1291712432308912313912222714114514602206549

علیه تغییر قانون کار

بلژیک پس از فرانسه

در انتظار اعتصاب سراسری

ترجمه وتدوین آذر فریتاش

بدنبال آغاز راهپیمائی های اعتراضی نسبت به تغییر قانون کار در بلژیک، نخست وزیر راستگرای این کشور که در پارلمان بلژیک پیشنهاد رفراندوم برای تصویب این قانون را داده بود، عقب نشینی کرد. او که خیابان های فرانسه و اعتصابات در آن کشور علیه تغییر قانون کار را در برابر خود می بینید، نگران از تکرار رویدادهای اعتراضی فرانسه در بلژیک گفت که فعلا رفراندوم منتفی است و ما باید به مسائل مهم تری مانند بهداشت و بیمه ها بپردازیم!

روزنامه “استاندار” چاپ بلژیک روز گذشته (شنبه) در همین ارتباط و با اشاره به سخنان نخست وزیر بلژیک در پارلمان این کشور نوشت: نخست وزیر گفته بود بدلیل تشتت آراء میان احزاب حاضر در پارلمان، بهتر است طرح تغییر قانون کار بلژیک به رفراندوم گذاشته شود. حالا با آغاز راهپیمائی های خیابانی کارگران و جوانانی که الگوی خود را فرانسه قرار داده اند، عقب نشینی کرده و می گوید فعلا به رفراندوم نیاز نیست. او می خواست پارلمان را دور بزند زیرا طرح تغییر کانون کار بلژیک در پارلمان نمی توانست رای لازم را کسب کند و یا حداقل، نخست وزیر حدس می زد که طرح پیشنهادی اش با بحث های جدی پارلمانی میان احزاب همراه خواهد شد و رای لازم را نمی آورد و یا از دستور کار مجلس خارج می شود.

علیرغم عقب نشینی وی از اعلام رفراندوم تغییر قانون  کار، از هم اکنون نیز مقاومت ها آغاز شده و روز گذشته در خیابان های بروگسل دهها هزار تن از کارگران و دانشجویان این کشور دست به راهپیمائی اعتراضی زدند. شمار شرکت کنندگان در این راهپیمائی را تاکنون نزدیک به 60 هزار تن برآورد شده است که بی شک در آینده بسیار پرشمارتر خواهد شد.

اتحادیه های کارگران، با این پیش بینی که دولت از طرح تغییر قانون کار دست نخواهد کشید و منتظر نتیجه اعتصابات و تظاهرات مردم فرانسه است، در بلژیک اعتصاب عمومی را برای روزها و هفته های آینده برنامه ریزی کرده‌اند. همه سندیکاها، احزاب اپوزیسیون از جمله بخشی از هواداران حزب سوسیالیست بلژیک و اتحادیه های کارگران حزب چپگرای کارگران بلژیک و حتی نیروهای لیبرال و احزاب وابسته به کلیسا و هواداران محیط زیست نیز خود را آماده راهپیمائی با پرچم های سرخ و سبز و آبی بر علیه تغییر قانون کار کرده اند.

دولت به بهانه حملات تروریستی در بلژیک و ضرورت اقدام‌ها امنیتی هنوز نیروهای پلیس را در خیابان های بروکسل حفظ کرده و می خواهد با ایجاد وحشت در میان مردم از اعتراضات جلوگیری کند. در راهپمائی روز گذشته پلیس با کمک گاز اشک آور تلاش کرد مانع ادامه راهپیمائی شود. این اقدام درست همان نتیجه ای را به بار آورد که سرکوب پلیسی معترضان خیابانی در روزهای اخیر در فرانسه به بار آورد. یعنی فراروئی اعتراضات خیابانی به اعتصابات کارگری. اکنون اعتصاب عمومی در بلژیک مطرح است. اعتصابی که تاریخ آن برای 24 ژوئن به ابتکار احزاب چپ و سندیکاهای کارگری اعلام شده است.

لایحه جدید قانون کار  که کریس پیتر وزیر کار بلژیک آن را ارائه داده است کپی قانون جدید کار دولت والس در فرانسه است که با اعتصابات عمومی روبرو شده است.

محتوای هر دو طرح تغییر قانون کار چه در فرانسه و چه در بلژیک استحکام نئولیبرالیسم و اصلاحات ساختاری بازار کار با  محرومیت  کارگران از حقوق قانونی کارگران است. طرح جدید کار توسط دولت چارلز میشل (ائتلاف راستگرایان و ناسیونالیست ها) به مجلس ارائه شده است

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++

دبیرکل سابق “ناتو”

مشاور رئیس جمهور اوکرائین شد

“آندرس فوگ راسموسن” دبیر کل سابق پیمان نظامی ناتو مشاور رئیس جمهور اوکرائین شده است. دولت اوکرائین این خبر را تائید کرده اما حاضر نشده در باره جزئیات آن توضیح بدهد و بگوید وی برای چه هدفی مشاور رئیس جمهور اوکرائین شده است.

از سوی دیگر، “راسموسن” در صفحه توئیتر خود نوشت که همه تلاش خود را به کار خواهد بست تا  امنیت، اصلاحات اقتصادی و ارتباط محکم تر با اتحادیه اروپا را تشویق کند؛ زیرا اوضاع امنیتی در شرق اوکراین نگران کننده شده است.

راسموسن که 63 سال دارد، بین سال های 2009 تا 2014 دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) بود و پیش از آن نیز به مدت هشت سال نخست وزیری دانمارک بود

++++++++++++++++++++++++++++++++++

پایان جنگ در سوریه

انفجار سیاسی در ترکیه است

استانبول- بهزاد دولت آبادی

بدنبال دستگیری رضا ضراب به اتهام “نقض تحریم ها، کلاه برداری مالی و پول شویی” در شهر میامی ایالات متحده در تاریخ 21 ماه مارس سال جاری میلادی، اردوغان شتابزده در یک جمله گفته بود: “این مسئله ارتباطی با ترکیه ندارد.” ظاهرا وی فراموش کرده بود که وزیر کشورش “معمر گولر” چنان ارادتی به ضراب داشت که حتی گفته بود: “من حاضر هستم جلوی پای ضراب بخوابم.” وی فراموش کرده بود که پس از رو شدن پرونده فساد مالی موسوم به “پرونده 17/24 دسامبر 2013 ” از ضراب بعنوان “با ناموس ترین سرمایه داری که 15 درصد از بودجه بانک مرکزی را نجات داد.” نام برده بود. هر چند اردوغان تمامی وزرا و دست اندرکارانش در این فساد را از مجلس و کابینه اش تصفیه کرد (و کنگره اخیرش نیز محصول تصفیه های جدیدترش بود) ولی همه واقفند که ریشه و سرچشمه این فساد، در اصل خود وی می باشد و جای پایش در این فساد کماکان واضح است.

هر چند ضراب در ابتدای دستگیری اش در میامی از درخواست کفالت بابت آزادی اش صرف نظر کرده بود ولی در نیویورک که هم اکنون پرونده اش در این شهر در دست است ابتدا درخواست کفالت 50 میلیون دلاری و گویا سپس 200 میلیون دلاری جهت آزادی اش کرد. هر دادستانی می توانست در قبال چنین رقم هنگفتی متهم را آزاد کند. ولی افشا و انتقال پرونده فساد مالی 17/24 ترکیه به دادستان “پریت بهارارا” از طرف “سیستم عدالت فدرال آمریکا” رای دادگاه را تغییر داد و قاضی بهارارا با آزادی ضراب در قبال کفالت مخالفت کرد. پیام ارسالی از جانب سیستم عدالت فدرال حاوی نکاتی بسیار واضح در خصوص همکاری ضراب با بلند رتبه ترین ارکان دولتی ترکیه و خصوصا شخص اردوغان بود! دادستان گفت: “برای فردی که معاملاتی در حجم ده ها میلیارد دلاری دارد پرداخت پنجاه میلیون دلار کار آسانی است.” و ضراب را کماکان در بازداشت نگه داشت.

در این راستا هر روز بر طنین صدای اردوغان افزوده تر شده و شدت صدایش در میتینگ هایش بلندتر می شود. سابقا خودش در نقطه ای و نخست وزیرش “داود اوغلو” در نقطه ای دیگری از کشور میتینگ برگزار می کردند. اردوغان به عربستان سعودی می رفت و بلافاصله داوداوغلو رهسپار عربستان می شد. اردوغان به آمریکا می رفت و چند هفته بعد داود اوغلو عزم سفر می کرد.  ولی هم اکنون اردوغان ییلدیریم بن علی (نخست وزیر جدید الانتخابش) را با خود می برد و وی نیز در مداحی اردوغان کوتاهی نمی کند.  اردوغان از هم اکنون خود را برای سیستم موسوم به “سیستم ریاستی حزبی” آماده و تبلیغ می کند که بعد از آن در جهت استقرار “سیستم ریاستی مطلق” حرکت کند.

ولی آنچه که واضح است حمایت نئو لیبرالیسم- نئو فاشیسم موجود امپریالیستی از مرتجعینی چون اردوغان است و بابت این حاضر به برخی “عقب نشینی ها” نیز هستند که در اصل بعنوان دانه در مقابل اردوغان و ترکیه پاشیده شده است. اشعار ضد اردوغانی “بومرمن” در آلمان و به اصطلاح عقب نشینی خانم مرکل و اخیرا عقب نشینی سخنگوی ارتش آمریکا در خصوص برچسب های مربوط به “حزب اتحاد دمکراتیک ” سوریه بر یونیفرم برخی از سربازان آمریکا نشانه همین دانه پاشیدن هاست.

حتی گفته می شود نام “امینه اردوغان” همسر اردوغان نیز در پرونده  مربوط به ضراب مطرح است. اردوغان امروز (شنبه) به دیاربکر رفت که تا در سخنرانی اش بطور غیر مستقیم با امریکا صحبت کند و نسبت به پایان جنگ در سوریه هشدار بدهد. وی می داند که با پایان جنگ در سوریه نه تنها در ترکیه یک انفجار سیاسی در قلب حکومت و حزب حاکم ایجاد خواهد شد، بلکه بیم دارد پای دادگاه لاهه برای رسیدگی به آنچه در سوریه و یاری رسانی به داعش صورت گرفته نیز پیش کشیده شود

++++++++++++++++++++++++++++++++

برای لغو روادید میان ترکیه و اروپا

شمشیر “داموکلس” پناهجویان

بر فراز سر اتحادیه اروپا

وزارت امور خارجه اتریش به دولت ترکیه در مورد لغو توافق با اتحادیه اروپا برای پذیرش پناهجویانی که از اروپا به ترکیه باز گردانده می شوند هشدار داد. دولت ترکیه اخطار کرده است که در صورت لغو نشدن روادید برای سفر اتباع ترکیه به کشورهای اتحادیه اروپا، توافق بر سر پذیرش پناهجویان بازگشت داده شده به ترکیه را لغو می کند.

وزیر خارجه اتریش در همین ارتباط گفت که در صورت لغو توافق با ترکیه بر سر پذیرش پناهجویان بازگشت داده شده، اتحادیه اروپا دست به اقداماتی قاطع در قبال ترکیه خواهد زد.

رئیس جمهور ترکیه گفته است که در صورت عدم پیشرفت در مذاکرات مربوط به لغو روادید برای شهروندان ترک، توافق سال 2013 در مورد پذیرش پناهجویان بازگشت داده شده از اروپا را از اول ماه ژوئن اجرا نخواهد شد.

رئیس شورای اتحادیه اروپا در اجلاس گروه 7 کشور بزرگ سرمایه داری که در ژاپن تشکیل شده بود، درهمین ارتباط گفت: اتحادیه اروپا نمی خواهد معیارهایش را بر دیگر کشورها از جمله ترکیه تحمیل کنیم، اما دیگران هم نمی توانند معیارهایشان را بر ما تحمیل کنند.

ترکیه لغو روادید میان اتباع ترکیه و اروپا را مقدمه ورود این کشور به اتحادیه اروپا میداند و برای بدست آوردن آن پافشاری می کند و در مقابل، اتحادیه اروپا خواهان تغییر در قانون مقابله با تروریسم در ترکیه است. قانونی که در عمل به دولت ترکیه اجازه سرکوب کردهای این کشور را میدهد. تاکنون دولت ترکیه زیر بار این تغییر نرفته و برای تحت فشار گذاشتن اتحادیه اروپا برای لغو روادید مسئله بازگشت پناهجویان رد پذیرش شده در اروپا به ترکیه را مانند شمشیر داموکلس بالای سر این اتحادیه گرفته است. شمشیری که بسیار تیز است و حدس زده می شود که باحتمال زیاد اتحادیه اروپا زیر فشار بحران پذیرش سیل پناهجویان و جنگ زدگان سوریه و لیبی و عراق و افغانستان و برخی کشورهای افریقائی باحتمال زیاد به نوعی عقب نشینی تن خواهد داد

++++++++++++++++++++++++++++++++

اسرائیل آماده استقبال

از ترامپ در کاخ سفید می شود

ترجمه و تدوین آذر فریتاش

روزنامه اومانیته چاپ فرانسه، در تازه ترین گزارش خود در باره تنش های سیاسی در حاکمیت اسرائیل نوشته است. بموجب این گزارش بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل روز چهارشنبه با حزب راست افراطی اسرائیل (بیت نو) به رهبری آریگدور لیبرمن ائتلاف کرد و کلید وزارت دفاع را به وی سپرد.  ظاهرا نتانیاهو از حال بوی کباب به مشامش رسیده و به استقبال “ترامپ” برای رئیس جمهور شدن در امریکا رفته است.

لیبرمن شخصیتی افراطی است که همواره در تلاش برای گسترش مرزهای اسرائیل و اخراج اعراب و حتی شهروندان مترقی اسرائیل از این کشور است . محصول این ائتلاف با 61 رأی در مجلس به تصویب رسید. مجلس اسرائیل در مجموع  120  کرسی دارد. با ائتلاف بین بنیانگرایان مذهبی (حزب نتانیاهو) و ملی گرایان افراطی (حزب بیت نو ــ لیبرمن ) اسرائیل به راستگرا ترین و افراطی ترین دولت در تاریخ اسرائیل سپرده شد.

همه شواهد نشان میدهد که صلح اسرائیل و فلسطین دشوار تر از همیشه شد. در‌ واقع انتخاب لیبرمن در سمت وزارت دفاع بخشی از استراتژی جنگ طلبانه نتانیاهو در منطقه خاورمیانه است.

لیبرمن در گذشته نیز مدت کوتاهی وزیر دفاع اسرائیل بود. در آن دوران از اهداف وی بی ثبات ساختن دولت مصر با انفجار سد اسوان و طرح ترور رهبران حماس در نوار غزه بود. وی در آن دوره جایگزین  موشه یعلون شد که تنها  فردی در دولت اسرائیل بود که از حقوق فلسطینی ها حمایت می کرد و روابط دیپلماتیک اسرائیل فلسطین را حفظ کرده بود.

لیبرمن تاکنون منتقد دولت نتانیاهو بوده و این دولت را متهم به  سستی در تصمیمات در مقابل حملات فلسطین به خاک اسرائیل و کوتاهی در ادامه شهرک ساز در غربی جولان می کرد. نتانیاهو که منتظر تغییرات در کاخ سفید بود و این انتقادها را تحمل می کرد، حالا احساس کرده نسیمی از امریکا می وزد که مژده پیروزی “ترامپ” را با خود می آورد و به همین دلیل، حالا به جای تحمل انتقادهای تند لیبرمن، خود را پیش کشیده و با وی برای اتخاذ جنگجویانه ترین سیاست ها متحد شد

++++++++++++++++++++++++++++++++++++