256986_105

نیوزویک گزارش کرد
جنگ پنهان روسیه با آلمان
دسیسه پوتین برای سرنگونی مرکل

در بحبوحه مشکلات و رخدادهای متعدد در اروپا، خطر جدیِ دیگری در حال شکل‌گیری است. روسیه به دنبال برهم ریزی اوضاع آلمان و صدمه به این کشور است.

به گزارش فرارو به نقل از نیوزویک، اقدامات روسیه علیه آلمان نمونه دیگری از جنگ ترکیبی باهدف تخریب اعتبار یک دولت اروپایی است. این موضوع بسیار حساس است زیرا روسیه، آلمان را هدف قرار داده است: عضو کلیدیِ اتحادیه اروپا و کشوری که در حال تلاش برای حفظ اتحاد کشورهای اروپایی در مقابله با تهدیدهای امنیتی داخلی و خارجی است.

در بحبوحه‌ی بحران اکراین، روسیه فعالیت‌های جاسوسی خود در آلمان و دیگر کشورهای اروپایی را افزایش داد. بر اساس اطلاعات اداره فدرال نگهداری از قانون اساسی (BFV) و آژانس امنیت داخلی آلمان، روسیه از دو تاکتیک که قبلاً توسط شوروی بکار می‌رفت، استفاده می‌کند: بی‌ثبات‌سازی و اطلاعات غلط (دست‌کاری- اطلاعاتی).

مدیر مرکز ارتباطات راهبردی ناتو عقیده دارد روسیه از این دو تاکتیک برای ایجاد نارضایتی در آلمان استفاده می‌کند و هدف براندازی آنجلا مرکل، صدراعظم این کشور را دارد.

تلاش‌های روسیه برای بی‌ثبات کردن آلمان شامل ایجاد اغتشاش در مکان‌های آرام و امن این کشور می‌شود. برای مثال در فوریه امسال، روسای اطلاعاتی داخلی و خارجی آلمان هشدار دادند که روسیه از “پتانسیل بسیج” جمعیت روس در آلمان استفاده خواهد کرد و آن‌ها را به شرکت در تظاهرات عمومی و مخرب تشویق می‌کند.

برای مثال ماه گذشته، گروهی بانام ” کنگره بین‌المللی روسیه- آلمان” علیه دولت مرکل تظاهراتی برپا کردند. پیدایش ناگهانی و مرموز گروهای ناشناخته در آلمان، یادآور وقوع جنبش‌هایی در اوکراین در سال 2014 با حمایت روسیه است.

این جنبش‌ها تلاش‌هایی عمدی از سوی روسیه برای بازی در اکراین بود که نشان دهد دولت اکراین توانایی حفاظت و نگهداری منافع شهروندان خود را ندارد.

روسیه از بحران مهاجران نیز برای افزایش نارضایتی در جامعه آلمان استفاده می‌کند. دستگاه تبلیغات روسیه سعی دارند اروپا را به خاطر مسائل مهاجران، بی‌ثبات و ناامن جلوه داده و دولت‌های ملی اروپا را به عدم توانایی در برقراری و حفظ امنیت شهروندان متهم کند.

چندی پیش مسکو برلین را به سرپوش گزاری بر مفقود شدن دختری روس در آلمان متهم کرد و گفت مهاجران به وی تجاوز کرده‌اند. گرچه پلیس آلمان اعلام کرد که به دختر تجاوز نشده است و مهاجران در مفقود شدن وی نقشی نداشته‌اند، اما تحریکات روسیه سبب خشم و اعتراض موجی از جمعیت روس در این کشور شد.

حتی یک مقام ارشد روسی نیز در انتشار این اطلاعات دخیل بود. سرگئی لاوورف وزیر امور خارجه روسیه او را “دختر ما” خواند و در ماه ژانویه درباره امنیت شهروندان روس در آلمان ابراز نگرانی کرد.

در جنگ دوگانه روسیه علیه آلمان یک جزء سایبری نیز وجود دارد. مقامات آلمانی یک حمله سایبری بزرگ به مجلس فدرال آلمان در آوریل 2015 را از سوی “سازمان اطلاعات نظامی روسیه” دانستند. در این حمله هکرهای روس به 14 سرور اصلی دست یافتند که برخی از آن‌ها شامل اطلاعاتی از مجلس فدرال آلمان بودند.

این تنها یکی از حملات روسیه علیه آلمان در سال‌های اخیر بود. حملات سایبری روسیه به دولت و شرکت‌های آلمان نمونه دیگری از تلاش‌های این کشور برای مقابله با آلمان است.

باوجود اقدامات روسیه، آلمان سیاستی برای کاهش رویکرد منفی روسیه به غرب در پیش‌گرفته است. برای مثال در اجلاس امنیت مونیخ در سال 2016، نخست‌وزیر روسیه گفت: “دنیا به‌سرعت به‌سوی دوره‌ای جدید از جنگ‌های سرد پیش می‌رود.”نخست‌وزیر آلمان اظهارات همتای روسی خود درباره جنگ‌های سرد را نپذیرفت و گفت: “منظور مدودف این است که باید از شروع جنگ‌های سرد اجتناب کنیم.”

علیرغم این اظهارات از جانب مسکو، آلمان به‌شدت از تحریک پوتین اجتناب می‌کند و همزمان دیگر کشورهای اروپایی را به صلح و سازش با روسیه دعوت می‌کند.

باوجود آگاهی آلمان از فعالیت‌های روسیه در کشورش، به دنبال کردن سیاست‌هایش به نفع روسیه ادامه می‌دهد.

خبر دیگر این است که واکنش مقامات آلمانی به این تهدیدها افزایش‌یافته است. آلمان سازمانی برای مقابله با دست‌کاری- اطلاعاتی روسیه برپا کرده است و در حال اقدام برای مقابله با شایعه‌پراکنی‌های این کشور است. یک اقدام دیگر برای آلمان این است که یک “واحد ارتباطات استراتژیک” تشکیل دهد تا دولت بتواند چنین حوادثی را به‌سرعت شناسایی کرده و در پاسخ به آن‌ها اقدام کند.

اتخاذ این سیاست‌ها قدرت آلمان برای مبارزه با روسیه را افزایش می‌دهد.

همان‌طور که جنیس استارت اخیرا گفت: ” بهترین زمان برای دست‌کاری- اطلاعاتی وقتی است که رقیب بی‌توجه است… کشورهای زیادی هستند که هنوز توجهی به این مسئله ندارند و یا تصمیم گرفته‌اند توجه نکنند… اکنون وقت آن رسیده است که آلمان این تهدیدها را در نظر بگیرد و در مقابله با آن‌ها اقدام کندفرارو- .”