9afgantareeq

در حالی که مردم افغانستان از آدم کشی ها و خراب کاری های طالبان و دیگر گروه های تروریستی رنج می برند،کشمکش ها و موضع گیری های مقامات حکومت وحدت ملی نگرانی ها و ناآرامی های دیگری برای باشنده گان کشور ایجاد کرده است.

سرپرست ولایت بلخ روز پنجشنبه هفته قبل در یک گردهمایی در شهر مزارشریف، معاون اول ریاست جمهوری، مشاور شورای امنیت ملی و کسی به نام جمعه خان همدرد را متهم کرد که تلاش دارند امنیت و آرامش ولایت بلخ را برهم زنند.

از سوی دیگر امر الله صالح رئیس پیشین اداره امنیت ملی در واکنش به گفته های یکی از اعضای شورای امنیت ملی مبنی بر سقوط کندز، مشاور این نهاد را متهم کرد که اگر نظر منفی اش را در مورد عطا محمد نور سرپرست ولایت بلخ تصحیح نکند، رازهای سقوط کندز را که به
گفته ی وی تا حال سری بود، افشا خواهد کرد.

به همین گونه برخی در رسانه های اجتماعی شورای امنیت ملی را متهم کردند که برخی از رسانه های ظاهراً آزاد را تمویل می کند تا مطابق خط کشی های شورای امنیت آن هم به نفع شخصی مقامات آن شورا حرکت کنند.

گرچه سخنگوی شورای امنیت ملی برخی از این اتهامات را رد کرد و از طریق رسانه ها توضیح داد که این نهاد به ویژه مشاور شورای امنیت ملی آقای حنیف اتمر در ناآرامی های شمال  و سقوط کندز نقش منفی ندارد ولی نگرانی های مردم با این اتهامات و موضع گیری های مقامات در برابر یکدیگر شان برطرف نمی شود و باید راه علاج آن جستجو شود و قضایای در رابطه به سقوط کندز و در مجموع ناآرامی های شمال روشن شود.

از سوی دیگر جنرال دوستم معاون اول ریاست جمهوری که بالاترین مقام پس از رئیس جمهور است اگر مشکل در ولایت بلخ را از نظر عدالت اجتماعی می بیند و فکر می کند قدرت در انحصار یک گروه قرار دارد و دیگران محروم اند پس بهتر است موضوع را به صورت جدی در جلسات کابینه مطرح کند و با استدلال و ارائه اسناد، شواهد و دلایل، حقوق گروه های دیگر را مطالبه کند و از مجاری قانونی به مشکل ولایت بلخ رسیده گی نماید نه با زورآزمایی و مانور های نظامی و واکنش های تند از طریق رسانه های اجتماعی.

به همین گونه مقامات رهبری ولایت بلخ نیز در مورد اتهاماتی که در مورد حنیف اتمر مشاور شورای امنیت ملی مبنی بر دست داشتن وی در ناامنی های شمال وارد می کنند، باید موضوع را به صورت جدی با مقامات رهبری دولت افغانستان و آن هم با شواهد و اسناد مطرح نمایند و اگر قناعت شان فراهم نشد و تلاش های شان نتیجه نداد در آن صورت به رسانه ها مراجعه کنند و موضوع را در آخر رسانه یی کنند نه در آغاز کار.

از اسامی جمعه خان همدرد نباید کسی گلایه کند وی در گذشته نیز متهم به قتل و کشتن برادران ازبیک در شمال شده است و از این که از قدرت دور نگهداشته شده به هر وسیله ی دست خواهد زد تا به قدرت برسد و یا از حریفان سیاسی اش انتقام بگیرد که به این شخص باید صلاحیت فراتر از قانون داده نشود که سبب بی نظمی در شمال گردد.

با توجه به این ملاحظات، مشکلات سیاسی در شمال باید از راه گفتگو، مذاکره و صلح آمیز حل و فصل شود، اگر خداناخواسته آتش جنگ گروهی در شمال مشتعل شود آنگاه کنترول آن از سوی اداره مرکزی کار دشوار خواهد بود و باید همه باور داشته باشند که آتش جنگ شمال همه ی کشور را نابود خواهد ساخت.آرمان ملی

+++++++++++++++++++++++++++++++++

عضو مجلس نمایندگان:

جنگ هلمند، جنگ اورانیوم و تریاک است/تریاک هلمند توسط هواپیماهای امریکایی‌ها و انگلیس‌ها انتقال داده می‌شود

یک عضو مجلس نمایندگان در نشست علنی امروز مجلس از راز پس برده جنگ نفس‌گیر هلمند، پرده بر داشت.
به‌گزارش  سایت همایون بنقل ازخبرگزاری آوا، عبیدالله بارکزی، نماینده مردم ارزگان در مجلس نمایندگان می‌گوید دلیل اینکه هلمند سه سال می‌شود، در یک «جنگ جهنمی» می‌سوزد، اورانیوم و تریاک است

.
آقای بارکزی افزود: جنگ هلمند بر سر اورانیوم و قاچاق مواد مخدر است. جنگ نخست بر سر اورانیوم و جنگ دوم بر سر تریاک است.

بارکزی با بیان اینکه هلمند به مرکز ترافیک قاچاق تمام مواد مخدر افغاستان تبدیل شده، گفت: هزاران کیلوگرام تریاک توسط چند قاچاقچی هلمندی انتقال نمی‌یابد؛ بلکه این امریکایی‌ها و انگلیس‌ها هستند که توسط طیاره انتقال می‌دهند.

ولایت هلمند در جنوب کشور یکی از ناامن‌ترین ولایت و در عین حال، مرکز بزرگ تولید و قاچاق مواد مخدر در جهان محسوب می‌شود.

این ولایت به دلیل داشتن معادن کم‌یاب نیز مشهور است.
شماری از نمایندگان مردم هلمند در مورد استخراج معادن اورانیوم توسط خارجی‌ها در این ولایت شک و تردیدهایی دارند و از حکومت می‌خواهند تا این موضوع را روشن سازد.

نسیمه نیازی، نماینده مردم هلمند در مجلس نمایندگان می‌گوید که ولایت هلمند دارای معادن زیادی است و اکثر مناطقی که معادن در آن‌جا قرار دارد، خارج از حاکمیت دولت افغانستان است.

خانم نیازی با اشاره به معدن اورانیوم در هلمند به خبرگزاری آوا گفت که نمایندگان مردم هلمند در مورد این معدن “در یک تاریکی قرار دارند.”

به گفته او، معدن اورانیوم در ولسوالی خانشین هلمند قرار دارد و این ولسوالی همواره در تصرف طالبان بوده است.

وی می‌افزاید که نیروهای خارجی در همسایگی خانشین در ولسوالی گرمسیر، پایگاه‌ها و میدان‌های هوایی بزرگی دارند که به طور ۲۴ ساعت در رفت و آمد هستند.

این عضو مجلس نمایندگان در مورد استخراج معدن اورانیوم گفت: ما بارها موضوع استخراخ اورانیوم را با دولت و خارجی‌ها شریک کرده‌ایم، اما حکومت می‌گوید که استخراج این معادن کار ساده و کار هر کس نیست.

وی ادامه داد: جایی که معدن اورانیوم موقعیت دارد، منطقه ای است که در آنجا حیوانات حتا فلج می شوند و به یک منطقه بلایی شهره بود، اما بعد از کشف اورانیوم فهمیده شد که این تاثیرات معدن است.

نیازی می افزاید که تنها خارجی‌ها می‌توانند در این منطقه رفت و آمد نمایند.
عطاالله افغان، عضو شورای ولایتی هلمند نیز تائید می‌کند که در ولسوالی خانشین معدن اورانیوم وجود دارد؛ چون افرادی که در کوه‌های ولسوالی خانشین رفته‌اند در اثر فضا و موجودیت اورانیوم، فلج شده‌اند.

آقای افغان در مصاحبه با خبرگزاری صدای افغان گفت: امریکایی‌ها و انگلیس‌ها در این منطقه قرارگاه داشته اند و چنین آوازه‌هایی وجود داشت که خارجی ها مواد خام اورانیوم را استخراج می‌کردند و به پایگاه‌های شان می‌بردند.

این عضو شورای ولایتی هلمند با بیان اینکه «خارجی‌ها بدون مشوره به گونه خودسرانه در این مناطق پایگاه ساخته اند»، گفت:” خارجی‌ها در این مناطق هر چه که می‌کنند، کسی چیزی نمی‌داند.”

وی اضافه کرد: این‌ها ظاهراً به‌خاطر تامین امنیت آمدند، اما امنیت بدتر شد، امکان دارد در همان منطقه اورانیوم را تصفیه می‌کردند و با خود می‌بردند؛ ولی دقیق معلومات ندارم که بگویم که در این روز امریکا و انگلیس استخراج کرده باشند و من آنها را دیده باشم.

این عضو شورای ولایتی هلمند همچنان گفت که ریاست معادن هلمند توانایی تثبیت و بررسی کوه های خانشیش-جایی که گفته می شود اورانیوم دارد- را ندارد و در آن مناطق به جز خارجی‌ها کسی رفته نمی‌تواند.

افغانستان شامل ذخاير آهن، نقره، طلا، مس، کوبالت، اورانيوم، ليتيوم، نفت و گاز، زمرد، ياقوت، لاجورد، لعل و غيره عناصر کمياب و قيمتى ديگر بوده که از کيفيت خوب و حتا در بعضى از بهترين ها در جهان مى‌باشد.

گفته مى شود با استخراج و استفاده از اين معادن، افغانستان جنگ زده و فقير در جمع سرمايه دارترين کشورها به حساب خواهد آمد

+++++++++++++++++++++++++++++++++++

صدراعظم هند:

بند سلما تنها برق تولید نمی‌کند بلکه برای‌ آینده افغانستان خوشبینی و اعتماد به بار می‌آورد

صدراعظم هند هنگام افتتاح بند سلما گفت: ما امروز تنها پروژه ای را افتتاح نمی کنیم که زمین ها را آبیاری و خانه ها را روشن می سازد، بلکه امیدها را زنده می کنیم و آینده افغانستان را سر از نو تعریف می نماییم. وی افزود: این بند تنها برق تولید نمی کند بلکه برای آینده افغانستان خوشبینی و اعتماد را به بار می آورد..

به گزارش سایت همایون بنقل از آوا، نارندرا مودی صدراعظم هند در مراسم افتتاح بند سلما ضمن خرسندی از سفر مجددش به افغانستان گفت: افتتاح این بند یک گام بزرگ دیگر در مسیر پیشرفت افغانستان است، همچنین این یک لحظه تاریخی احساسات، فخر و مباهات در روابط افغانستان و هند است.

صدراعظم هند ضمن تشکری از رئیس جمهور بخاطر نامگذاری بند سلما به بند دوستی افغانستان و هند گفت که دریاها تمدن های بزرگ جهان را به وجود آورده اند و در جریان دریا ها مسیر پیشرفت انسانی جاری‌ است.

نارندرا مودی گفت: ما امروز تنها پروژه ای را افتتاح نمی کنیم که زمین ها را آبیاری و خانه ها را روشن می سازد، بلکه امیدها را زنده می کنیم و آینده افغانستان را سر از نو تعریف می نماییم. وی افزود: این بند تنها برق تولید نمی کند بلکه برای آینده افغانستان خوشبینی و اعتماد را به بار می آورد.
نارندرا مودی گفت: هنگامی که در سال ۲۰۰۱ یک صبح جدیدی در افغانستان طلوع کرد، ما این پروژه را سر از نو شروع کردیم، با عزم راسخ، صبر و شکیبایی، شهامت و اعتماد، ما با هم با دوری ها، موانع، خطرها و خشونت مقابله کردیم.

صدراعظم هند گفت که امروز مردم شجاع و با شهامت افغانستان پیام می دهند که قدرت های تخریب، مرگ، انکار، تسلط و غلبه دیگر ادامه نخواهند داشت، این ها دیگر مانع رویاها و آرزوهای مردم افغانستان نخواهند شد

Advertisements