظامی و بازسازی قصر استور وزارت خارجه از کمک‌های بزرگ هند به افغانستان اند.
در پایان مراسم رییس جمهورغنی مدال عالی دولتی غازی امان الله خان را به نارندرا مودی، نخست وزیر هند اهدا کرد.
خبرگزاری بخدی

+++++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

مثلث هند، ایران و پاکستان و بندی به نام سلما

افغانستان در چنین شرایطی باید به درستی گزینه های خود را فارغ از زد و بندهای سیاسی بررسی کند و در تمامی مناسبات میان اسلام آباد و کابل و تهران و دهلی…. بر مبنای آداب درست دیپلماتیک بهترین منافع را برای مردم افغانستان بسنجد و تصمیم بگیرد

بند سلما سرانجام به بار نشست و پس از تحمل 40 سالِ طاقت فرسا تا دقایقی دیگر افتتاح می شود.
قریب به چهار دهه از داستان قهر و بی توجهی مسوولان نسبت به بند سلما می گذرد، یک روز پول نبود، یک روز مشکلات امنیتی مانع می شد، یک روز کشور همسایه سنگ می انداخت و یک روز آن کشور همسایه چوب لای چرخ توسعه این پروژه مهم اقتصادی می گذاشت و یک روزهایی هم بود که دولتمردان از ریشه حال و حوصله فکر کردن به سلما را نداشتند.

شاید برای حکومت هایی که می آیند و می روند این موضوع امری طبیعی باشد که پول هایی گرفته شده از دونرها و حامیان بین المللی را به جیب بزنند و به پروژه مهمی چون سلما که هم اقتصاد را رونق می دهد هم کم آبی را جبران می کند، هم کشاورزی را توسعه می دهد و هم استقلال و خودکفایی را… پشت کنند.

اما دقیقا هشت سال پیش هند پروسه بند سلما را به عهده گرفت و با هزینه 300 میلیون دالری کار این بند را در هرات به پایان رساند، سوال اینجا است که هند در پس افتتاح سلما چه اهدافی را دنبال می کند؟ و علت تلاش این کشور برای قرابت در روابط و سرمایه گذاری های اینچنینی چیست؟ و اینکه در میان سنگ های خورد و درشتی که ایران و دیگر کشورهای همسایه در راه رسیدن به مقصد بند سلما می انداختند، چرا روابط دهلی_کابل مستحکم تر شد؟

شاید روابط تاریک میان افغانستان و پاکستان در سال های اخیر بهترین فرصت برای قدرت نمایی هند در عرصه اقتصاد افغانستان بوده باشد، هندی که در حوزه اقتصاد داخلی و خارجی حرف های بسیاری برای گفتن دارد و حالا نیاز اقتصادی افغانستان را هدف گرفته تا به این وسیله هم در این کشور در مقام یک دونر نام خود را نیک کند و هم در میدان رقابت های سیاسی، پاکستان را پس زده و به انزوا بکشاند.

اینبار ظاهرا هند آمده تا ضمن ارتقای جایگاه منطقوی خود در دل هرات، با سیاست تیزبینانه اول در تفاهمنامه بندر چابهار و بعد افتتاح بند سلما اقتصاد افغانستان را بگونه ای حمایت کند تا مسدود شدن مرز تورخم و شرط و شروط گذاری های پاکستان برای کابل بی اثر بماند.

حالا فارغ از جنگ و جدل های پاکستان و هند، بنظر می رسد موج نگرانی ها و نارضایتی های ایران در آغاز بکار بند سلما، عدم برخورداری این کشور از آب موجود در سلما باشد اما براساس مطالعات صورت گرفته تنها قرارداد آبی میان افغانستان و ایران، پروژه تقسیم آب دریای هلمند بوده که سالانه حدود 26 متر مکعب در ثانیه از هلمند به هامون سرازیر می شود، به طور طبیعی این حق کشور افغانستان است که در پروژه های ملی خود اولویت را داخل کشور و منافع درون افغانستانی تعریف کرده و سپس به دنبال انعقاد قراردادها و اثبات حسن همجواری ها باشد.

اینکه تهران چقدر نگران این ماجرا است و یا اینکه این روزها از زمین و آسمان برای پاکستانِ ناخوش احوال می بارد، موضوع جدا است اما افغانستان در چنین شرایطی باید به درستی گزینه های خود را فارغ از زد و بندهای سیاسی و فشارهای احتمالی بر ارگ و سپیدار بررسی کند و در تمامی مناسبات میان اسلام آباد و کابل و تهران و دهلی…. بر مبنای آداب درست دیپلماتیک بهترین منافع را برای مردم افغانستان بسنجد و تصمیم بگیرد.
این یعنی آب بند سلما حق طبیعی مردم افغانستان است و بعد دیگران

+++++++++++++++++++++++++++++

هند هیچگاه از افغانستان روی بر نمی گرداند

کابل بی زر باش اما بی برق نه چرا که برق دریاها را تغذیه می کند و بر زندگی در ابعاد مختلف از جمله کشاورزی تاثیر می گذارد و ما با افتتاح بند سلما در واقع به افغانستان زندگی می بخشیم

صدراعظم هند با تاکید بر اینکه وقتی افغانستان پیشرفت کند، تروریسم و افراطی گری عقب نشینی می کند، گفت: هند هیچگاه از افغانستان روی برنمی گرداند و دوستی با افغانستان مایه افتخار ما بوده، شاید منابع ما محدود و کم باشد اما اراده ما در دوستی با افغانستان بسیار بالا است و روابط هند با افغانستان هیچگاه محدودیت زمانی نخواهد

به گزارش شبکه اطلاع رساني افغانستان (afghanpaper)، نرندرا مودی صدراعظم هند دقایقی قبل در افتتاح بند سلما گفت: افتتاح بند سلما در حقیقت بند دوستی افغانستان و هند بوده که افتتاح آن مایه مباهات و لحظه ای تاریخی برای هند برشمرده می شود.

صدراعظم هند تاکید کرد: کابل بی زر باش اما بی برق نه چرا که برق دریاها را تغذیه می کند و بر زندگی در ابعاد مختلف از جمله کشاورزی تاثیر می گذارد و ما با افتتاح بند سلما در واقع به افغانستان زندگی می بخشیم.

مودی خاطرنشان کرد: بند سلما تنها تولید برق نمی کند بلکه برای مردم افغانستان امید و خوشبینی را هدیه می هد.

وی ادامه داد: این بند تنها 640 روستا را آبیاری نمی کند بلکه تعداد زیادی از خانه های غرب افغانستان را روشن می کند.

صدراعظم هند با بیان اینکه بند سلما هدیه ای برای حرکت مردم افغانستان در مسیر صلح است، یادآور شد: مردم افغانستان نشان دادند که از خشونت و جنگ و تفنگ بیزار هستند.

مودی گفت: مردم افغانستان و هند در سال 1970 رویای این پروژه را دیده بودند اما در دهه های گذشته شاهد خشونت ها و جنگ ها بوده ایم که نه تنها برای ما ثمری نداشت بلکه آینده یک نسل افغانستان را نابود کرد.

وی عنوان کرد: در نهایت هند و افغانستان در تقابل با خشونت و جنگ، پیمان بستند و کار این بند را آغاز کردند و امروز این پیام را می دهیم که گروه های تخریب گر دیگر نمی توانند مانع رویاهای افغانستان شوند.

صدراعظم هند گفت: مردان و زنان افغان بار دیگر در مزارع خود مشغول بکار می شوند و با محصولات چند برابری اقتصاد را رونق می بخشند.

مودی با اشاره به وضعیت سال های گذشته هرات گفت: هرات روزهای سختی را گذارنده و امروز وقت آن است که هرات به جایگاه نخست خود بازگردد.

وی تصریح کرد: این بند نه با خشت و مصالح بلکه با اعتقاد و اعتماد میان هندی ها و افغان ها بنا شده و امروز ما نسبت به کسانی که جان هایشان را قربانی کشور افغانستان کردند احساس مسوولیت کرده و همین مسوولیت پیوند میان افغانستان و هند را افزایش می دهد.

صدراعظم هند یادآور شد: بند دوستی روابط ما را محکم تر می کند همانگونه که در قدیم چشت شریف روابط میان این دو کشور را مستحکم تر کرد.

مودی گفت: هندی ها و افغان ها می دانند افغانستان کشور شعر و احترام و پیشرفت است نه کشور افراطی گری و جنگ، افغان ها همواره طرفدار جنگ با افراطی گری و پایان دادن به خشونت ها هستند.

وی تاکید کرد: مشارکت های هند با افغانستان ادامه دارد و ما به نتیجه این همکاری ها و آینده افغانستان امیدوار هستیم، اکنون سرمایه گذاری هند در بندر چابهار در ایران برای افغانستان یک مسیر جدید برای موفقیت این کشور در جهان را رقم می زند.

صدراعظم هند گفت: همکاری ما با هر بخش افغانستان گستردگی خواهد داشت و مشارکت ما باعث بهبودی تمامی طبقات افغانستان می شود و همه اقوام تاجیک، پشتون، هزاره و اوزبک باید بدانند که اتحاد رمز پیروزی بوده و تقسیم بندی های قومی در افغانستان فقط به نفع دشمنان این کشور می شود.

مودی یادآور شد: روزی که تروریست ها در کنسولگری هند در هرات حمله ناجوانمردانه کردند یادمان نمی رود که افغانستان چگونه در این موضوع با ما دوستی و همکاری کرد.

وی افزود: ما خواهان استحکام ریشه جمهوری افغانستان هستیم و ما پیشرفت همه جانبه این کشور را می خواهیم.

صدراعظم هند با تاکید بر اینکه وقتی افغانستان پیشرفت کند، تروریسم و افراطی گری عقب نشینی می کند، گفت: هند هیچگاه از افغانستان روی برنمی گرداند و دوستی با افغانستان مایه افتخار ما بوده، شاید منابع ما محدود و کم باشد اما اراده ما در دوستی با افغانستان بسیار بالا است و روابط هند با افغانستان هیچگاه محدودیت زمانی نخواهد داشت.

مودی گفت: ما مقاومت و سوظن دیگران را می بینیم اما ما مطمین هستیم که هر چند راه افغانستان سخت و دشوار باشد اما سرنوشت افغانستان صلح و آرامش است و به همین علت ما از افغانستان با عنوان یک ملت دموکراتیک حمایت می کنیم

+++++++++++++++++++++++++++

کاریکاتور روز: سخاوت دو همسایه دوست و دشمن

https://i1.wp.com/files.afghanpaper.com/newsfiles/201606/201606041111201348.jpg

+++++++++++++++++++++++++++++++++++

مودی با دسته های گل در میدان هوایی هرات استقبال شد

نریندرا مودی، نخست وزیر هند دقایقی قبل به هدف افتتاح بند دوستی افغانستان و هند “بند سلما” وارد هرات شد.
آقای مودی در میدان هوایی هرات با استقبال گرم مقام های عالی رتبه دولتی روبرو شد و کودکان افغان با دسته های گل از وی استقبال کردند.
وی همزمان با وارد شدن به ولایت هرات، در صفحه ی تویترش به دو زبان رسمی افغانستان ” دری و پشتو” از آمدنش به هرات خبر داده است.
نخست وزیر هند گفته است که افغانستان خانه دوم مردم هندوستان و هندوستان خانه دوم مردم افغانستان می باشد.
آقای مودی روز گذشته نیز در صفحه فیسبوکش نوشته بود:”بی‌صبرانه منتظر بازدید فردا از افغانستان هستم. من برای افتتاح بند دوستی افغان – هند در هرات به رییس‌جمهور غنی می ‌پیوندم. این سمبولی از دوستی ما و طلیعه‌ی امید است. خانه را روشن می‌کند، زمین‌های حاصل‌خیز هرات را تقویت می‌کند و رفاه را برای مردم منطقه به همراه می‌آورد. منتظر دیدار دوستم رییس‌جمهور اشرف‌غنی هستم و در رابطه با وضعیت منطقه، ایجاد برنامه‌هایی برای همکاری دوجانبه در آینده، تبادل نظر خواهیم کرد”.
گفتنی است که تا ساعاتی دیگر بند سلما رسما از سوی رهبران دو کشور افتتاح می گردد.
خبرگزاری جمهور- هرات

Advertisements