taliban.jpg_1718483346

پدر و مادر داعش و طالب را بشناسید

در جهان آوازی بلند است که می گویند، پدر داعش آمریکایی و مادرش ترک است. پدر پروژه طالبان هم انگلیس و

مادرش پاکستان است. داعش و طالب پروژه انگلیسی ها و آمریکایی ها است که با همکاری پاکستان صورت می گیرد

بار دیگر در خاک پاکستان و توسط آمریکا، یکی از رهبران تروریست کشته می شود. اینبار ملا منصور رهبر طالبان، در پاکستان توسط طیاره های بی پیلوت آمریکایی کشته شد. با مرگ ملامنصور، آیا تغییری در اوضاع صلح و جنگ افغانستان خواهد آمد؟ آیا سیاست آمریکا با کشتن ملا منصور تغییر کرده است؟

احمدشاه رمضان، عضو مجلس نمایندگان در برنامه «تحول» گفت: این بار اول نیست که پاکستانی ها به افغانستان خیانت می کنند. این خیانت هم پروژه انگلیسی ها و آمریکایی ها است که با همکاری پاکستان صورت می گیرد. برای همگان ثابت شده است که آمریکا هرآنچه که بخواهد در این منطقه انجام می دهد. همانطور که قبلا دیدیم زمانیکه طالبان نودو پنج درصد افغانستان را گرفته بودند، آمریکایی ها در مدت پنج روز همه آنها را از بین برد و یا فراری داد و افغانستان را از طالبان پاکسازی کرد.

وی ادامه داد: این پروژه ملا اختر منصور و یا ملا عمر و یا کشتن اینگونه رهبران همه فریبی برای مردم عام است. مشخص است که تروریست ها از داخل خاک پاکستان تمویل و تجهیز می شوند، آیا انگلیس و آمریکا و اتحادیه اروپا از این موضوع بی خبر هستند که در این مورد هیچ اقدامی نمی کنند و همچنان کمک های مالی خود را به پاکستان ادامه می دهند؟

رمضان،در خصوص منابع تمویل تروریست در کشورهای اسلامی بیان داشت: در جهان آوازی بلند است که می گویند، پدر داعش آمریکایی و مادرش ترک است. پدر پروژه طالبان هم انگلیس و مادرش پاکستان است. همه کشورها حالا به این نتیجه رسیده اند که جنگ هایی که در کشورهای اسلامی است پروژه هایی از سوی آمریکا و انگلیس است وگرنه چرا در کشورهای دیگری این جنگ ها انجام نمی شود.

این نماینده مجلس، با بیان اینکه آمریکا هیچ برنامه برای از بین بردن تروریست ندارد، افزود: می دانیم که مرگ بن لادن، ملا عمر و ملا منصور در خاک پاکستان اتفاق افتاد. آیا آمریکایی ها، انگلیسی ها و اتحادیه اروپا این مسایل را نمی دانند؟ که فریاد از دموکراسی و ضد تروریزم می زنند و پاکستان را همچنان تمویل می کنند؟

رمضان، معتقد است که آمریکا فقط برای ایجاد بحران، فقر و بدبختی به کشور ما آمده و گفت: تمام مواد مخدری که در افغانستان تولید می شود و حدود سه میلیون از جوانان ما را معتاد کرده است و این مواد مخدر به کشورهای دیگر نیز قاچاق می شود همه و همه توسط همین آمریکا و انگلیس انجام می شود. این کشورها فقط قصد دارند برای کشور ما بدبختی بیاورند و تا بحال هم فقط بدبختی آورده اند. دولت ما باید در مقابل این کشورها موضعی درست بگیرد. دولت افغانستان باید ابتکاری به خرج دهد و مردم افغانستان را بسیج کند تا با کمبود امکانات بسازند تا محتاج این کشورهای بیگانه نباشیم و این ابرقدرتهای خونخوار هرچه زودتر از کشور ما خارج شوند.

وی، ادامه داد: با کشته شدن ملامنصور، گفته می شود که سیاست آمریکا در مقابل تروریست هایی که در داخل پاکستان هستند تغییر کرده است، در حالیکه اینطور نیست و سیاست آمریکا هیچوقت تغییر نمی کند. این کشور طالبان را همچنان تمویل می کند و به خاک افغانستان می فرستد تا بتواند رقابت های خود را با روسیه ادامه دهد. آمریکا از شکستی که در اوکراین و روسیه خورده است سخت خشمگین است و قصد دارد برای این انتقام گیری آهسته آهسته به سرحدات روسیه برسد.

رمضان در پایان گفت: کشتن این رهبران طالبان، توسط آمریکا بخاطر این است که به جهانیان و مردم کشورشان بگویند که ما به دنبال از بین بردن تروریست هستیم. در حالیکه کشته شدن یک رهبر هیچ تغییری در کارکرد طالبان نمی آورد. این رهبر کشته شد، رهبری دیگر را جایگزین آن می کنند.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++

کشتن منصور در جهت مبارزه با تروریزم نبود

گفته می شود کشته شدن منصور، توسط آمریکا و با همکاری پاکستان انجام شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رساني افغانستان (afghanpaper)، سیدعبدالمقدم امین، آگاه سیاسی گفت: پاکستان از جمله کشورهایی است که با آمریکا بسیار نزدیک است و این کشورها با هم منافع مشترک را در منطقه دنبال می کنند. تمام رهبران طالبان، در دوران های مختلف در پاکستان قرار داشتند یا تحت کنترل و رهبری این کشور قرار داشته اند و با حمایت آمریکا تمویل می شدند.

به باور وی، به احتمال زیاد کشته شدن منصور، بدلیل تضاد افکار وی با منافع آمریکا و پاکستان بوده است نه برای مبارزه با تروریست و دهشت افکنی. چرا که تا بحال آمریکا کاری در جهت از بین بردن تروریزم نشان نداده است

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

رهبری طالبان و میراث نحس منصور

proxy

پیشبینی می شود که فضای دوقطبی حاکم بر شورای رهبری طالبان بین میانه روهای طرفدار گفتگو با دولت افغانستان و تندروهای جانبدار جنگ که به ارتش و سازمان جاسوسی پاکستان نزدیک هستند کماکان استمرار پیدا کند

.گروه تروریستی طالبان سرانجام با انتشار اعلامیه ای مرگ ملا اختر منصور؛ جانشین ملا عمر را تایید کرد.
بر اساس این اعلامیه، ملا هیبت الله آخوندزاده؛ معاون اختر منصور به جانشینی او منصوب شده است.
آخوندزاده در زمان قدرت رژیم طالبان، وزیر عدلیه این رژيم بود.
همچنین گفته شده که سراج الدین حقانی؛ از رهبران ارشد شبکه تروریستی حقانی بار دیگر به معاونت رهبری جدید این گروه، منصوب شده است.
این در حالی است که از همین اکنون به نظر می رسد که انشعاب ها و اختلاف های داخلی رهبران طالبان و جنگ شدید قدرت میان آنها که پس از افشای خبر مرگ ملا عمر و اعلام رهبری ملا اختر منصور، بروز کرد نه تنها پایان نخواهد یافت بلکه ابعاد وسیع تری نیز پیدا خواهد کرد.
این میراثی است که از اختر منصور به یادگار مانده است. این او بود که نخستین بار پس از مرگ ملا عمر، به کرسی رهبری این گروه، چشم دوخت و این امر، سرآغاز جنگ قدرتی جدی و فراگیر میان رهبران این گروه، واقع شد.
اکنون انتظار می رود که این جنگ قدرت، با شدتی بیشتر از گذشته، ادامه و استمرار پیدا کند؛ زیرا هیبت الله آخوندزاده که گفته می شود به عنوان رهبر جدید این گروه تروریستی منصوب شده، حتی به اندازه ملا اختر منصور هم از نفوذ و قدرت تاثیرگذاری و سلطه سیاسی برخوردار نیست.
از جانب دیگر، پیشبینی می شود که فضای دوقطبی حاکم بر شورای رهبری طالبان بین میانه روهای طرفدار گفتگو با دولت افغانستان و تندروهای جانبدار جنگ که به ارتش و سازمان جاسوسی پاکستان نزدیک هستند کماکان استمرار پیدا کند.
اینکه در این میان، کدامیک از این دو جریان، در نهایت، برنده خواهند شد، روشن نیست؛ اما در حال حاضر، دست کم دو نشانه وجود دارد که نشان می دهد عوامل همسو با مذاکره، تا آینده ای نامعلوم در حاشیه قرار خواهند داشت. یکی از این نشانه ها، انتصاب دوباره رهبر شبکه حقانی به عنوان معاون رهبر طالبان است. از شبکه حقانی به عنوان یکی از مخوف ترین و قدرتمندترین گروه های تروریستی و مسؤول اصلی بسیاری از عملیات های تروریستی چند سال اخیر افغانستان نام برده می شود.
شماری حتی بر این باور اند که در عرصه عملیات های نظامی، قدرتی که شبکه حقانی دارد، طالبان ندارند.
افزون بر این، در زمینه گفتگوهای صلح نیز هیچ نامی از رهبران شبکه حقانی برده نمی شود. به نظر می رسد آنها هیچ تمایلی نسبت به این امر ندارند؛ بلکه بالعکس، هنوز و همچنان بر رویکردهای خشونت بار تروریستی، تأکید می کنند.
نشانه دوم این است که در مورد رویکرد سیاسی و نظامی هیبت الله آخوندزاده تاکنون اطلاعات متقن و مشخصی وجود ندارد؛ اما برخی اعتقاد دارند که او احتمالا تندروتر از ملا اختر منصور خواهد بود.
از اختر منصور به عنوان تئوریسین و طراح دفتر سیاسی طالبان در قطر، نام برده می شد؛ هرچند این ابتکار نتوانست در زمان حیات او، به ایده صلح و گفتگو میان طالبان و دولت افغانستان، تحقق ملموس و عملی ببخشد.
در این میان، روشن نیست که وزیر عدلیه سابق طالبان، چگونه با این میراث برخورد خواهد کرد؛ آن را ادامه داده و تقویت خواهد کرد یا به تعطیلی کامل روند صلح، رأی خواهد داد.
آنچه در حال حاضر، قابل تصور است این است که اگر مرگ منصور را ناشی از اختلافات و نزاع های داخلی دو جناح تندرو و میانه رو طالبان، ارزیابی کنیم و او واقعا قربانی تسویه حساب های درونی این گروه تروریستی شده باشد نه حمله پهپادهای امریکایی، مشخص است که با مرگ او این تندروهای طرفدار جنگ اند که به پیروزی دست یافته اند؛ بنابراین، هیچ امیدی نسبت به ادامه روند صلح وجود نخواهد داشت.
عبدالمتین فرهمند- خبرگزاری جمهور

.