1521689

شناسایی یک هواپیمای جاسوسی آمریکایی دیگر بر فراز دریای ژاپن در نزدیکی مرز روسیه

وزارت دفاع روسیه از شناسایی یک هواپیمای جاسوسی آمریکا بر فراز دریای ژاپن در نزدیکی مرز روسیه توسط پدافند هوایی کشور خبر داد.

هواپیمای ار اس-135 متعلق به نیروی هوایی آمریکا هنگام عملیات تجسسی بر فراز دریای ژاپن در نزدیکی مرز روسیه شناسایی شد.

به گزارش اداره دفتر مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت دفاع روسیه، در این رابطه وابسته نظامی سفارت آمریکا در مسکو روز دوشنبه 23 مه به وزارت دفاع روسیه احضار شد.

در این گزارش گفته می شود هواپیمای جاسوسی آمریکا با ترانسپوندر خاموش شده پرواز می کرد و هیچ اطلاعی در باره مسیر پرواز آن به سرویس های مراقبت پرواز محلی داده نشده بود.
بعلاوه این هواپیما در ارتفاعات پروازی مورد استفاده توسط هواپیماهای غیر نظامی و مسافربری پرواز می کرد که با مخاطرات جدی برای پروازهای مرتب خطوط هوایی مسافربری همراه است.

وزارت دفاع روسیه در این خصوص به وابسته نظامی آمریکا تذکر داد و بر ضرورت اتخاذ تدابیری برای جلوگیری از تکرار چنین حوادث در آینده تاکید نمود.

++++++++++++++++++++++++++++++++

روسیه به امریکا: بیا که یکجا تروریزم را نابود کنیم!

U.S. Defense Secretary Ash Carter attends a joint news conference with Gulf Cooperation Council (GCC) Secretary General Abdullatif bin Rashid Al Zayani (not pictured) in Riyadh, Saudi Arabia April 20, 2016. REUTERS/Faisal Al Nasser

مخالفت آمریکا با پیشنهاد روسیه برای انجام حملات مشترک در سوریه

وزارت دفاع و وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کردند که بعید است واشنگتن و مسکو حملات مشترکی در سوریه انجام دهند ولی آن‌ها راه‌های هماهنگی بیشتر برای حفظ توافق آتش‌بس در این کشور را بررسی می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه جان کربی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت که هیچ توافقی با مسکو درباره حملات مشترک در سوریه انجام نشده است.

باوجود این، وی افزود: «ما نظرات خود را با روس‌ها بررسی می‌کنیم و پیشنهاد ایجاد راهکارهایی برای نظارت و هماهنگی بیشتر برای توقف اقدامات خشونت‌زا در سوریه ارائه شده است».

کربی درباره این راهکار‌ها جزئیاتی بیان نکرد.

این سخنان در پاسخ به پیشنهاد وزیر دفاع روسیه است. سرگئی شویگو،، وزیر دفاع روسیه روز جمعه ۲۰ مه اعلام کرد که کشورش به ائتلاف بین المللی به رهبری ایالات متحده آمریکا که گروه‌های تروریستی داعش و النصره را در سوریه مورد حملات هوایی خود قرار می‌دهد، پیشنهاد کرد، از ۲۵ ماه مه هر کس به برقراری آتش بس در سوریه پایبند نباشد مورد هدف بمباران هوایی روسیه و ائتلاف بین المللی قرار خواهد گرفت.

روسیه همچنین پیشنهاد کرد، کاروان‌های حمل سلاح که از مرزهای ترکیه وارد سوریه می‌شود نیز مورد هدف قرار گیرد.

وزیر دفاع روسیه، گفت: «این پیشنهاد با هماهنگی نظام سوریه وکار‌شناسان نظامی آمریکایی در عمان پایتخت اردن بحث و بررسی شد».

به نظر می‌رسد مخالفت آمریکا با پیشنهاد مسکو، اختلاف دو کشور بر سر طرف نقض کننده آتش‌بس باشد.

در حالی که آمریکا دولت بشار اسد را متهم به نقض آتش‌بس می‌کند، روسیه مخالفان حکومت سوریه را به نادیده گرفتن آتش‌بس متهم می‌کند.